| anonim_4396 a întrebat:

Poate cineva sa imi explice foarte detaliat efectele adverse ale anticonceptionalelor si impactul lor asupra organisumuli? Pe internet nu gasesc prea multe detalii, daca stie cineva as aprecia foarte mult sa împartă informația cu mine. Chiar vreau sa trag linie sa vad daca e worth it.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vin in completarea userului de deasupra:

10. menstruatia si ovulatia vin aleator pe urmatoarele 6-12 luni, dupa luarea pastilei de a doua zi, numita si "bomba hormonala".

| Xpressurself a răspuns:

Daca vrei sa te convingi cauta prospectul la cateva anticonceptionale cotate ca cele mai vandute si citeste cu atentie. Apoi cauta si vezi ce spun alte fete/femei. Sunt chiar grupuri de discutii pe faceb**k, telegr*m, whatsa*p si alte retele. De la ingrasare sau ingrasare excesiva, la chisturi, cancer samd pana la isterii si alte forme de schimbari bruste de ale starii de dispozirie care nu sunt o gluma si au loc atata la fetele ce iau estrogen cat si la baietii care isi injecteaza derivate de testosteron. Adica depresii urmate de isterii si violenta. Asta cauti?
Folosirea przervativului pana te convingi ca prietenul tau se poate controla sau spalaturi locale asa cum fac cele mai multe fete care considera ca si-au gasit barbatul potrivit si o sarcina ar fi o binecuvantare, sunt niste solutii naturale si fara consecinte asupra sanatatii. Evident ca si el poate invata sa se abtina sau macar sa te fereasca cum se mai zice.

| Xpressurself a răspuns:

De pe eva.ro

Dezavantajele anticoncepţionalelor:

1. Greaţă, vomă;
2. Cefalee;
3. Tensiune şi dureri mamare;
4. Creştere în greutate în special pe parcursul primelor cicluri de administrare;
5. Sângerare în cantitate redusă pe parcursul administrării, în special la primele cicluri de administrare sau în cazul administrării neregulate;
6. Uneori după întreruperea administrării pot exista perioade de amenoree (amenoree postpilulă);
7. Unele femei acuză scăderea libidoului;
8. Nu oferă protecţie împotriva bolilor cu transmisie sexuală;
9. Pot apărea complicaţii: hipertensiune arterială, tromboembolism venos, accidentul vascular cerebral, infarctul miocardic.

| Xpressurself a răspuns:

Toate astea ca sa termine in tine unu care peste un an doi nici nu o sa te mai salute. Merita? Sanatatea ta?

| Jonas94 a răspuns:

Bună.
Efectele adverse sunt multiple.
-Îngrășare
-Tromboze (mai ales dacă și fumezi)
-Scăderea bruscă a libidoului
-Cădere excesivă a părului (alopecie)
-Depresie
-Iritabilitate crescută
-Sângerări între menstre
-Risc de atac cerebral.
În plus este necesară administrarea în fiecare zi la aceeași oră, pentru a avea eficiență de 99%; plus responsabilitatea contracepției cade doar pe umerii tăi.
https://www.google.com/......ruge-viata

| REMiXPaLTaLK a răspuns:

Referitor la Anti-Conceptionale> - Din punct de vedere medical ele sunt aparute ca o masura improtriva ramanerii gravida. Daca o sa vorbesti cu un medic ginecolog pe cinstite treaba asta o sa vezi ca ei nu recomanda asa ceva din foarte multe motive care duc la dereglarea organismului. Anticonceptionalele pot fi pastile orale sau vaginale si geluri vaginale. Mai sunt si injectiile pe baza de seruri speciale AntiConcept care se fac venos in sange sau direct in zona locala genitala. Efectele adverse in timp sunt: Greturi de la diferite mancaruri, insomnii, devii irascibil asemanator ca un drogat ce nu si-a lut doza la timp, crestere in greutate si umflarea abdomenului si picioarelor in special pulpele, crestere de par in zone unde nu ai avut pe piele si marirea volumului de par pe corp, pot aparea anumite pete si negi in timp pe piele de care nu mai poti scapa, pot produce dereglari menstruale si pot deregla in timp fertilitarea femeii ca sarcina putand produce malformatii la fat (nou nascut) sub diferite forme imprevizibile; crestere in greutate si o predispunere de a manca mult. Efectele nedorite ale anticonceptionalelor sunt multiple, unele se stiu, unele nu si aceste efecte apar in timp tocmai cand nu te asteptii si nu stii cauza lor reala. Actual, unele fete si femei folosesc STERiLET-ul, insa si acesta are partile lui bune si rele (poti citi despre Sterilet daca cauti pe Google asa: ''Efectele Steriletului asupra Femeilor'', o sa ati apara multe pagini unde poti citi detalii), poti cauta si asa > '' Efectele Anticonceptionalelor Asupra Organismului ''? In cazul cand se doreste a se face sex si chiar neprotejat este recomandata o procedura simpla si eficienta: se va face sex in zile ok, vaginul la interior inainte de sex se v-a unge cu un gel care poate fi cu succes si > STiMUVEN GEL PLUS (care este un gel de culoare translucida si care in contact cu sperma ai dizolva consistenta si marea majoritate a spermatoizilor activi vor fi anhilati. Gelul poate fi introdus in vagin cu ajutoarul unul penis moale din silicon care sa aiba un cap mare, ceva nervuri pe el si de o lungime de 20cm - se unge penisul de silicon cu gel, se introduce in vagin de cateva ori uns si apoi faci cateva zeci de penetrari (intrari-si-iesiri) cat poate sa accepte vaginul pe lungime. Poti cauta pe Goole asa: '' Geluri Aniconceptionale pentru Femeii '', iei la rand paginile ce apar si citesti. Dupa ce s-a facut sex in varianta neprotejat prima grija a femeii este sa mearga la dus unde trebuie sa aiba un furtun subtire care sa faca jet si va face spalaturi vaginale timp de cateva minute - in astfel de mod cu gel si cu spalaturi vaginale si a face sex in zilele ok = probalitatea de a ramane insarcinata este zero. Penisurile din silicon la culoarea penisului barbatului sau din silicon transparent pot fi gasite-comandate la SEX-SHOP-uri, sau cautate pe net gen eMag, etc. si comandate. Recomandarea finala este pentru gel impotriva pastilelor si injectiilor si a se urma procedura sus amintita. Geluri gen Stimuven Plus se gasesc in magazinele naturiste si farmacii - nu trebuie reteta. Sper sa iti fie de folos Alisia ce ti-am dat aici si sa ai o zi buna?