| Kind1224 a întrebat:

Salut, am 19 ani si de ceva vreme nu mai am iubita, in ultima perioada am exagerat cu masturbarea, se intampla super des, ajunsesem sa o fac si o data sau de doua ori pe zi si am incercat sa ma abtin pentru ca am observat ca am capatat niste afectiuni din cauza masturbarii excesive (nu stiam ca face rau). Am inceput recent sa am probleme cu mentinerea erectiei si ulterior am fost impreuna cu o fata iar cand am incercat sa facem sex nu am putut penetra deoarece nu puteam mentine erectia… Vreau sa stiu daca faptul ca iau o pauza mai lunga de la masturbare ajuta, am facut programare la un doctor urolog, vreau de asemenea sa stiu daca se mai poate face ceva in privinta mentinerii erectiei si a potentei scazute… pls help sunt ingrijorat.

25 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Asadar te-ai convins singur ca masturbarea excesiva iti afecteaza erectiile si viata sexuala.
Pentru atat lucru nu faci programare la urolog, ca nu va sta el sa te tina de maini ca sa nu te mai masturbezi, asta intelegi si singur, si evitis a o faci mai des de 1-2 ori pe saptamana, ca sa iti reapara erectia si sa-ti creasca potenta.
Evita cu orice pret sa mai stai cu nasul in materiale pornografice, care iti produc erectie, ca asa eviti sa te masturbezi.

| Kind1224 explică (pentru Violleta2022):

Mersi mult, deci in principiu se poate repara nu? Nu sunt definitive consecintele?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Kind1224):

Nu au cum sa fie definitive, fiindca nu ti s-a blocat sau rupt nimic.
Este doar o chestiune de timp sa-ti revii, daca sa nu trisezi ca lungesti agonia si recuperarea.
Ocupa-ti mintea si mainile cu alte treburi mai utile, evita pornografia si vei vedea ca incet incet iti revii.

| Kind1224 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc inca o data, m-am mai linistit.

| mihai69 a răspuns:

La 19 ani o labă, două pe zi e ceva normal, nu excesiv.
E bine că mergi la medic, nu de la masturbare ai pierderi de presiune la puță.

| doctorandus a răspuns:

Nu, masturbarea nu face rau. Faptul ca tu crezi asta denota tulburari mentale. Care bineinteles nu sunt produse de masturbare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Excesiv, produce daune severe. Omul asta nu are nicio tulburare mintala. Majoritatea baietilor sesizeaza efectele negative. Cine crede ca e ceva sanatos si poate sa si distruga energia, frecandu si râma de 100 de ori pe zi, ori e un psihopat, ori e un libidinos

| Emma30555 a răspuns:

Mergi si la doctor, vezi ce iti zice. Poate erai stresat cu fata aceea, se mai întâmplă nu trebuie să te îngrijorezi atat de tare

| doctorandus a răspuns (pentru Emma30555):

Sunt o sumedenie de oameni care se masturbeaza de mai multe ori pe zi si n-au nicio boala.

http://www.youtube.com/watch?v=IQFCeES8UQc

Traduc un citat din Encyclopedia of Children's Health:

"Masturbarea este auto-stimularea organelor sexuale, cel mai adesea pana la orgasm. 60% pana la 90% din adolescentii baieti si 40% din fetele adolescente se masturbeaza. Desi atitudinile oamenilor referitoare la masturbare difera mult, nu exista dovezi ca masturbarea ar fi in vreun fel daunatoare din punct de vedere fizic, psihologic sau emotional. Pentru multi tineri masturbarea este o ocazie de explorare sexuala proprie inainte de a se decide sa faca sex cu o alta persoana. Este de asemenea considerata cea mai sigura forma de sex pentru prevenirea bolilor cu transmitere sexuala, inclusiv virusul imunodeficientei umane (HIV)."

"Masturbarea ofera o modalitate sanatoasa de a-si exprima si explora sexualitatea proprie si de a elimina stressul sexual fara riscurile asociate contactului sexual, conform multor profesionisti medicali. Ei sunt de asemenea de acord ca masturbarea este o modalitate naturala, normala si sanatoasa de explorare de sine si de exprimare sexuala."

"Este din recunoscut din ce in ce mai larg intre profesionistii sanatatii mentale ca masturbarea poate reduce depresia si conduce la sporirea respectului de sine. Masturbarea poate fi in special folositoare in relatii in care un partener vrea mai multa activitate sexuala decat celalalt, caz in care masturbarea contribuie la restabilirea echilibrului."

http://www.healthofchildren.com/M/Masturbation.html

Autor: Ken R. Wells. Aceste puncte de vedere sunt confirmate in Jacqueline L. Longe, ed (7 iunie 2011). „Masturbation". The Gale Encyclopedia of Children's Health: Infancy Through Adolescence. 4 (ed. Second). Detroit, Mich.: Cengage Gale. p. 1404. ISBN 978-1-4144-8641-3. OCLC 712621295 si in Thomas H. Ollendick; Carolyn S. Schroeder (6 decembrie 2012). „Masturbation". Encyclopedia of Clinical Child and Pediatric Psychology. Boston, MA: Springer Science & Business Media. p. 359. ISBN 978-1-4615-0107-7. OCLC 913623298.

