| andreyyya a întrebat:

Rog baietii sa-mi raspunda la aceasta intrebare: va plac fetele(femeile) cu silueta in forma de para?(adica sa nu fie grasa ci asa mai slabuta dar totusi cu forme si sa aiba silueta in forma de para). P. S.:Stiu ca multi spun ca nu totul tine de aspectul fizic dar sa fim seriosi acesta conteaza si inca ft. mult. Atunci cand vezi pentru prima data o femeie nu poti patrunde in mintea ei sa vezi cum gandeste sau ce fel de persoana e ci te uiti la aspectul fizic. Scuzati categoria dar este cea mai populata.

Răspuns Câştigător
| Mao a răspuns:

În formă de pară adică talie mică, umeri înguști, șolduri late. Era mai ușor să explici așa. happy
Într-adevăr la început contează mult și aspectul, dar te poți îndrăgosti de o persoană pe care nu o considerai niciodată cu adevărat frumoasă, și în timp părerea să ți se schimbe. Citește Maitreyi de Mircea Eliade. Ca un rezumat extrem de scurt : el vede o fată, o consideră inițial urâtă, nu putea suporta să o vadă, apoi o cunoaște și în timp sufletul ei o face să pară cu mult mai frumoasă în ochii lui ca înainte. Și povestea e adevărată.
O întâmplare a profesorului meu de română. Avea loc o prezentare de modă cu ceva timp în urmă, el și cu mai mulți prieteni de-ai săi au fost invitați. Vreo 20 de fete frumoase, înalte, slabe. Toate stăteau singure, niciun bărbat lângă ele, în schimb, cu toții dădeau târcoale unei femei urâte care avea cunoștințe din toate domeniile. Literatură, pictură, muzică, științe. Vorbea despre orice și îi fascina pe toți cu vocea ei, cu gesturile, cu personalitatea.

| justitiarul a răspuns (pentru Mao):

laughing Interesanta poveste, dar ma indoiesc ca e adevarata.Sa nu ne mintim totusi si sa nu fim rai.Nu toate uratele sunt inteligente si citite, asa cum nici toate frumoasele nu sunt proaste.Prin urmare comparatia ta de 20 la 1 mi se pare nedreapta si putin ireala.
Maitreyi e descrisa atat de frumos de Eliade ca atunci cand am citit-o(adolescent fiind)si eu m-am indragostit de ea. Dar doar datorita faptului ca o vedeam prin ochii lui Eliade.

| Mao a răspuns (pentru justitiarul):

O considera urâtă la început, primul capitol, prima pagină. Recitește.
Nu am spus că toate urâtele sunt deștepte, eu am spus o întâmplare, nu generalizez. Încerc să conving lumea că prima impresie poate fi greșită, că o persoană urâtă poate fi frumoasă dacă știi din ce punct să o privești. happy

| justitiarul a răspuns (pentru Mao):

E clar ca frumusetea interioara conteaza in proportie de 90% dar tu vezi generatia actuala avand rabdare sa descopere aurul de sub tinichea?
Traim intr-o lume in care din pacate imaginea conteaza enorm.

| justitiarul a răspuns (pentru Mao):

Eliade o considera urata la inceput, dar cum descrie intensitatea a ceea ce simte Allan, dupa? Si de fapt i se parea urata dar in acelasi timp fascinanta inca de la inceput!

| Mao a răspuns (pentru justitiarul):

Cu mici excepții, nu mă aștept de la adolescenții de astăzi să descopere adevăratul sens al frumuseții / iubirii.

| Mao a răspuns (pentru justitiarul):

Am dat exemplu cartea lui Eliade, deoarece nu am vrut să vorbesc din proprie experiență. O persoană, pe care o consideram lipsită de "acel ceva", s-a dovedit a fi, de fapt, uimitoare, nu prin înfățișare, ci prin personalitate. Mai apoi toate imperfecțiunile sale mă fascinau, îmi plăceau.
Da, cer prea mult de la generația actuală. Le cer prea mult dacă-i rog, pentru binele lor, să vadă dincolo de aparențe. Și se mai plâng că viața e nedreaptă.

