| OleaaOleaa a întrebat:

Poate sa întîrzie ciclul menstrual din cauza antibioticelor?(Nu am avut relații sexuale )

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intarzierea ciclului se produce hormonal, nu din cauza antibioticelor.

| corbulalbrosu a răspuns:

NU, in nici un caz. Ciclul menstrual in ansamblul ei, din care face parte si menstruatia, este reglementata si dirijata STRICT HORMONAL. Atat lungimea ciclului menstrual, precum si data de incepere a viitoarei menstruatii, este stabilita de organism prin activitatea hormonala. Data de incepere a urmatoarei menstruatii este stabilit cu fix 14 zile inainte de a se produce, adica EXACT in ziua in care se produce OVULATIA. Niciodata si in nicio situatie, indiferent de tipul antibioticului folosit sau a numarului de zile de administrare, data urmatoarei menstruatii nu este si nu poate fi nici afectata si nici modificata de antibioticul folosit. Multa sanatate!

| Kayn221 a răspuns:

Da. poate. poate intarzia si pana la 5 zile din cauza lor