| adinalavy a întrebat:

Poveste mea este una foarte dificila, asta datorita mamei mele...deci daca aveti deosebita placere sa o cititi si sa dati si un sfat ar fi de mare ajutor. Deci eu sunt cu un baiat din egipt, deci el este arab de 10 luni de zile. (el 19 ani iar eu 17 jum). ne intelegm foarte bine, ne iubim enorm de mult. Acum vreo 5 luni i-am spus si mamei mele ca am o relatie cu el, ea a acceptat pentru ca a zis si ea ca este un baiat foarte politicos. Vreau sa mentionez ca eu cu el ne intelegem in engleza, pentru ca atat eu cat si el locuim in Anglia. Aici l-am si cunoscut. Dar uneori el ma suna sa ma intrebe ce fac, unde sunt, iar mama mea interpreteaza ca el ma verifica pe mine, si imi zice ca cum ii permit sa ma verifice el pe mine ca doara nu sunt maritata cu el. Dar ea inca nu stie ca eu il iubesc enorm si as putea face orice pentru el. De curand el mi-a cerut sa ma logodesc cu el, dar eu nu am curajul sa o intreb pe mama daca ma lasa sa ma logodesc cu el. vreau sa mentionez ca mama mea este o fire foarte agresiva. Si la varsta de 18 ani as vrea sa ma marit cu el, pentru ca el este musulman si religia lui nu permite concubinajul. Dar nu am idee cum sa procedez cu mama mea. Daca nu o sa il accepte ca ginere? Sau daca intr-o zi imi va cere sa renunt la el? As fi in stare sa ma omor pentru el si pentru fericirea mea cu el. deci va rog dati-mi un sfat va rog. va multumesc...

Răspuns Câştigător
| BlackPearl a răspuns:

straight face intr-adevar, o poveste foarte dificila.Parerea mea este sa lasi logoditul la doar 18 ani.esti tanara! Daca zici ca il iubesti atat de mult ramaneti doar iubiti deocamdata.In privinta mamei tale, nici macar eu nu ti-as da voie sa te logodesti cu el.si sunt si eu adolescenta(ca sa nu zici ca mama ta e de moda veche). Cred ca e o prostie sa iti iei un asa angajament la varsta asta.Imi pare rau ca nu ti-am dat un raspuns favorabil.

6 răspunsuri:
| andru8700 a răspuns:

Fa ceea ce simti tu mai ai putin si devi majora pana la urma nu trebuie sa iti zica nimeni ce sa faci tu esti stapana propriului destin daca el te iubeste cu adevarat si tu il iubesti v a merge si nu tine cont de parerile tuturor

| Cocodrilo a răspuns:

Ar fi bine sa inteleaga si el situatia - si la ei sunt conceptii asemanatoare.
Daca chiar vreti sa va casatoriti planuiti proiectul impreuna ca sa fie bine gandit. Intre timp ai sa faci 18 ani ceea ce totusi e un pic cam putin daca se pune problema sa pornesti in viata, chiar avand si un sot.
Studii, o meserie? Nu ar fi si asta de discutat cu iubitul?
In timp ce rezolvati toate astea trece un pic de timp si se rezolva si problema mamei. Ori se obisnuieste cu ideea, ori... e Anglia!
In sfarsit, fii constienta ca iubitul tau vine dintr-o societate destul de conservatoare. Va fi in stare sa faca numarul de pasi necesari ca sa va intalniti,, la mijlocul puntii"? Daca nu, mama va avea dreptate sa faca urat.
Cu dragoste si un pic de inteligenta si luciditate se rezolva lucrurile. Nu traiesti la fundul lumii ci intr-o tara democrata.

| Brandusha16 a răspuns:

Buna adina! kiss. sfatul meu este urmatorul: Eu cred ca mama ta ar fi fericita daca sh pe tine te vede fericita. Tu daca gresesti, tot fiica dansei ramai, indiferent d greselile facute. Mai ales ca omul din greseli invata. Daca nu e sa fie acesta, asta e, treci mai departe. Pana nu dai cu capul de tocul usii de sus nu vezi ce e jos! Ar trebui sa comunici mai mult cu mama ta. Eu zic sa te gandesti bine la pasul care vrei sa-l faci. Oricum mama ta va fi mereu alaturi de tine! Te pup si. sper s iei decizia buna! >big grin

| reyna_7838 a răspuns:

Eu as zice sa nu te grabesti, esti prea tanara, sunt de parere cu black pearl. din cate stiu arabii pot avea mai multe sotii, ai fi dispusa sa il mai imparti si cu altele? nu fa un pas gresit si sa iti para rau toata viata. dragostea la varsta asta e trecatoare.traieste-ti viata si apoi gandeste-te la maritat happy

| fatimazzh a răspuns:

Scumpa mea daca nu este prea tarziu pentru raspunsul meu... Puteti sa va casatoriti religios la moschee si avea relati sexuale.iar la vrsta de 18 ani sa te cununi civil.pana la urma viata ta decizia ta.numai bine

| adinalavy explică:

Va multumesc pentru toate raspunsurile primite si vreau sa va spun ca toate imi sunt folositoare...in legatura cu povestea mea, reyana mi-a zis ca arabii au mai multe neveste, da este adevarat dar pr meu mi-a promis ca lui ii trebuie doar una, in schimb conteaza si din ce tari sunt arabii, pentru ca sunt mai multe de 22 de tari in care sunt arabi deci, prietenul meu este din Egipt, acolo unde nu prea se practica insuratul cu mai multe femei in acealasi timp.