| anonim_4396 a întrebat:

Sa zicem ca, imi place de o fata, fata aceea este timida dar foarte prietenoasa. Mi-a dat numarul ei, vorbesc cu ea pe internet (desi eu sunt cel care o baga in seama si se intereseaza de viata ei), si stie ca imi place de ea (mai mult ca sigur). Cand sunt cu ea la scoala nu se uita niciodata la mine (nici nu ma baga in seama), este de acord sa iesim undeva cat timp vin si prietenele ei (am intrebat-o la o intalnire doar noi doi si ma refuza de 2 ori). Odata (fara sa o intreb) mi-a spus ca nu e in cautare de prieten si e prea mica pentru unul (are 19 ani). Desi, nu i-am spus ca imi place de ea (nu am prins inca un moment bun), stie ca o plac, dar daca nu ar avea interes de ce continua sa vorbeasca cu mine? Deasemenea nu imi raspunde la telefon daca o sun (sub pretextul ca ea nu e cautata si nu prea tine telefonul cu ea). Cum fac mai departe? (Nu suntem din aceeasi localitate)

Răspuns Câştigător
| Miitzuu a răspuns:

Pai... Atunci este la fel de posibil ca ea sa nu stie exact ce vrea. Iar tie nu iti ramane decat sa reusesti (in timp) sa ii castigi increderea si sa o faci sa isi doreasca o relatie (evident, cu tine)

10 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Probabil te consideră doar un bun amic și atât. Fetele țin mult la relații doar de amiciție și dacă vorbește cu tine nu înseamnă că te și place. Acum probabil ezită că nu se consideră pregătită, dar cred că este mai puțin posibil asta. Dacă te plăcea era cu totul altceva și sunt sigur că accepta măcar o întâlnire doar cu tine. Chiar și timidă, dacă știe că tu o placi automat ar trebui să prindă mai mult curaj, cât de timidă ar fi. Părerea mea.

| Scharfschütze666 a răspuns (pentru T0T):

Cand am invitat-o la suc, a fost face to face, parea un pic cam speriata ( dupa expresia ei), nu stia ce sa zica, a spus ca o sa ma anunte ea, apoi cand am venit acasa mi-a spus ca are treaba si nu poate. O sa mai incerc o singura data sa o scot la un suc sau macar la o plimbare in parc findca acum este vacanta, apoi ii voi spune direct ce simt (chit ca ar zice nu), dar daca imi spune ca e prea mica pentru prieten ce sa fac? Ar fi o idee buna sa o pun sa imi explice de ce e prea mica? Pentru ca vreau sa ii castig increderea si sa ii fiu alaturi nu sa o pun la cine stie ce mare filozofie la care trebuie sa fi pregatit. Si daca vrei mai da-mi un sfat, cum pot sa trec peste ea? (Ar fi urat sa nu mai vorbesc cu ea?)

| T0T a răspuns (pentru Scharfschütze666):

Trebuie să o faci să se simtă confortabil alături de tine. Asta va schimba radical lucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cel mai bine e sa vorbesti cu ea fata in fata si sa o intrebi daca te place si daca in timp(binenteles nu prea mult timp) ar vrea sa isi doreasca ceva mai mult decat o prietenie. Spune-i direct ca tu o placi, dar nu vrei sa o "invadezi" mai ales ca e timida. Daca nu vrea e bine sa te reorientezi spre altcineva, sa nu cumva sa pierzi prea mult timp asteptand sa se hotarasca ea.

| Miitzuu a răspuns:

Doar pentru ca cineva vorbeste cu tine nu inseamna automat ca te si place. Sau poate ca te place, dar nu ca un iubit. Poate sa te placa... drept prieten. E destul de normal. Iar daca reactioneaza cum zici, putin probabil ca simte ceva pentru tine. Cred ca e mai bine pentru tine sa te reorientezi... Succes

| Scharfschütze666 a răspuns (pentru Miitzuu):

Multumesc de raspuns, ai foarte mare dreptate, insa de ce nu imi zice pur si simplu ca nu vrea o asemenea relatie? Un prieten a intrebat-o ce simte pentru mine (nu a fost vina mea), si ea a spus ca este prea devreme pentru o asemenea intrebare (abia o cunoscusem). Problema este ca ea fiind timida nu are experienta cu baieti, si nu e tocmai cea mai comunicativa (asa e firea ei). Nu pot sa incep ceva nou pana nu am terminat cu ea, pur si simplu o plac, si daca ar exista orice sansa as continua.
Ideea principala care nu o inteleg este ca ea stie ce vreau eu, si continua sa vorbeasca cu mine, de ce? Daca nu ar stii, da, dar nu are cum sa nu stie. Stie cele mai bune prietene ale ei, si ea nu? Nu am experienta cu fete timide, nu stiu ce sa fac

| Scharfschütze666 a răspuns (pentru Miitzuu):

Un prieten a mai incercat sa o cucereasca cativa ani, ea il placea pe el, dar ii zicea mereu ca e prea mica (atunci poate si era), pana la urma a lasat-o balta. Dar ai dreptate o sa continui sa vorbesc cu ea o perioada, daca tot nu reusesc nimic ii spun pe fata ceea ce simt. Si sper ca raspunsul sa fie ori nu ori da, daca imi spune si mie ca e prea mica cred ca imi ramane sa ma dau cu capul de pereti sad

| Miitzuu a răspuns (pentru Scharfschütze666):

Asa sunt fetele, my friend... Asa sunt fetele...

| Miitzuu a răspuns (pentru Scharfschütze666):

Pai... Atunci este la fel de posibil ca ea sa nu stie exact ce vrea. Iar tie nu iti ramane decat sa reusesti (in timp) sa ii castigi increderea si sa o faci sa isi doreasca o relatie (evident, cu tine)

| Anonima60 a răspuns:

Poate că ea nu te poate vedea mai mult ca pe un amic. Poate îi e frică că dacă nu va merge bine nu o să te mai aibă alături nici ca prieten. sau chiar dacă te'ar avea. nu la fel ca acum. Sau poate că îi e frică să încerce. Poate n-a mai avut un prieten sau nu a mai ieşit singură cu un băiat şi îi e frică. Succes!

| Scharfschütze666 a răspuns (pentru Anonima60):

La asta ma gandesc si eu ca ii este frica (adica pare genul de fata). Multumesc pentru raspuns, sunt foarte curios cum povestea aceasta va lua sfarsit.