| andreeacojoc3445 a întrebat:

Poti ramane insarcinata in ziua in care trebuia sa-ti vina ciclul? S-a rupt prezervativul si nu a venit nici acum. Ma dureau sanii inainte de asta deja, semn ca menstruatia trebuie sa vina. Credeti ca as putea fi insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca ciclul tau menstrual este catusi de cat regulat incat se poate determina/calcula data de incepere a viitoarei menstruatii si de asemenea daca de obicei data de incepere a urmatoarei menstruatii a fost in general respectata sau menstruatia s-a pornit cu un decalaj de 1-2-3 zile in +/- fata de data calculata, atunci ciclul poate fi considerata ca fiind catusi de cat REGULAT. Iar in acest caz fiindca sexul amintit a fost intretinuta cu o zi inainte sau exact in ziua care ar fi data de incepere a menstruatie, rezulta ca sexul a avut loc in perioada infertilitatii absolute adica a celor 9-10 zile 100% NEFERTILE situate inainte de menstruatie. In consecinta poti sa te linistesti complet fiindca este stiut si cunoscut pe baza determinarilor atat stiintifice cat si a celor medicale, ca in ultimele 9-10 zile ale oricarui ciclu menstrual indiferent de caracteristica acestuia, de a fi un ciclu menstrual de tip REGULAT sau NEREGULAT, niciodata si in nici-o situatie, in aceasta perioada a ciclului NU poate exista in uterul femeii un OVUL VIABIL. Din acest motiv in aceste ultime 9-10 zile ale c.m. SPERMA poate fi ejaculata de catre barbati in vagin la terminarea fiecarui contact sexual in mod intentionat, fiindca spermatozoizii existenti in SPERMA chiar si in cazul in care reusesc performanta ca printr-o minune sa patrunde in UTER, nu vor gasi niciodata un OVUL VIABIL pe care sa-l si fecundeze si aceasta sa se transforme intr-o sarcina. In aceste conditii chiar si daca sperma a ajuns IN VAGIN, se poate aprecia fara teama de a gresi ca formarea unei sarcinii este practic IMPOSIBILA in totalitate. Sarcina s-ar putea forma doar in cazul in care s-ar fi produs o dereglare hormonala extrem de severa cu 2 saptamani in urma ceea ce NU poate fi plauzibil din moment ce au aparut si au existat simptome premenstruale. Formarea si/sau existenta unei sarcini in aceste condidii se poate exclude in totalitate. Multa sanatate!

7 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Daca ai o menstruatie mai regulata cu intarzieri de maxim 3 zile sansele de sarcina sunt mai mult spre 0.

| AlexSalling a răspuns:

Fiecare organism difera. Mai bine fa-ti un test in vreo 3 saptamani. E cel mai sigur.

| artemidak a răspuns:

Exista șanse...Dar și-a dat drumul in tine?
Dacă da exista șanse de 70-90%.
Dacă nu exista șanse de 0-10%.
Dar dacă îți vine nu sunt șanse mai mari de 0, 1%.

| Mandreiv a răspuns:

Intarzierea ciclului poate fi cauzata de numeroase motive nu doar de sarcina, poti sa apelezi la un test de sarcina daca au trecut cam 3 săptămâni de atunci, insa cu riscul de a ma repeta, alegeti mijloace contraceptive de calitate chiar daca pretul poate fi mai mare intrucat puteti scapa de multe griji sau treceti pe anticoncepționale.

| mahoiulthau a răspuns:

Aia e, gaura e gaura