| anonim_4396 a întrebat:

happy Credeti ca pe la 15 ani, dupa o relatie de un an jumate, e devreme sa se inceapa relatiile sexuale ( ma refer daca e devreme la varsta mea, si pentru relatie )?
PD: sunt fata happy Rog seriozitate.
Funda la raspunsul cel mai matur si logic:*

Răspuns Câştigător
| ContesaSiContele a răspuns:

Mersi mult succes mult si tie referit la corpul meu este ok.pot spune ca s-a dezvoltat normal,am mai avut probleme de sanatate ca orice fata,om,dar nu au fost cauzate decat de imunitatea mea slabita, de glicemia care imi mai scade uneori, dar nimic in legatura cu viata sexuala.am fost si la ginecolog pentru ca aveam probleme cu sanii,eu credeam ca sunt probleme dar ei de fapt se mareau si se schimbau un pic si era cam dureros,in fine eu sunt eu,ceea ce conteaza pentru tine este ca tu sa fi bine si cel mai bine este sa te duci la un ginecolog,sa stii sa te protejezi,trebuie sa stii ca suntem fertile numai intr-o anumita perioada,adica sa nu fi disperata(ca mine la inceput)ca daca isi da drumul in tine e posibil sa ramai insarcinata. daca ai un ciclu menstrual normal,fara modificari,fara intarzieri, fara scurgeri de alte culori sau abundente poti sa iti dai seama daca ovarele tale sunt bine, un consult ginecologic este foarte bun si chiar te ajuta. da am uitat ca acest consult se face numai cu un parinte, sau tutore ceva ...deci, ideea asta cu gineologul nu este buna.sad

16 răspunsuri:
| ContesaSiContele a răspuns:

Crezi ca daca noi citim ce spui si incepem sa ne dam cu parerea conteaza? trebuie sa iti iei tu viata in maini si sa iei propiile decizii,degeaba scriem aaa "don't worry"aveti un an jumate e bine sa incepeti sau mai stiu eu ce,totul tine de tine si de sanatatea ta,daca tu te simti pregatita pentru asta, daca te iubeste acea persoana si multe chesti. analizeaza-ti viata si decide ce este bine si ce nu pentru tine, nu lasa ca alte persoane sa decida pentru tine.
bafta

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru ContesaSiContele):

Eu am decis pentru mine dand acest pas, dar ma cam sperie situatia ca ar fi "rau" pentru corpul meu...

| ContesaSiContele a răspuns (pentru FαмєLiqυσяLσvє):

Uite trebuie sa fim deschisi unii cu alti stiu la ce te referi. nu pot spune ca esti prea mica pentru ca si eu am fost asa, numai ca eu aveam 14 ani pe atunci, ce as putea spune acum cand stiu ce am facut eu big grin.ne-am indragostit,am lasat relatia sa-si implineasca scopul acum vrem sa ne casatorim in viitori ani, de sanatate nu pot spune inca nimic, nu am avut nici o sarcina in 6 ani,nici probleme,am fost si eu asa, derutata, dar cel mai bine este un control ginecologic si o discutie deschisa cu iubitul tau(si sa te iubeasca f mult)

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru ContesaSiContele):

Mersi mult happy Dar referit la corpul tau, e dezvoltat normal, nici o problema, nimic?
PD: bafta in continuare pentru tot ce va propuneti happy

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru ContesaSiContele):

Multumesc mult!

| ContesaSiContele a răspuns (pentru FαмєLiqυσяLσvє):

Nu ai pentru ce, oricum sunt multe persoane care iti vor spune ca nu faci bine, dar poate si ele au facut la fel ca tine (ca noi) si acum nu mai recunosc. important este sa nu iei in considerare toate vorbele ci sa ti cont de toate sfaturile si sa incerci sa le aplici

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru ContesaSiContele):

Asa e, dar sa stii ca m-a linistit foarte mult raspunsurile tale, fiindca toata lumea spunea ca nu e bine, si nu cunosteam pe nimeni care sa imi afirme ca intr-adevar nu are nici un efect negativ asupra corpului, si toate cele. Fiecare are o parere, dar parerea mea chiar a fost la fel ca a ta, si eu asa gandeam, dar aveam nevoie de un impuls care sa ma duca la a fii sigura pe parerea mea. Va multumesc mult la toti :*

| stejara2 a răspuns (pentru FαмєLiqυσяLσvє):

Pasul fiind facut asta e... spui ca doar de doua ori pe luna, asta nu e nimic, Grav era daca o faceai cu cineva pe care nu il iubeai, nu aveai parte de tandrete,iubire,dar asa am incredere ca te va proteja, intelegi ce vreau sa zic!

