| ISKillerX12 a întrebat:

Salut am 13 ani sunt baiat si la 10 ani m-am masturbat (in sensul feminin) si de atunci nu am mai crescut (nici penisul) si inca nu am ajuns la pubertate ce se intampla? Voi mai creste?

14 răspunsuri:
| Wihox a răspuns:

Ca sa produci sperma corpul tau are nevoie de o gramada de substante necesare dezvoltarii normale etc etc. Sfat : Inca esti la pubertate, incearca sa te masturbezi o data la o saptamana sau doua. O sa ai mai multa energie si o sa te dezvolti normal. Daca chiar nu te poti abtine desi ar trebui ai grija sa ai in alimentatia ta toate cele necesare.

| doctorandus a răspuns (pentru Wihox):

Sfatul tau se potriveste ca nuca-n perete: el n-a pierdut pana acum sperma, ca nu i-a venit inca asa ceva. In ce priveste compozitia spermei umane, vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

De acolo rezulta ca daca mananci un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bei o lingura de apa, ai pus la loc toate substantele pierdute prin ejaculare.

Gogoritele despre masturbare sunt respinse pe http://www.mckinley.illinois.edu/handouts/masturbation.html

Exista un mijloc foarte simplu de a afla ce invata psihologii americani la facultate despre masturbare: deschizi http://myresource.phoenix.edu/......e_ch11.pdf pe urma deschizi documentul si apesi Ctrl-F si cauti dupa mastu.

In limba romana:

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare
http://www.youtube.com/watch?v=8Wt9OWlexso

In SUA masturbarea nu mai este un diagnostic valabil incepand cu DSM II (1968), sursa: David J. Ley (10 iulie 2014). The Myth of Sex Addiction. Rowman & Littlefield. p. 12. ISBN 978-1-4422-1305-0.

Asociatia Medicala Americana a declarat in mod consensual masturbarea ca normala in 1972, sursa: Planned Parenthood Federation of America (martie 2003). „Masturbation: From myth to sexual health". Contemporary Sexuality (Mount Vernon, IA: American Association of Sex Educators, Counselors, and Therapists) 37 (3): v. ISSN 1094-5725. OCLC 37229308. „Finally, the American medical community pronounced masturbation as normal in 1972 American Medical Association publication, Human Sexuality (Rowan, 2000)."

| mihai69 a răspuns:

Ai tot timpul să mai creșteți, și tu, și penisul tău.
Da' ne lămurești și pe noi ce ai vrut să spui cu „m-am masturbat (in sensul feminin)"?!?

| ISKillerX12 explică (pentru mihai69):

Nu faceam laba. Celalalt sens

| mihai69 a răspuns (pentru ISKillerX12):

Adică făceai laba (=masturbare, onanie) în sens invers?!? Să mă bată vântu' dacă pricep cum!

| doctorandus a răspuns:

„Masturbarea în copilărie este un comportament normal, care începe de obicei la vârsta de două luni și atinge vârfuri la patru ani și în adolescență. Totuși, masturbarea excesivă produce anxietate părinților."
—De Alwis AC, Senaratne AM, De Silva SM, Rodrigo VS (septembrie 2006). „Bladder calculus presenting as excessive masturbation". Ceylon Med J 51 (3): 121–2. PMID 17315592.

„Masturbarea infantilă este considerată o variantă normală de comportament."
—Hansen, J.K.; Balslev, T. (noiembrie 2009). „Hand activities in infantile masturbation: a video analysis of 13 cases" (în engleză). European Journal of Paediatric Neurology (Elsevier) 13 (6): 508-10. doi:10. 1016/j. ejpn. 2008.10.007. ISSN 1090-3798. PMID 19010071.

Citate de pe http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| Radu284 a răspuns:

Ok, deci daca nu faceai laba, si te masturbai in celalalt sens, feminin... ce faceai mai exact?

Iti bagai degetele in pasarica? Te frecai pe clitoris? Cum?

| Seba2013 a răspuns:

Sfatul meu este sa lasi masturbarea, si privitul la lucrurile intime.
Prima data priveste lucrurile de afara, si vezi daca ai sanse in sensul acesta.
Multi oameni nu se masturbeaza pentru ca este nesanatos si pacat.

| Madesz a răspuns:

Nu e tarziu. Ai rabdare. Am si eu 13 ani. Putem vorbi deschis. Ai facebook?

| ISKillerX12 explică (pentru Madesz):

Da am ma numesc Schmitz Eduard sunt un baiat pe iarba verde.

| Madesz a răspuns (pentru ISKillerX12):

Pot sa iti dau add?

| ISKillerX12 explică (pentru Madesz):

Scuze de intarziere dar e indiferent daca dai add sau nu. Faci ce vrei

| Dugalle a răspuns:

Cum vine asta : sunt baiat dar m-am masturbat in sens feminin?

Prietene, ce?!? Nu inteleg!

| ISKillerX12 explică:

Ce-mi place sa trollez oamenii laughing)))