| cornelstelistul a întrebat:

Prietenei mele i-a venit menstruatia mai tirziu cu citeva zile nu e nici o problema?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| negru30 a răspuns:

Nu neaparat -poate sa fie si cu ochi - du-te la doctor

| MihaelaDart a răspuns:

Menstruatia poate fi neregulata cat esti adolescenta desi nu e "batut" in cuie. De fel la cea regulata sa nu crezi ca data va fi respectata cu cea care a fost luna sau acum 2 luni inainte, poate sa intarzie 2-4 zile ori sa vina mai repede cu 2-4 mai devreme. Desi intarzierea menstruatiei poate fi cauzata de mai multe cauze, ca de exemplu aparitia unor chisturi ori o sarcina.
Poate consulta un medic ginecolog.

| 愛日本 a răspuns:

Dacă e în primul sau chiar al 2-lea an de cand i-a venit atunci nu e nici`o problemă nu vine regulat.

| InuIo a răspuns:

Depinde ce varsta are. Intre 10-20 ani nu vine intotdeauna pe data fixa dar daca intarzie mai multe saptamani atunci ar trebui sa faca un test de sarcina.

| cornelstelistul explică (pentru InuIo):

Da, dar nu i-a venit de 1 saptamana poate si mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca lucrul acesta se intampla rar, nu e nimic in neregula.Mentruatia poate fi dereglata pe fond de stres,datorita unor medicamente, datorita unei raceli, etc.Sunt foarte multi factori care ar putea cauza intarzierea acesteia si nu trebuie sa-si puna semne de intrebare decat in cazul in care lucrul acesta se intampla frecvent.In cazul in care are menstruatia de mai putin de 3 ani,nu are chiar nici-un motiv de ingrijorare(aceasta se regleaza, in general, dupa minimum 3 ani de la aparitie). Numai bine.