| Elisabeta21 a întrebat:

Poti ramane gravida din lichidul preseminal?
Cum Poti sa indepartezi lichidul imediat dupa contact?
La o fata: Trebuie sa te usture jos după contact?
La baiat: Simte sperma dar lichidul acela?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Spre stiinta ta si a altora trebuie sa stii ca lichidul denumit preejeculator se formeaza intr-o singura glanda si are un rol complet diferit fata de cea a spermei. Sperma se formeaza in cea mai mare parte in vezica seminala, restul in prostata si o mica parte care reprezinta de fapt spermatozoizii, in testicule. Glandele Cowper 2 la numar sau denumite si bulbouretrale produc un lichid preejeculator perfect steril in momentul producerii. Aceste glande sunt situata langa uretra dar "mai jos" (in spatiu)- "mai spre iesire" fata de pozitia prostatei si a vezicii seminale. In consecinta atunci cand acest lichid se scurge prin uretra spre iesire, traseul ei fiind inferior glandelor seminale, SE POATE CONTAMINA doar cu niste eventuali SPERMATOZOIZI ramasi pe uretra de la o ejaculare anterioara. Niciodata lichidul preejeculator nu va curge prima data inspre in sus/spre interior, catre vezicula seminala si prostata, pentru a se "incarca" cu spermatozoizi, si doar pe urma sa se scurga din nou spre inapoi adica catre/spre iesire. Fiind vorba de glande diferite, situate in locuri diferite, care produc substante cu roluri complet diferite, rezulta ca este imposibil sa fie adevarata aceasta gogorita inventata si sustinuta de anumiti "savanti". De asemenea in cazul a 15-20% dintre barbati acest lichid nu se produce deloc (printre acestia ma numar si eu) iar la altii tot cam la fel de multi, cantitatea este extrem de mica incat practic trece neobservata. Deci poti ramane insarcinata doar prin intermediul spermei ajunse in vagin in perioada fertila. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Raspunsurile date de CuriousStuff sunt sunt bine punctate, complete si corecte. Ca un sfat suplimentar, incercati pe cat este posibil sa evitati sa intretineti contacte sexuale in cele 4-5 zile ale perioadei fertile daca metoda contraceptiva nu este foarte sigura. Multa sanatate!

| CuriousStuff a răspuns:

Este posibil ca in lichidul preseminal sa exista spermatozoizi viabili daca a ejaculat in urma cu cateva ore, sau chiar o zi, dar as zice ca sansa sa ramai insarcinata de la acel lichid e insignifianta.
Nu trebuie sa te usture jos dupa contact, aveti grija sa fii lubrifiata bine inainte, nu fortati nimic... Daca te ustura si la urinare te-ai ales cu o infectie urinara, ar trebui sa mergi la medic pentru un consult si un eventual tratament.
Nu se simte cand iese acel lichid. Doar ejacularea propriu-zisa se simte.

| seth2016 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Vad ca corbulalbrosu s-a mai documentat cu privire la anatomia ejacularii. laughing Mai putin cu fiziologia...

Mai trebuie sa studieze si cele doua faze, emisia si expulsia.

In faza de emisie, pe masura ce excitatia sexuala creste, spermatozoizii incep sa circule prin ductus deferens spre canalul ejaculator si apoi spre uretra unde se amesteca cu lichidele seminale.

Dupa secretia fluidului din glandele Cowper & Co. urmeaza un fluid mai vascos de la prostata. Acesta contine putini spermatozoizi. Abia dupa asta urmeaza cantitatea mare de spermatozoizi impreuna cu secretia de la epididim, prostata si vezicule seminale.

Nici vorba sa o ia vreun lichid in sus sau mai stiu eu pe unde laughing. Oricum doar cu anatomia nu faci mare lucru.

In prezent sunt putine studii facute despre prezenta spermatozoizilor in lichidul pre-ejaculator si ele se bat cap in cap. Unele zic ca nu exista si ca coitus interruptus e safe, altele zic pe dos. In plus mai sunt si unii care zic ca nu a fost bun protocolul experimental si ca probele nu ar fi valabile.

La vremea mea am invatat ca numarul de spermatozoizi in lichidul pre-ejaculator creste pe masura ce te exciti mai mult si mi se pare logic de vreme ce ei incep sa fie pompati spre uretra pe masura ce te exciti. Nu sunt multi, unii nu misca si probabilitatea sa ramai insarcinata la coitus interruptus e mica. La atingeri ale lichidului pre-ejaculator probabil si mai mica.

Asa ca, fara sa ma consider vreun savant, sunt pentru prezenta unui numar de spermatozoizi in lichidul pre-ejaculator si cred ca sansele sa ramai insarcinata de la joaca sunt mai mari ca zero. Better safe than sorry.

| PsihoSex a răspuns (pentru seth2016):

Yes!
mayoclinic.org/healthy-lifestyle/birth-control/expert-answers/birth-control/faq-20058518