| anonim_4396 a întrebat:

Pe la ce varsta ajung femeile la menopauza? Si o femeie ajunsa la menopauza mai poate avea orgasm in timpul actului sexual?

5 răspunsuri:
| raspunz a răspuns:

Pe la 50 de ani in Romania, dar poate apărea oricând între 45-55 de ani, depinde de femeie. Menopauza înseamnă oprirea ovulațiilor și femeile nu mai au menstruații. De asemenea scad hormonii estrogeni, care le fac frumoase și chestia asta are anumite efecte neplăcute, printre care faptul că se umezesc mai greu și vaginul se atrofiază puțin, ceea ce face sexul mai dificil sau mai dureros. partea bună este că există tratament pentru așa ceva, lubrifianți artificiali sau plasturi sau ovule cu hormoni care ajută mult (plasturii cu hormoni se prescriu de către medic, lubrifiant se găsește în farmacii) Dar funcția sexuală nu este afectată în rest, femeia poate avea orgasm la fel ca înainte.

| raspunz a răspuns:

Pe la 50 de ani in Romania, dar poate apărea oricând între 45-55 de ani, depinde de femeie. Menopauza înseamnă oprirea ovulațiilor și femeile nu mai au menstruații. De asemenea scad hormonii estrogeni, care le fac frumoase și chestia asta are anumite efecte neplăcute, printre care faptul că se umezesc mai greu și vaginul se atrofiază puțin, ceea ce face sexul mai dificil sau mai dureros. partea bună este că există tratament pentru așa ceva, lubrifianți artificiali sau plasturi sau ovule cu hormoni care ajută mult (plasturii cu hormoni se prescriu de către medic, lubrifiant se găsește în farmacii) Dar funcția sexuală nu este afectată în rest, femeia poate avea orgasm la fel ca înainte.
Unele femei pot avea menopauză precoce, chiar și la 30 de ani. Altele au menopauză după intervenții chirurgicale de scoatere a ovarelor în anumite boli.

| Andr3 a răspuns:

Menopauza se produce in jurul varstei de 45-50 de ani si inseamna ca se opreste ciclul menstrual, deci nu mai poate ramane insarcinata, cum ti-a spus si Kidutzq.Organismmul se schimba si in aceea perioada femeia este mai stresata si mai abatuta.

| kidutzq a răspuns:

Undeva in jurul varstei de 50 de ani. Da, mai poate avea orgasm. Menopauza inseamna ca organismul ei nu mai produce ovule, deci nu mai poate ramane insarcinata.

| derek a răspuns:

Bai baiatule tu ai probleme gravelaughing daca nu stii nici atata lucru iti recomand o enciclopedie pentru cei mai inceti de cap...