| anonimbuc21 a întrebat:

Prietena mea luna trecuta a luat antibiotice și i-a întârziat ciclul o săptămână.
Luna asta a trecut deja 13 zile și nu i-a venit.
A făcut 2 teste și e negativ.
Ce ar putea fi?

13 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Testele de sarcina, pentru un rezultat sigur, se fac abia la 21 de zile de la contactul sexual presupus ca a dus la sarcina,posibil sa le fi facut prea repede,asta ar fi una.
Pe urma,poate avea o dereglare hormonala datorata antibioticelor,in primul rand. Daca mai e si stresata, obosita, daca face vreo dieta sau a racit cu vremea asta, e fireasca intarzierea.
Daca testele au fost facute corect, atunci e dereglare hormonala.
Nu inteleg de ce nu merge la medic sa va linistiti pe loc!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Din cauza antibioticului are dereglari hormonale pana nu scapa de infectia din corp nu va avea ciclu, deoarece infectia si antibioticul deregleaza menstruatia.

| Violleta2022 a răspuns:

In primul arnd, antibioticele NU intarzie menstruatia ca ele sunt antibiotice nu hormoni.
In ce priveste ciclul dereglat, eu cred ca-i vorba de ciclul de tip NEREGULAT, care vine cand vrea el.

| BlazZer0 a răspuns (pentru Violleta2022):

Antibioticele pot genera tulburări ale menstruaţiei cât şi menstruaţii abundente şi dureri menstruale, P.S. Sunt student la medicina!

| Violleta2022 a răspuns (pentru BlazZer0):

Nu mi s-a intamplat niciodata nici mie, nici prietenelor mele si nici surorilor.
Este doar o informatie eronata care circula pe internet ca multe altele.

| BlazZer0 a răspuns (pentru Violleta2022):

Sunt student la medicina, și da deși sunt abia anul al 2-le-a sunt sigur de ceea ce vorbesc, exista într-adevăr o șansa mică 1/1000, dar totuși nu este inexistenta, mulțumesc frumos

| Violleta2022 a răspuns (pentru BlazZer0):

Sunt coincidente, fiindca lumea-i needucata si pun pe seama lipsei menstrei, ceea ce de fapt este un ciclu de tip neregulat sau alte motive care le intarzie ciclul.

| BlazZer0 a răspuns (pentru Violleta2022):

Tocmai de aceea ar trebui consultat un medic specialist, nu știu ce fel de pregătire ai tu sa dai răspunsuri despre care ești sigura ca este așa cum spui, cred ca oamenii ca tine mai mult încurca persoanele decât le ajuta

| Violleta2022 a răspuns (pentru BlazZer0):

40 de ani de experinta!

| BlazZer0 a răspuns (pentru Violleta2022):

Trist ca totuși exista persoane ca tine care nu au loc de propriu sau ego, cred ca nici măcar nu îți Cunoști existența pe acest pământ, văd ca te crezi perfecta in toate domeniile de dai răspunsuri peste tot, e trist ca exista astfel de persoane, 40 de ani trăiți degeaba mai degrabă

| Violleta2022 a răspuns (pentru BlazZer0):

Ar trebuii sa-ti fie rusine pentru ce scii aici, halal parinti care nu te-au educat si nu te-au invatat bunul simt!

Nu am 40 de ani ca varsta, ci 40 de ani de experinta, ca nici atat lucru nu poti intelege.

| papucicu a răspuns:

Nu are ciclul regular

| hamhamlasalatra a răspuns:

Nu stiu, gandeste te