| Dem0N a întrebat:

Poti sa o faci sa te iubeasca in modul de "relationship"? Poti sa o faci sa simta ceva pentru tine? Ceva mai mult decat "good friends"? Poti sa o privesti cu aceiasi ochi odata ce, ai fost refuzat? Si o intrebare pentru sexul feminin: Daca nu l placi, de ce ii dai semne, de ce vorbiti pana la ore tarzii din noapte, de ce te uiti la el in continuu in ore. De ce..Ca mai apoi sa-l faci sa regrete ca investeste sentimente? E asa o moda de a baga pe cineva in "Friendzone"? Odata ce ai intrat acolo, mai merita sa incerci? Nu, nu sunt vreun depresiv, nici un sinucigas, nici un adolescent problema. Sunt doar curios cu privire la anumite aspecte ciudate ale vietii. "Mistocareala" as vrea sa fie evitata. O zi faina

Răspuns Câştigător
| LoveSleep a răspuns:

"Cand gasesti o fata care nici macar iubit nu a avut pana acum si sufera de timiditate excesiva ascunsa intr o masca de "always positive", lucrurile se schimba. Acestui tip de fete, nu i place sa fie in centrul atentiei, nu o atrage "nesimtirea aia masculina" si incearca sa si gaseasca "relatia perfecta"."
În primul rând, orice tipă e atrasă de "nesimțirea aia masculină". Da, unele n-ar vrea o relație cu un frustrat de genul, dar îți garantez că orice fată se va simți mai bine după un "Ai un fund mișto" decât după "Ai ochi frumoși". Asta dacă nu sunt eu ăla care o zice pe a doua laughing
Majoritatea fetelor gândesc la fel și preferințele lor se aseamănă mult.

Nu există "friendzone". Sau există, dar în niciun caz nu e așa cum crede majoritatea.
Unele tipe au nevoie doar de atenție, iar altele își rezolvă frustrările prin tine. Deci, dacă tipul pe care îl place o fată nu îi dă atenție și nu o complimentează, va încerca să obțină asta de la altcineva. Și cine altcineva decât tipul ăla care o linge în cur de fiecare dată, cu speranța că o să-l lase s-o lingă și puțin mai în față?
Majoritatea bărbaților nu înțeleg că e ok să ai păreri. Majoritatea nu știu cum să reacționeze când tipa pe care o plac le povestește cât de curvă e Denisa, că a venit azi la muncă cu o rochie exact ca și a ei. Majoritatea nu înțeleg că un " Mă doare-n p ă de Denisa, taci odată" o excită mai mult decât "Ce fraieră, cum a îndrăznit? De rochia aia roșie zici? Pff, ce bine îți stă în ea", care o face să-ți dea ochii peste cap.

E normal ca tipa să nu vadă în tine decât un prieten când tu vrei să știi ce preferă la un băiat, în loc să fii convins că descrierea ta ar fi răspunsul la întrebare, oricum. E normal să nu dea 2 bani pe tine, când îți povestește de cât de nesimțit era fostul prieten și cât de mult a rănit-o. Cât poate sta ofticată pe un "Bă, cred că a fost vina ta acolo"?
Sau poți s-o scutești de dramă și să-i dai una "caldă și una rece". Ceva gen: ești de, dar e ok, îmi place căcatul, seamănă cu Nutella. Bine, nu chiar așa, dar te-ai prins tu.

E simplu să faci o tipă să vadă în tine mai mult decât un prieten. Sunt baieți care au totul atât de aproape și habar nu au ce să facă. Știi genul ăla de "cel mai bun prieten" al unei tipe? Care iese cu ea peste tot, îi care geanta și îi cumpără tampoane? Care i-a spus că simte ceva pentru ea și după un "ești foarte important pentru mine, dar nu simt nimic", venit din partea ei, a ales să rămână, oricum?
Cum aș face într-o situație de genul: I-aș da un mesaj în care i-aș zice că am chef de un suc și că o aștept la bla bla bla la ora bla bla bla. Aș cunoaște-o destul de bine să știu dacă ar accepta, iar dacă nu ar face-o aș continua cu ceva gen: Mai știi când am stat cu tine la telefon toată noaptea pentru că tipul cu care erai tocmai te înșelase cu maică-ta? Da? Ok. Acum mișcă-ți fundul aici până nu mă răzgândesc și plătești tu tot.
Ea vine, cu aripile ei de înger virgin, cu părul în bătaia vântului, cu fața brăzdată de razele soarelui, etc.
Începem ușor: Cred că bluza asta nu ți se potrivește. Îmi plăcea mai mult aia neagră. Du-te înapoi și schimbă-te. Glumesc, nu pleca. Și așa te-am așteptat o grămadă de timp.
Din momentul ăla, fac lucrurile exact pe dos de cum le făceam până atunci. Mă uit după tipe, mă dau la chelneriță, mă iau de ea și fac orice lucru care i-ar da un mini mindfuck.
În următoarele zile mă prefac că nimic nu s-a întâmplat, glumesc cât mai mult, îi fac complimente, o tachinez, îi spun lucruri serioase, pe scurt, o fac să fie interesată. După care, o ignor complet.
Nu cred că e cazul să îți spun ce se întâmplă mai departe.

