| Andreea202 a întrebat:

Poți rămâne însărcinată fără penetrare vaginala?

15 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti ramane insarcinata fara penetrare vaginala DOAR prin inseminare artificiala.

| Andreea202 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc mult ușor ușor încep sa nu mai întru în panica

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| mihai69 a răspuns:

În anumite condiții, da.

| Floridori a răspuns:

Da, cu conditia sa fii in perioada fertila si cel putin un spermatozoid mai agil sa ajunga accidental in vagin.

| Andreea202 explică (pentru Floridori):

Și dacă pe 30 mi sa termin menstruatia iar pe 31 ne am jucat și el a ejaculat pe mine în afara vaginului? Este posibil?

| Floridori a răspuns (pentru Andreea202):

Perioada fertila se calculeaza in functie de lungimea ciclului menstrual, luand in calcul mereu prima zi a ciclului. Ultima zi de sangerare menstruala este irelevanta.
Dar repet, singurul scenariu in care exista sanse de sarcina este daca femeia este strict in una din cele 6 zile fertile, iar in una din acele zile, spermatozoizii ajung IN vagin.

| Andreea202 explică (pentru Floridori):

Ciclul meu a început pe 23 și s-a terminat pe 29 iar pe 31 după aplicația pe care o am îmi arata ca nu am fost în perioada fertila. Iar sperma fără penetrare nu avea cum sa ajungă în vagin pentru ca nu m-a penetrat.

| Floridori a răspuns (pentru Andreea202):

Ciclul menstrual are intre 20 si 45 de zile. Faza sangerarii menstruale este doar prima din cele 4 etape ale fiecarui ciclu. Aplicatia iti calculeaza perioada fertila numai daca ai un ciclu regulat si ai introdus datele corecte.De exemplu, in aplicatie, trebuie introdusa lungimea ciclului menstrual (asta functioneaza daca lungimea este mereu aceeasi) si nu este acelasi lucru sa ai un ciclu de 28 de zile, sau de 35 de zile, de exemplu.Perioada fertila se schimba radical.

Te sfatuiesc sa te informezi in acest sens inainte de a-ti incepe viata sexuala astfel incat sa nu te trezesti cu surprize sau sa stai stresata tot timpul.

Cat despre spermatozoizi (atentie, nu sperma, SPERMATOZOIZI! Sperma contine spermatozoizi, dar si lichidul preejaculator poate contine spermatozoizi in anumite conditii), pot ajunge in interiorul vaginului chiar daca nu exista penetrare.De exemplu, daca se ejaculeaza pe vulva, daca lichidul preejaculator contine spermatozoizi si intra in contact cu vulva, daca s-au introdus degetele cu spermatozoizi in vagin ori s-a atins vulva cu degetele care au lichid preejaculator cu spermatozoizi etc.
Daca in cazul tau, esti sigura ca nu au ajuns in vagin nici macar accidental, atunci este foarte bine.

| Andreea202 explică (pentru Floridori):

Sunt sigura ca nu a ajuns. După ejacularea afara am fost la baie și m-am curățat bine bine. Încă nu mi am început pot spune viata sexuala sunt virgina. Am făcut decât anal și patting. Dar mereu când simt orice disconfort al sanilor sau a abdomenului eu direct la sarcina ma gândesc mereu și uneori chiar fac și atacuri de panica cred. De exemplu știu ca este normal sa am o diferență a sânilor unul mai mare altul mai mic. Când am observat deja iar am întrat în panica. Sau este normal sa mi crească pentru ca sunt un creștere. Eu deja când vad o schimbare gata este deja sarcina. Cu toate ca nu am făcut niciodată sex normal ca să am motive de panica eu totuși ma panichez uneori.

| Floridori a răspuns (pentru Andreea202):

Nu exista simetrie perfecta stanga/dreapta in corpul uman, deci este normal sa existe o mica diferenta si intre sani, la fel cum exista intre maini, picioare, ochi, sprancene etc.
Sanii se opresc din crestere in jurul varstei de 16 ani si aceea va fi dimensiunea lor finala. Daca va exista o diferenta prea mare intre dimensiunile sanilor si vei fi deranjata de acest aspect, se poate corecta chirurgical.
Revenind la subiect, te sfatuiesc sa cauti sa te informezi corect cu privire la ceea ce inseamna ciclul menstrual, etapele sale, perioada fertila si conditiile in care se poate forma o sarcina.Ar fi util deoarece cunostintele te vor elibera de stresul acesta care nu este necesar.

| Andreea202 explică (pentru Floridori):

Am mai citit. Dar tot îmi fac griji pana va veni următoare menstruatie. Dar încerc sa ma liniștesc singura.

| CassiusAlexander a răspuns:

Desigur, prin Bluetooth sau NFC.

| Lauramee a răspuns:

Nu te ingrijora, nu exista risc de sarcina

| Anamaria19999999 a răspuns:

Nu, sub nici-o forma