| GamingHd_Cristi_2000 a întrebat:

Dacă faci l**a la 6, 7, 8,9 sau 10 ani se intampla ceva cu penisul când devii adult sau adolescent?

Răspuns Câştigător
| florinflorescu a răspuns:

Cu penisul nu se intampla nimic. Este ok sa te masturbezi si sa iti cunosti corpul, cat timp nu exagerezi. Ca efect sa stii ca cu cat ejaculezi de la o varsta mai frageda cu atat potenta ta scade cand vei deveni adult. In loc sa te bucuri de femeii la 40-45ani, ai sa stai si ai sa te uiti la ele, pentru ca tu ai invatat sa te masturbezi de la 10ani.

| doctorandus a răspuns (pentru florinflorescu):

Nu e adevarat, nu reiese de nicaieri ca daca te masturbezi tanar devii mai rapid impotent.

Am sa traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

| florinflorescu a răspuns (pentru doctorandus):

In mare parte sunt de acod cu tine. Dar cei 60-90% baieti si 40%fete, ca si animalele de altfel, se masturbeaza fara sa stie ce fac, si este foarte normal. Dar cand unii copii se masturbeaza regulat zi de zi, si ii incurejeaza pe ceilalti sa faca si ei, deja au iesit din studiul prezentat de tine. Au am zis ca este normal dar fara a exagera, pentru ca devine o obisnuita, chiar ajungand sa refuzi o femeie pentru ca tu preferi sa te bucuri doar intr-un anumit mod, deja pe plan psihologic copii se schimba radical. Nu am citit studii, dar daca vrei sa te interesezi vorbeste cu copii si din centre de plasament, dar si cu altii.

| Seba2013 a răspuns (pentru florinflorescu):

Hehehe, spune-i sa iti arate studiul in sine, nu concluziile pripite ale acelor organizatii.
Doctorandus se foloseste de argumente ad verecundiam.
Pentru ca acele probe sunt non sequitur.
I-am aratat eu medici adevarati care recunosc diagnosticul de dependenta sexuala(el nu recunoaste), iar acesti medici sunt incontestabili.
Ignoranta lui cu tot cu maestrii lui, nu este dovada de inteligenta.
Stiinta nu insemna Dsm.

| doctorandus a răspuns (pentru florinflorescu):

Nu are logica ce spui tu, iata de ce: 70% din femeile si barbatii casatoriti se masturbeaza cel putin ocazional. Sursa: http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nu; ce s-ar putea întâmpla?!?

| Emilian65 a răspuns:

Cand vei fi adolescent sau adult vei avea aceeasi marime la penis ca la 6 ani.

| GamingHd_Cristi_2000 explică:

Știu ca poate unii dintre voi zic ca întrebarea mea nu are logica, dar eu am învățat s-a mă masturbează la 7 ani și de aia am spus dacă se întâmplă ceva când devinu adult sau adolescent big grin