| Useria a întrebat:

Am o problema. De 7 ani in coace(mentionez ca sunt in clasa a8a) Am tot fost nu necajita sau suparata ci batjocorita de colegii mei. De multe ori i-am zis mamei sa ma mute dar nici nu a vrut sa auda. Toate modalitatile mele au esuat, asa ca vreau sa le incerc pe a le voastre. Ce sfat imi dati? Cum s-o conving pe mama sa ma transfere? Chiar daca mai sunt doar 2 luni nu mai rezist nici doua zile. Va roog sa ma ajutati! Raspunsul care ma va ajuta FUNDA, vot si multe multumiri!

10 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Din pacate un transfer nu poate fi efectuat in timpul unui semestru decat in cazuri exceptionale (evident nu e cazul tau). Imi pare rau ca nu te intelegi bine cu colegii dar urmeaza liceul, cea mai frumoasa perioada a vietii tale si totul se va schimba acolo. Incearca sa ramai puternica pana atunci si totul va fi binehappy

| zurick a răspuns:

Daca esti in clasa 8 nu mai ai mult de asteptat.Admir faptul ca ai suportat pana acum.Curiozitate ce ai mai incercat pana acum.Sunt intr-o situatie similara si inteleg cum te simti.Nu stiu ce ti-as putea recomanda pentru ca nici eu nu am prea reusit.Se poate transfera intre semestre, dar n-asi vedea rostul daca mai sunt 2 luni de scoala.I-ai spus mamei tale motivul pentru care doresti sa te muti? Dar dirigintiei[eu n-am curaj dar poate tu ai], cu colegii ai incercat sa vorbesti?

| Useria explică (pentru zurick):

Cu mama am incercat s vorbesc cat mai deschis, Cu dirigintele( si chiar cu directoarea) am vorbit si nu au reusit sa faca nimic iar cu colegii am incercat de 5 ani in coa dar sunt prea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Transferul nu se poate face in timpul anului scolar ci numai dupa terminarea lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"De 7 ani in coace"... Poate nu degeaba colegii tai de 7 ani incoace incearca sa te indrepte.

| CrazyRat a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu din cate stiu poate si intre semestre, un pic mai greu da poate (stiu cazuri nu ca vorbesc la nimereala), dar dupa cum ai spus tu nu si in timpul anului mai ales ca mai are 2 luni, dar o rezistat 7 ani mai trage cu dinti 2 luni ca nu mai ii mult. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In timpul anului scolar se poate in mod exceptional: mutarea parintilor in alta localitate, tratamente medicale in alt oras, etc. Daca directorii celor doua scoli accepta si in timpul anului, se poate, dar ma indoiesc ca o vor face cu 2 luni inainte de terminarea anului scolar.

| MrAnderson a răspuns:

Salut

Daca tot zici ca esti in clasa a 8-a, mai e o aruncatura de bat, draga Useria. Ar insemna multa bataie de cap, si mai ales ti-ar putea afecta rezultatele, un transfer in acest moment.
Gandeste pozitiv...tu probabil ai rezultate mult mai bune decat ei, iar de la anul tu vei intra la un liceu bun, unde-ti vei putea face prieteni adevarati, iar ei vor ajunge pe la ceva scoala industriala, unde vor invata sa monteze in cel mai fericit caz frigidere.

| alexadeea a răspuns:

Pai de ce te necajesc? Poate ca sunt ei pur si simplu neintelegatori si te vad privind altfel, asteapta 2 luni sau vorbeste cu ei... Asa patesc si eu la scoala, nu am prea multi prieteni dar daca o sa te muti, poate cand o sa te muti o sa iti faci prieteni si nu o sa poti sa te desparti de ei... Nu'stiu cum poate fi vitorul.

| GoAwayBitch a răspuns:

Stiu cum e, si eu am patit ar fi bine sa nu ii bagi in seama pentru ca daca vede ca iti pasa de ce zic ei le place sa te vada necajita mai bine nu le mai da importanta oricum mai sunt doar 2 luni... exact asa patesc si eu... si in legatura cu mama ta incearca sa vorbesti mai deschis cu ea si sa ii explici da eu zic sa mai ai rabdare inca 2 luni si scapi de ei pentru ca e pacat sa te muti de acum. fundita? big grin