Va urez sa va simtiti bine si sa fiti fericiti, parintilor nu e nevoie sa le zici

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru stejara2):

Ai dreptate, multumesc mult.Nu am sa le spun la parinti, nu are rost.

| ContesaSiContele a răspuns (pentru FαмєLiqυσяLσvє):

Mersi mult succes mult si tie referit la corpul meu este ok.pot spune ca s-a dezvoltat normal,am mai avut probleme de sanatate ca orice fata,om,dar nu au fost cauzate decat de imunitatea mea slabita, de glicemia care imi mai scade uneori, dar nimic in legatura cu viata sexuala.am fost si la ginecolog pentru ca aveam probleme cu sanii,eu credeam ca sunt probleme dar ei de fapt se mareau si se schimbau un pic si era cam dureros,in fine eu sunt eu,ceea ce conteaza pentru tine este ca tu sa fi bine si cel mai bine este sa te duci la un ginecolog,sa stii sa te protejezi,trebuie sa stii ca suntem fertile numai intr-o anumita perioada,adica sa nu fi disperata(ca mine la inceput)ca daca isi da drumul in tine e posibil sa ramai insarcinata. daca ai un ciclu menstrual normal,fara modificari,fara intarzieri, fara scurgeri de alte culori sau abundente poti sa iti dai seama daca ovarele tale sunt bine, un consult ginecologic este foarte bun si chiar te ajuta. da am uitat ca acest consult se face numai cu un parinte, sau tutore ceva ...deci, ideea asta cu gineologul nu este buna.sad

| stejara2 a răspuns:

Draga mea! Ar fi cam devreme, corpul tau mai are de crescut pana se va maturiza, chiar daca la exterior,, esti bine", inauntrul tau hormonii se afla intr-o continua furtuna, va mai dura un timp pana se vor linisti si sa poti avea relatii sexuale, abia de la 17- 18 incepi sa fii in deplinatatea functiilor sexuale, dar si atunci esti inca un copil!
Ai rabade, ai timp o viata sa te bucuri de privilegiile sexului!
Stii ce frumos e prima data cand o faci cu persoana iubita, care se poarta cu tine cu grija si tandrete?
Pacat ca unele se grabesc pentru ca apoi sa le para rau, e alegerea vostra fetelor, dar ganditi-va bine inainte de a face marele pas care va desparte de copilarie sa deveniti femei mult prea timpuriu!

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru stejara2):

Multumesc pentru raspunsul tau happy! Chiar il iubesc mult, si mai ales ca a fost (si este) prima iubire, si este foarte grijuliu si dragut cu mine, de aia l-am ales pe el. Inteleg ca e foarte devreme la varsta asta, dar ne vedem de doua ori pe luna... in acest caz, ar avea conseciinte negative asupra corpului meu? Multumesc inca odata pentru raspunshappy

| sorinL1 a răspuns:

Iti incepi viata sexuala cand te simti tu pregatita. Poti sa ti-o incepi si la 19 ani, fiindca atunci simti tu ca e ok. Daca boyfriend nu intelege asta, inseamna ca nu te respecta indeajuns de mult.

| gohsty a răspuns:

Uite eu am 14 si am fost cu un tip cam 1 an...dar nu am intretinut relatii.Depinde de fiecare persoana.Parintii tai nu cred ca ar vrea dar totul depinde de tine. Oraganele itnradevar nu sunt dezvoltate ceea ce e o parte proasta.Dar... daca te simti foarte pregatita si gata de acest lucru.ca sa poti sa intretii trebuie sa fi pregatita si mental si fizic.Acum decizia e a ta.Ps:Anunta-ma si pe mine decizialaughing

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru gohsty):

Deci, pregatita ma simt, dar am auzit de la foarte multa lume ca nu e bine asa devreme. Pasul e facut, a fost o greseala, dar cand am vazut amandoi ca e o greseala, am inceput sa o ingrosam, si am continuat sa intretinem relatii sexuale. Parintii mei nu stiu despre asta, si ma rog sa nu afle...

| AndyDeea a răspuns:

E devreme. Chiar daca ti-a venit ciclul nu esti destul de dezvoltata ca sa o faci.

| FαмєLiqυσяLσvє a răspuns (pentru AndyDeea):

Ce conseciinte negative ar avea acest lucru?