| Geanny94 a întrebat:

Povestea incepe cam asa.Am avut o relatie de 2 ani jumate cu un baiat cu care mi-am si inceput viata sexual.M-am despartit de el deoarece nu-l mai iubeam.Acum am o relatie cu un coleg de liceu.Mentionez k sunt in clasa a 12a.El e genul de baiat romantic si foarte respectuos.Cand i-am spus ca mi-am inceput viata sexuala mi-a raspuns ca e undeva la mijloc in situatia asta.Intrebarea mea e, oare chiar il deranjeaza? Cum sa procedez in legatura cu el?

Răspuns Câştigător
| blueheart a răspuns:

Hei! Daca tu simti ca pe el il deranjeaza ca nu mai esti virgina discuta cu el. Comunicarea este foarte importanta intr-o relatie. Discutati despre problemele pe care le aveti pentru ca e mai dureros sa tineti in voi ceea ce va macina si sa astepti ca partenerul sa isi dea seama de problemele tale. Cand vrei sa fii cu adevarat cu cineva si iti doresti ca aceasta relatie sa fie una serioasa discuti problemele si incercati sa gasiti impreuna o rezolvare la ele. Altfel vei ajunge sa te distantezi de partener si nu vei mai gasi cale de intoarcere oricat de mult ti-ai dori lucrul acesta.
Daca el nu si-a inceput viata sexuala inca nu e nicio problema. Inseamna ca pentru el este important cand si cu cine va face acest pas.Si nu are de ce sa-l deranjeze ca tu nu mai esti virgina. Dupa o relatie de 2 ani in care ai iubit si ai fost iubita era normal sa iti incepi viata sexuala. Ai iubit si te-ai daruit persoanei iubite.Asta trebuie sa inteleaga el si sa accepte acest lucru.
Fiecare a avut un trecut dar conteaza prezentul si viitorul. Sa claditi impreuna o relatie bazata pe incredere, respect, comunicare si in primul rand iubire.
Succes! happy

6 răspunsuri:
| madagascar a răspuns:

Vorbiti deschis despre asta, poate se mira ca ti-ai inceput viata sexuala prea devreme, avand in vedere ca esti clasa a 12 a abia ai facut 18 ani sau ai aproape 18, intreaba-l pe el unde e problema asta daca este, sfaturile vor diferii in functie de conceptie.

| radu75 a răspuns:

Da. cred ca l deranjeaza ca el este inca virgin si crede ca el face o greseala sa continue cu tine. tu ca incepatoare deja, ca sa zicem asa in ale sexului esti superioara fata de el, adica asa crede el in mintea lui. mai crede ca daca ar fi cu o fata care ar luao de la zero asa cum este si el ar fi mai bine. dar el nu stie cat de norocos poate fi sa inceapa cu o fata care deja a trecut de faza asta, asa sunt baiietii. deci in concluzie el se crede inferior si se teme ca tu o sa fii mult mai cunoscatoare, ca o sa ai mai multa experienta s a m d

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Poate ca-l deranjeaza, dar n-ai ce face! Te place si asa daca vrea, ai fost sincera cu el.

| Larisssaa a răspuns:

Dacă te iubeşte te va accepta aşa.

| BiscuiteAlexandra a răspuns:

Sunt unii baieti care se simt deranjati de acest lucru.Cel mai bine pentru relatia voastra, este sa vorbiti orice subiect deschis.Il poti intreba daca il deranjeaza, si ce anume il deranjeazahappySper ca ti-am fost de ajutor!

| BeeaBeatrice51 a răspuns:

Daca nu stii inca daca pe el il deranjeaza aceasta situatie, intreaba-l. Discuta cu el despre aceasta tema si dati seama ce ai putea face ca el sa treaca peste asta, arata-i cat de mult il iubesti si ca nu conteaza cu cine ti-ai inceput viata sexuala, pentru ca el e cel mai important pentru tine. Sper ca te-am ajutat.