Dar astea sunt doar lucruri psihologice, ce țin foarte mult de atitudine. Nu e nevoie să ajungi în stadiul ăsta, dacă ai puțin creier și ai niște gene de la stră-stră-stră bunicul tău care vâna mamuți și îi căra în spate până la o femeie din sat. Iar după ce mânca, ea se culca cu el.

11 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce? pentru ca fetele de cand exista ele au un scop sti care? a lega legaturi emotionale, ele vad uni baieti ca pe niste fete si fetele intre ele isi vorbesc,se pupa chiar,petrec mult timp impreuna etc

nu e vina unei fete ca ea te vede ca o surioara masculina daca tu te milogesti de ea si i faci totul pe plac,practic esti carpa ei de sters pe jos sau pur simplu ea te considera un frate,eu cand ma vad cu o fata o privesc in ochii mereu si observ modul cum ma vede nu e greu,cand o fata te place te saruta,te inebuneste cu apeluri, nu isi vb despre alti baieti
trebuie sa te duca si mintea sasi dai seama,parerea mea prietenie intre barbati si femei nu exista pentru ca noi vedem toate femeile ca viitoare iubite iar ele vad barbati ca surori masculine sau iubiti,o mare greseala care o faceti este ca nu aveti tupeu deloc in voi,nu aeti curaj iar fetele urasc pampalai si papa lapte,nu mai fi asa obsedat dupa ele,ele profita de obsedati de astia nici macar sex nu isi ofera esti doar o carpa de sters pe jos atat, apropo o fata cand te place vorbeste despre viitor in care esti si tu prezent, isi vb de copii, nunta, viitor etc

| Dem0N explică (pentru RAY):

Interesant mod de a gandi lucrurile. Deci ce vrei tu sa spui, e ca baietii cuminti sunt de fapt niste fete masculine. E ciudat, am mai auzit un raspuns de genul intr o carte de psihologie, bine era formulat intr o maniera mai putin vulgara. Dar ai uitat o chestie, asta se aplica fetelor mai putin timide. Cand gasesti o fata care nici macar iubit nu a avut pana acum si sufera de timiditate excesiva ascunsa intr o masca de "always positive", lucrurile se schimba. Acestui tip de fete, nu i place sa fie in centrul atentiei, nu o atrage "nesimtirea aia masculina" si incearca sa si gaseasca "relatia perfecta". Cum ai spus si tu, cea mai mare greseala a MASCULILOR actuali, e ca, unii dintre ei sunt prea "fricosi" sa actioneze la timp. Nu au personalitatea bine definita si increderea in sine lipseste cu desavarsire. Mai astept pareri. Multumesc de sfat

| RAY a răspuns (pentru Dem0N):

Daca vrei sa descoperi omul trebuie sa-i vezi trecutul,stramosi nostri traiau din greu,erau mai mereu confruntati cu foametea,boala,moartea etc
asa ca stramoasele noastre erau obligate sa aleg cel mai bun mascul posibil desi specia noastra e una poligama accses la fete avea doar masclul alfa si mai cativa ca el, fara a cunoaste evolutia umana nu poti sa intelegi omul,viata o selectie naturala unde cei mai puternici conduc pe cei mai slabi asta e valabil la orice specie de pe pamant, aceste alegeri ale stramoaselor noastre sunt in prezent si ceea ce atrage femeile de azi,un tip inalt,musculos, hotarat,conditie buna materiala, conducator, popular etc

eu nu recomand arta seductiei aia nu-i stiinta, cand vedem o persoana avm abilitatea de a sti daca e alfa sau nu indiferent de sex, daca vezi un barbat de 1, 90 si tu ai 1, 70 clar te vei simti inferior iar femeia il va alege pe el pentru ca i asigura protectie asta este ceva important in cursul evolutiei umane, imagineazati ca inainte din 10 copii doar 1, 2 maxim apuca varsta de 2 ani, azi poate toti sunt salvati, noi luptam impotriva selectiei naturale care doreste doar ca cei puternici sa supravetuiasca asta e adevarul crud

| RAY a răspuns (pentru Dem0N):