| vasic a răspuns (pentru Mao):

Profesorul tau de romana e posibil sa aiba o alta orientare. Unu la mana. Doi la mana e posibil ca femeia aceea fascinanta dar urata sa fi fost barbat.

| Mao a răspuns (pentru vasic):

De ce e posibil să aibă altă orientare? Pentru că îl interesează mai mult personalitatea unei femei decât înfățișarea ei? Tu realizezi de câtă imaturitate dai dovadă prin acest răspuns, nu? happy

| vasic a răspuns (pentru Mao):

Ai sa inveti mai incolo peste ani ca o femeie cu personalitate puternica e intotdeaua o femeie frumoasa. Femeile urate sunt complexate si se ascund singure. Si da, mi se pare absurd sa fii fascinat de cunostintele teoretice ale unei femei in detrimentul calitatilor sale fizice si abilitatilor sale. Noaptea in pat ti-o petreci cu o femeie nu cu Wikipedia si binenteles ca vrei sa faci dragoste/sex nu sa joci Vrei sa fii milionar.

| Mao a răspuns (pentru vasic):

Dacă-mi vorbești despre "învățatul peste ani" atunci ai o anumită vârstă, ar trebui să știi că majoritatea femeilor urâte sunt mai puternice, tocmai pentru că au fost mereu lăsate pe dinafară, cum ai spus și tu, și au învățat totuși să țină capul sus (și aici nu mă refer la toate), și atunci când frumusețea nu te avantajează, încerci să-ți pui în evidență celelalte calități. Când iubești cu adevărat, nu mai consideri persoana de lângă tine ca fiind inferioară din punct de vedere fizic față de altele. În ochii persoanei iubite vei fi mereu cu mult deasupra adevăratului tău nivel, pentru că asta face dragostea. Transformă realitatea într-o minciună. Nu ai aceeași părere cu mine, bine, înțeleg, poți să ți-o expui într-un mod frumos, nu să cu ce îți trece ție prin cap. Fiecare cu modul lui de gândire. E foarte ușor. happy

| Wowhow a răspuns (pentru Mao):

Dragut raspuns, sincer si real. happy

18 răspunsuri:
| justitiarul a răspuns:

Ai dreptate, multi spun ca nu conteaza fizicul, dar se mint pentru ca prima parere din pacate asa ne-o formam, uitandu-ne la fizic.
Mie personal nu imi plac femeile care se neglijeaza.Silueta in forma de para inseamna burtica si solduri destul de proieminente, prin urmare celor care au o astfel de silueta nu le-ar strica mai multa ingrijire.
Tie ti se pare atragatoare o femeie care arata asa? http://www.feminis.ro/......ului-18836

| DrunkenRat a răspuns:

Nu prea conteaza forma, totul se rezuma la caracter si inteligenta. Sincer, oricine ar alege o persoana agreabila cu o fizionomie normala in locul unui fotomodel retard.

| eXpreSSss a răspuns:

Tu sigur ai pus intreabarea asta cu un scop anume... Presimt ca este un baiat la mijloc tongue dar hai sa iti fac pe plac.
Ideea este urmatoarea: Daca el te place te place asa cum esti tu si cu bune si cu rele, adevarat ca abia dupa o perioada de timp descoperim cam ce se afla si "la mansarda". Acum sa iti raspund la intrebare: Dap formele sunt oky.

| Aurelian0709 a răspuns:

Daca este iubitoare, sincera, fidela, etc nu vad de ce ar conta formele care le are.
Da sa fie atrăgătoare, dar numai pentru mine, nu pentru alțiilaughing dacă știți la ce ma refer.
Intr-adevar aspectul fizic ne atrage prima data, dar sunt și bărbați care au răbdare sa le cunoască.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi plac fetele(femeile) care "gindesc". Aspectul mai putin conteaza.

| vasic a răspuns:

Imi plac femeile cu forma de parasuta.

| Anonimus3000 a răspuns:

Nu cred ca asta conteaza prea mult, dar mie unu imi place ca femeia sa fie atragatoare