| anonim_4396 a întrebat:

Puteti sa-mi dati si mie un exemplu de fractie supraunitara si una subunitara dar care sa fie bune? scuze categoria :X

Răspuns Câştigător
| Dragooos223 a răspuns:

Pardon am uitat de cea suub unitara
supraunitara : 6 supra 3
subunitara 3 supra 9

5 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

În mod obişnuit, gândim fracţiile ca fiind cupinse între 0 şi 1, ca 3/4 sau 2/5. Acestea sunt fracţii subunitare. În aceste fracţii numitorul este mai mare decât numărătorul.
Dacă numitorul şi numărătorul sunt egali, fracţia este echiunitară.
În cazul în care numărătorul este mai mare decât numitorul avem o fracţie supraunitară.
Ce semnifică o fracţie supraunitară, de ex. 5/4? Dacă avem 5 sferturi, înseamnă ca avem mai mult de un întreg care este 4/4; mai precis avem un întreg şi încă un sfert.
Mai multe despre fracții vezi aici http://adralex.roman.rdsnet.ro/sc5roman/mate/AlgebraJBOC/Fractions.htm
O seară frumoasă!

| Dragooos223 a răspuns:

6 supra ( pe) 3

| coca_4963 a răspuns:

9/5; 10/2; 78/11 - supraunitare
2/5; 4/9; 14/20 -subunitare

| Pink211Alexandra211marya a răspuns:

happy Sper ca te-am ajutat!