Uite ceva interesant http://www.descopera.ro/......contracara

| Dem0N explică (pentru RAY):

Un mod putin cam prea crud de a spune lucrurilor pe nume, dar am inteles ideea. Multumesc de timpul acordat, incep sa cred ca felul in care am tratat lucrurile pana acum e cel gresit.

| RAY a răspuns (pentru Dem0N):

Omul prefera minciuna si nu adevarul

| Dem0N explică (pentru LoveSleep):

Okkk. Am citit absolut tot, de 2 ori chiar. Recunosc, greseala a fost la mine, neexperimentatul, care a pupat-o in dorsal prea mult. Eu am crescut mereu cu ideea ca, ok, fete trebuiesc respectate, rasfatate, antentii chestii romantism... am invatat sa respect cat de mult posibil femeia. Ceea ce e corect, dar nu in maniera in care am facut-o pana acum. Multumesc enorm de sfaturi si ce sa mai, merg inante, consider trecutul o experienta si viitorul un joc de noroc cu mai multe sanse tongue Seara faina

| LoveSleep a răspuns (pentru Dem0N):

La fel și ție și baftă mai departe.
Dacă te pot ajuta cu ceva, lasă-mi un mesaj pe viitor.

| RAY a răspuns (pentru Dem0N):

Fetele cauta drame man, un studiu facut pe barbati feminizati din usa a descoperit ca ei nu atrag sexul opus deci se comportau comform a asteptarilor femeilor in scimb le inselau cu badboys, trebuie sa intelegi ceva asta e ceva involuntar aia badboys le atrag ca isi arata masculinitatea iar femeile vor barbati nu femei langa ele, respectul se castiga man si daca esti fraier te vor lua de fraier mereu, in ziua de azu sunt doar ipocrite atat

| LoveSleep a răspuns (pentru Dem0N):

"Cand gasesti o fata care nici macar iubit nu a avut pana acum si sufera de timiditate excesiva ascunsa intr o masca de "always positive", lucrurile se schimba. Acestui tip de fete, nu i place sa fie in centrul atentiei, nu o atrage "nesimtirea aia masculina" si incearca sa si gaseasca "relatia perfecta"."
În primul rând, orice tipă e atrasă de "nesimțirea aia masculină". Da, unele n-ar vrea o relație cu un frustrat de genul, dar îți garantez că orice fată se va simți mai bine după un "Ai un fund mișto" decât după "Ai ochi frumoși". Asta dacă nu sunt eu ăla care o zice pe a doua laughing
Majoritatea fetelor gândesc la fel și preferințele lor se aseamănă mult.

Nu există "friendzone". Sau există, dar în niciun caz nu e așa cum crede majoritatea.
Unele tipe au nevoie doar de atenție, iar altele își rezolvă frustrările prin tine. Deci, dacă tipul pe care îl place o fată nu îi dă atenție și nu o complimentează, va încerca să obțină asta de la altcineva. Și cine altcineva decât tipul ăla care o linge în cur de fiecare dată, cu speranța că o să-l lase s-o lingă și puțin mai în față?
Majoritatea bărbaților nu înțeleg că e ok să ai păreri. Majoritatea nu știu cum să reacționeze când tipa pe care o plac le povestește cât de curvă e Denisa, că a venit azi la muncă cu o rochie exact ca și a ei. Majoritatea nu înțeleg că un " Mă doare-n p ă de Denisa, taci odată" o excită mai mult decât "Ce fraieră, cum a îndrăznit? De rochia aia roșie zici? Pff, ce bine îți stă în ea", care o face să-ți dea ochii peste cap.

E normal ca tipa să nu vadă în tine decât un prieten când tu vrei să știi ce preferă la un băiat, în loc să fii convins că descrierea ta ar fi răspunsul la întrebare, oricum. E normal să nu dea 2 bani pe tine, când îți povestește de cât de nesimțit era fostul prieten și cât de mult a rănit-o. Cât poate sta ofticată pe un "Bă, cred că a fost vina ta acolo"?
Sau poți s-o scutești de dramă și să-i dai una "caldă și una rece". Ceva gen: ești de, dar e ok, îmi place căcatul, seamănă cu Nutella. Bine, nu chiar așa, dar te-ai prins tu.

