| anonim_4396 a întrebat:

Prietenei mele nu i-a venit menstruatia de 3 luni de zile dc este posibil sa dureze asa de mult?

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca a avut contacte sexuale, poate fi insarcinata.
Daca nu a avut contacte sexuale exista mai multe posibilitati. Daca e foarte tanara si prima menstruatie i-a venit in ultimul an, aceste dereglari nu sunt grave. Daca a avut cel putin un an de menstruatii regulate, atunci in mod clar e un dezechilibru grav si trebuie vazuta de un medic.
Sfatul meu e sa faca un test de sarcina (daca nu e virgina) si apoi sa se duca la ginecolog. Vizita la ginecolog e indicata si daca e virgina. I se pot face o ecografie, niste analize hormonale.

| coryyyyyyyyyyy a răspuns:

Poate avea vreo dereglare.sau poate fii insarcinata. cel mai bine e sa se duca la doctor sau sa isi faca un test de sarcina. bafta!

| albastrel a răspuns:

Poi... daca avea o cm regulata ar trebui sa isi faca griji... poate o sarcina...

| M.J. a răspuns:

Depinde cati ani are, poate fi si osarcina?!

| dulcika a răspuns:

Buna.

daca a avut contacte sexuale o poate fi vorba de o sarcina, dar daca nu poate fi dereglare...crede ca ar fi bine sa consulte un specialist...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Numai medicul specialist poate să se pronunțe în urma unei examinări.
Se merge pe posibilitatea unei dereglări hormonale (trebuie făcute dozările ca să se vadă unde este deficitul), o răceală puternică care nu a fost tratată corespunzător sau deloc, stress și chiar o posibilă sarcină (un test de sarcină confirmă sau infirmă) chiar dacă a fost protecție, nu a fost suficient de bună ori pe fond medicamentos.
Pa, pa.