| Akaal a întrebat:

Salut, am cateva intrebari la care astept cat mai multe raspunsuri de la persoane care chiar se pricep, nu de la mascarici va rog.
Fiind la primele acte sexuale as dori sa aflu cateva lucruri.
1.Am facut sex neprotejat in perioada in care fata este aproape de ciclul menstrual, nu am ejaculat deloc, vreau sa stiu daca intr-adevar se poate ramane insarcinata din cauza pre-ejacularii sau e mai mult o manipulare a producatorilor de prezervative, care sunt riscurile sa ramana insarcinata?
2. Cand am facut pentru prima data, mentionez ca era primul act pentru amandoi, fata nu a avut sangerare dar a durut-o foarte tare, a trecut o luna si am facut din nou, si tot nu a avut, abia cand am facut a 4 a oara a sangerat putin dar fara sa o doara, ce e cu aceasta sangerare?
Va multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1.) Ultimele 12 zile ale oricarui ciclu menstriual indiferent de tipul sau lungimea sa, reprezinta PERIOADA DE INFERTILITATE ABSOLUTA, adica acea perioada in care este 100% IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina, fiindca in acele zile conform studiilor, cercetarilor si ale determinarilor stiintifice si medicale, a rezultat ca in acele zile NU poate sa existe in UTER un OVUL VIABIL din care sa rezulte o sarcina. In aceasta perioada de 9-10 zile INFERTILE sperma poate fi ejaculata in vagin fara nicio teama sau retiere. Lichidul preejaculator asa cum este produs de catre glandele bulbouretrale NU are spermatozoizi in continutul sau, fiind d.a.p.d.v. 100% ''STERIL''. 2. ) Sangerarea NU se produce in mod obligatoriu in toate cazurile de dezvirginare. Producerea sangerarii sau lipsa acesteia, depinde de mai multi factori printre care a.) cel mai important este cel privind intensitate/gradul de vascularizare a pielitei himenale b.) caracteristica himenului de a avea o constitutie elastica si din acest motiv perforatia/gaurica existenta in himen din nastere, se poate largi foarte mult fara sa se crape/lezeze si astfel penisul trece prin himen fara sa-l rupa si din acest motiv nu se produce deloc sangerarea. Sangerarea se poate produce la o data ulterioara cand himenul se poate crapa sau rupe dupa intretinerea a mai multor acte sexuale. Pentru ca fata sa nu fie acuzata ca n-a fi fost virgina, atat ea cat si iubitul ei, ar fi indicat sa citeasca cu atentie constatarile specialistilor in acest domeniu rezultate in urma studiilor medicale efectuate pe aceasta tema asa cum reiese si din urmatoarea explicatie : "Se poate considera ca fiind o situtie cat se poate de normala ca in momentul dezvirginarii sa nu se produca deloc sangerarea si asta dintr-un motiv simplu fiindca pielita himenului NU este deloc vascularizata situatie intalnita in cazul a circa 47% dintre fete/femei. De asemenea a reiesit ca in cazul a circa 11% dintre femei himenul se rupe inainte de sexul de dezvirginare datorita faptului ca himenul din nastere a fost extrem de subtire sau anemic si s-a rupt din alte motive asa cum este descris in mod profesional/medical in revista Descopera.ro. Doar in cazul a circa 42% dintre femei se produce sangerarea in momentul penetrarii sau in timpul intretinerii sexului de dezvirginare. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

1. În mod normal, nu;
2. La asta, doar un medic specialist în urma unei consultații poate oferi un răspuns cert.

| Emilian65 a răspuns:

În condițiile prezentate de tine, nu poate sa rămână gravidă.

| anamaria82726 a răspuns:

1)daca nu ai ejaculat, nu. In plus, nu era in perioada ei fertila.
2)in mod normal fetele sangereaza prima oara fiindca se rupe himenul, dar la unele fete este mai elastic, ca si in cazul prietenei tale. Si nu ai de unde sa stii cand i se rupe. La voi s-a intamplat la al patrulea act...e ok. La mine de exemplu la al doilea