| Anonimathaa a întrebat:

Pot rămâne însărcinata oricând? Chiar dacă nu sunt la ovulație?

Răspuns Câştigător
| Valentina8 a răspuns:

Ovulatia are loc atunci cand organismul femei elibereaza un ovul ce este gata de a fi patruns de un spermatozoid. Daca ovulul nu este, nu se poate produce o sarcina. Daca nu esti la ovulatie nu poti ramane insarcinata, insa e de retinut ca spermatozoizi pot supravietui in organismul femeii si pana la 5 zile, deci daca faci sex azi dar ovulatia o ai peste 4 zile inca sunt sanse ca acela sa fie fecundat. Insa cum nu stim cand anume avem ovulatia (de obicei se zice a 14 zi de ciclu intr-o menstruatie regulata) pentru ca nu facem zi de zi teste sa vedem valoriile, nu te baza pe metoda calendarului.

| Anonimathaa explică (pentru Valentina8):

Deci nu ar exista sanse sa rămân însărcinată dacă nu sunt la ovulație?

| Valentina8 a răspuns (pentru Anonimathaa):

Nu desigur, insa sa nu te bazezi pe asta, ca doar fara sa faci teste specifice nu poti stii 99% cand ai ovulatia si cand nu, mai ales daca ai o menstruatie neregulata. Au fost cazuri in care inloc de un singur ovul, au iesit doua, si femeia a ramas insarcinata de doua ori. Deci fi atenta

9 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Poți rămâne însărcinată cu 5 zile înainte de ovulatie pana și după o zi de la ovulatie.

| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Da in orice moment

| Sofer a răspuns:

Oricând ramai. happy

| Lukasssz a răspuns:

Da, vrei sa incercam?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu te protejezi, da.

| TheStrategist a răspuns:

Da