| anonim_4396 a întrebat:

Poti ramane insarcinata daca ejaculeaza un pic in a 8 a zi de cand ti-a venit menstruatia?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat posibilitatea cat si probabilitatea de a se putea forma o sarcina si sa ramai insarcinata NU se poate exclude complet, insa producerea si instalarea unei sarcini in mod real se poate aprecia ca este DESTUL DE MICA. In astfel de cazuri cum este si cel prezentat de tine, totul depinde de tipul ciclului menstrual dar mai ales de lungimea acestuia. In cazul in care ciclul menstrual este foarte scurt fiind de NUMAI 21 sau 22 de zile, DOAR in aceste cazuri ovulatia se produce in a 7-a, respectiv a 8-a zi a ciclului si ca atare in astfel de cazuri PERIOADA FERTILA incepe din a 3-a sau a 4-a zi a ciclului, adica inca din timpul zilelor de menstruatie. De asemenea si in cazul in care ciclul menstrual este extrem de dat peste cap si FOARTE DEREGLAT si/sau foarte NEREGULAT, si in astfel de situatii se poate intampla ca uneori ovulatia sa aiba loc foarte devreme, chiar cu incepere din ziua 7-a a respectivului ciclu menstrual. In concluzie un raspuns cert, sigur si catusi de cat corect, se poate formula numai daca ar exista/daca ar fi prezentate si precizate toate caracteristicile ciclului menstrual. Daca ciclul tau menstrual are mereu o lungime mai mare de 25-26 de zile, atunci se poate aprecia ca NU exista posibilitatea de a se forma o sarcina in 7-a sau a 8-a zi a ciclului. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Poti, da.

| HazelEyes77 a răspuns:

Riscul exista intotdeauna indiferent cat de infim e. Mai bine te protejezi.

| Rux04 a răspuns:

De ce nu vă protejați? Sunt atâtea metode de contracepție. Iar prezervativul mi se pare cel mai sigur dacă este folosit corect. Riscuri de sarcină pot fi oricând, uneori mai mici, alteori mari.

| Tina1999 a răspuns (pentru Rux04):

Fac de mult timp asa si tot ce conteaza la un act sexual neprotejat e sa stii cand sa iesi la timp, de data asta a fost o iesire la limita sa zic asa, iar eu iau orice varianta in calcul si vreau sa ma informez

| NellieLovett a răspuns:

Daca e la ovulatie, sunt sanse mari sa ramana insarcinata.

| Lina1993 a răspuns:

Este important de stiut faptul ca spermatozoizii pot trai cateva zile in corp deci da, exista riscul asta desi in a 8-a zi sunt reduse sansele. Ca sa fii sigura, fa-ti un test de sarcina

| iar99Teo a răspuns:

DA! - Durata de viața a spermatozoizilor in uter poate sa depaseasca 48 de ore. In conditii ideale, spermatozoizii pot trai chiar pana la 5 zile. Daca nu ati folosit "pastila de dupa" - atunci test de sarcina dupa 2 saptamani iar apoi un control ginecologic ar fi recomandat in functie de rezultat.
Multa sanatate!

| Ether a răspuns:

Se poate ramane insarcinata in oricare zi din luna, in unele mai putin, iar in altele mai usor datorita ciclului menstrual. Spermatozoizi pot sa ramana activi o perioada mai lunga de timp, iar ovulul sa fie fecundat dupa mai mult timp dupa ce actul sexual a avut loc.