| coco64 a întrebat:

E adevarat ca din lichidul seminal nu poti ramane gravida?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| madyddd a răspuns:

Pai lichidul seminal ar putea duce la sarcina in momentul in care exista penetrare. el contine spermatozoizi dar nu la fel ca sperma. unii spermatozoizi mor direct in contact cu aerul dar altii pot sa traiasca si cateva zeci de minute.
pff …acum daca esti norocoasa nu ai cum sa ramai dar daca ai ghinionul sa mai fi fost si in perioada fertila, posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuia sa coplectati ceva si despre trompe

| RomulusMilea a răspuns:

Lichidul seminal este acela care îi poartă pe şmecherii aceia mici, mulţi şi agitaţi, numiţi spermatozoizi, nu cred că există lichid seminal fără ei.

Aşadar, răspunsul este nu, nu este adevărat, dacă a ajuns lichid seminal în zona ovarelor, atunci poţi rămâne gravidă, în anumite condiţii.

| evenso a răspuns (pentru RomulusMilea):

"Smecherii" trebuie sa dau bine din coada si doar cel mai rapid ajunge la "tinta" mai exact la ovulul produs de una dintre ovare.

| RomulusMilea a răspuns (pentru evenso):

Evenso, respecte directe, sunt onorat să primesc răspunsuri de la tine.

Corrrect, de aceea am scris că în anumite condiţii. "Ţinta" trebuie să existe, apoi mediul trebuie să fie propice, să nu fi fost spălat cu apă de mare, de exemplu şi multe altele. O seară excelentă.

| evenso a răspuns (pentru RomulusMilea):

Bineinteles toate astea sunt valabile in caz optim.
Apropo - Lichid seminal fara spermatozoizi exista in cazul azospermiei.
Cu aceeasi respect direct si indirect, iti doresc o seara placuta.

| athos01 a răspuns:

Lichidul semina inseamna sperma si poti ramane gravida, daca vrei sa mai vb da add la mrns_adrian

| MODAlex a răspuns:

Nu este adevarat! Acel lichid contine si el spermatozoizi si poti ramane insarcinata!

| Original1992 a răspuns:

Nu