De asemenea Ollendick si Schroeder numesc miturile despre masturbare si tratamentele carora le-au dat nastere "una din cele mai negre pagini din istoria religiei si medicinii".

https://web.archive.org/......walker.pdf

| Kind1224 explică (pentru Emma30555):

Eram destul de stresat pentru ca incercam sa nu o lovesc si sa o iau usor pentru ca era prima data si o iubeam super mult, nu as fi vrut sa ii fac rau sau ceva, si de asemenea eram si cu parintii ei si fratii in casa, probabil alt factor negativ…

| Emma30555 a răspuns (pentru doctorandus):

Eu nu am zis că e de la masturbare, știu că unii o fac zilnic si nu au nimic, eu am zis sa meargă la doctor si că poate e de la stres

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Kind1224):

Si te mai miri ca esti singur? De ce ai fi vrut sa o lovesti? Nu ai voie niciodata sa dai intr o femeie niciodata indiferent ce motiv ai avea sau cît de nervos sau beat ai fi.

| Kind1224 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Sa o ‘ranesc’ cand faceam sex… nu la bataie ma referam…

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Kind1224):

A, pai zi asa ca nu pot ghicii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa te abtii cat mai mult. Convinge te ca nu e bun, nu e sanatos. Scade testosteronul, hormonul masculin, pierzi vitamine, minerale si se produce si anabolism, adica iti consuma din masa musculara. Fa mult sport, dormi bine, mananca sanatos, baga apa, fara stres, fara tigari, alcool. Exercitiile cardio sunt foarte bune, te fac sa ai o circulatie sangvina extraordinars. Poti lua si suplimente cu vitamina D, magneziu, zinc foarte important. Vitamine si minerale. Si daca simti ca iti vine sa o faci, fa un dus rece pana te calmezi. Ai sa vezi ca in 2-3 saptamani, depinde, ai sa o ai de otel, ai sa ai impresia ca explodeaza. Zic din propria experienta. Prea multa masturbare consuma din elementele esentiale ale corpului, energia lui si de asta apar problemele astea

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

He, he, he, ce povesti vanatoresti. Daca masturbarea influenteaza cu ceva testosteronul, il creste, nu il scade.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Da, stimbile sanchi doctor? De unde vine atunci pierderea vointei, increderii de sine si a interesului fata de femei? La nivelul creierului se produc niste reactii complexe la anumite zone corticale, care au ca apoi consecinta efecte negative, la nivel hormonal. Depinde de la barbat la barbat, nu toti sunt la fel, depinde de fiecare. Fiecare trebuie sa experimenteze si sa vada cum se simte. Sunt care se simt ok, care nu

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

"De unde vine atunci pierderea vointei, increderii de sine si a interesului fata de femei?"=delir, probabil mistic.

| Kind1224 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult, deja circa 5 zile de cand ma abtin, ma simt cu mult mai bine si e mult mai teapana.

| doctorandus a răspuns (pentru Kind1224):

Use or lose it. Google it: sex use it or lose it.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kind1224):

Cu drag! Ma bucur ca ti-am fost de ajutor!☺❤

| FredericChopin a răspuns:

Nu e bine deloc deoarece tu prin sprema elimini substantele de care are nevooie corpul tau de fapt "masturbarea " mie personal mi se pare o PROSTIE

| doctorandus a răspuns (pentru FredericChopin):

Spermatozoizi produci oricum, orice-ai face, in aceeasi cantitate. http://news.nationalgeographic.com/......h-control/

http://ro.wikipedia.org/wiki/Sperm%C4%83#Compozi.C8.9Bia_spermei_umane

Vrei sa pui la loc substantele pierdute prin ejaculare? Mananca un gram de mar cu un gram de branza si un gram de paine cu un gram de unt, pe urma bea o lingura de apa.

O femeie produce intr-o zi de alaptare in medie (ca aport de calorii) cat produce un barbat in 841 de ejaculari (socotind ca 1 ml lapte matern are 0.7 Cal, iar 3.4 ml sperma au 0.7 Cal).

Pentru a reface energia pierduta in jumatate de ora de masturbare mananca 10 grame de slanina sau 24 grame de paine.

| FredericChopin a răspuns (pentru doctorandus):

Da dar vezi tu mie nu-mi place slanina nici painea goala asa ca nu mai bine nu o fac (apropo nici nu-mi place sa o fac)