E simplu să faci o tipă să vadă în tine mai mult decât un prieten. Sunt baieți care au totul atât de aproape și habar nu au ce să facă. Știi genul ăla de "cel mai bun prieten" al unei tipe? Care iese cu ea peste tot, îi care geanta și îi cumpără tampoane? Care i-a spus că simte ceva pentru ea și după un "ești foarte important pentru mine, dar nu simt nimic", venit din partea ei, a ales să rămână, oricum?
Cum aș face într-o situație de genul: I-aș da un mesaj în care i-aș zice că am chef de un suc și că o aștept la bla bla bla la ora bla bla bla. Aș cunoaște-o destul de bine să știu dacă ar accepta, iar dacă nu ar face-o aș continua cu ceva gen: Mai știi când am stat cu tine la telefon toată noaptea pentru că tipul cu care erai tocmai te înșelase cu maică-ta? Da? Ok. Acum mișcă-ți fundul aici până nu mă răzgândesc și plătești tu tot.
Ea vine, cu aripile ei de înger virgin, cu părul în bătaia vântului, cu fața brăzdată de razele soarelui, etc.
Începem ușor: Cred că bluza asta nu ți se potrivește. Îmi plăcea mai mult aia neagră. Du-te înapoi și schimbă-te. Glumesc, nu pleca. Și așa te-am așteptat o grămadă de timp.
Din momentul ăla, fac lucrurile exact pe dos de cum le făceam până atunci. Mă uit după tipe, mă dau la chelneriță, mă iau de ea și fac orice lucru care i-ar da un mini mindfuck.
În următoarele zile mă prefac că nimic nu s-a întâmplat, glumesc cât mai mult, îi fac complimente, o tachinez, îi spun lucruri serioase, pe scurt, o fac să fie interesată. După care, o ignor complet.
Nu cred că e cazul să îți spun ce se întâmplă mai departe.

Dar astea sunt doar lucruri psihologice, ce țin foarte mult de atitudine. Nu e nevoie să ajungi în stadiul ăsta, dacă ai puțin creier și ai niște gene de la stră-stră-stră bunicul tău care vâna mamuți și îi căra în spate până la o femeie din sat. Iar după ce mânca, ea se culca cu el.

| MidnightR a răspuns:

Vreun joc prostesc de-al lor poate.Dar si baietii de multe ori se complac situatiei.Esti in friendzone? Bye bye, te distantezi, cauti sa-ti ocupi timpul cu altceva.
Fata nu-si cauta iubit, dar asta nu inseamna ca nu ar vrea vreun prieten(fraier) cu care sa vorbeasca, un fel de sora caruia sa i se confeseze.
Mi se pare un fel de bataie de joc.Stii ca baiatul te place, il refuzi dar totodata vrei ca el sa fie in continuare acolo pentru tine, ca totul sa fie la fel.Sau stii ca te place dar ignori faptul, asta mai rau mi se pare.
Deh, unii accepta partea de friendzone.Desi mi se pare ciudat.Tu ai sentimente pentru ea, ea vorbeste despre alti baieti, cat de frumos e X, cat de frumoasa e viata ei, constientizand ca tu esti cel care vrei sa fie in povestile alea.Si astfel relatia asta devina toxica pentru tine.
Acum nu inteleg de ce ar vrea cineva sa stea langa uraniu, desi este constient ca radiatile ii fac rau.

| anonimegirl54 a răspuns:

Pai vad ca toti baietii isi dau cu parerea deci o sa imi spun si eu ca fata punctul de vedere.

In primul rand, nu doar fetele fac asta...am fost in friendzone de multe ori chiar daca sunt fata.

In al doile rand, uuneori fetele chiar tin mult la un baiat dar nu vor sa fie cu el ca sa nu-l piarda...de exemplu, daca esti prietena unui baiat puteti sa va mai certati ca o sa va impacati dar daca esti iubita lui si va despartiti nu veti mai pputea fi prieteni sau pur si simplu nu-si dau seama ca le placeti...si chiar daca stiu nu e vina lor ca ele nu simt la fel... poate ele chiar incearca sa va protejeze sentimentele dar nu reusesc...eu asa vad lucrurile si cred ca majoritatea fetelor nu ranesc sentimentele baietilor intentionat