| 67R6 a întrebat:

Salut, am descoperit recent această problemă numită fimoză, nu sunt sigur dacă este o mare problemă sau nu.
In timpul erectiei, capatul penisului meu este vizibil, dar nu foarte mult, restul este acoperit de preput, dar nu interfereaza in niciun fel cu ejacularea sau urinatul, nu simt niciun disconfort in timpul urinarii sau in general, dar simt un mic disconfort in timpul actului sexual.Cu toate astea, am crezut ca asa este un penis normal necircumcis, cu imposibilitatea de a retracta complet preputul.Acum sunt nesigur daca asta este fimoza si daca ar trebui sa fac ceva in privinta asta?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Da, tu ai FIMOZA, fiindca capul penisului tau NU este decalotata si este imposibil sa-l decalotezi.

FIMOZA este o anomalie cu care te-ai nascut si care se poate rezolva printr-o mica interventie chirurgicala, d ecatre orice Medic UROLOG.

Tu faci confuzie cu penisul necurmcis, care se poate decalota complet, dar nu are pielea care acopera capul penisului taiata, asa cum se face la cei circumcisi.

| 67R6 explică (pentru Violleta2022):

Da, problema este ca nu am inca 18 ani si nu as vrea sa discut problema aceasta cu parintii mei, as vrea sa o rezolv de unul singur, tragand preputul putin cate putin zilnic, eventual sa folosesc o crema pentru asta. Si la un medic urolog cred ca ar fi nevoie si de un parinte, asa ca ma tot interesez ce sa fac pe internet.

| Violleta2022 a răspuns (pentru 67R6):

Nu ai cum sa-ti rezolvi problema asta singur, fiindca la tine gradul de fimoza este mare 3 sau 4 si nu se poate rezolva decat cu interventie chirurgicala.

Daca era ceva simplu si usor, fimoza de grad 1 sau 2 o rezolvai tu pana acum si trebuia sa iasa deja capul penisului la gradele astea, dar dupa cum spui, abia se vede, deci numai interventia unui medic te poate ajuta.

Sa stii ca la Medicul Urolog poti merge singur, cu trimitere de la medicul de familie!

5 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Nu era necesar sa repeti intrebarea.

| 67R6 explică (pentru dullcat):

Am vrut sa completez ceva si am dat stergere pentru intrebarea initiala, dar dintr-un anume motiv TPU nu a sters-o

| dullcat a răspuns (pentru 67R6):

Ok, dar ai optiunea si sa editezi intrebarea.Plus, vorbeste cu parintii, nu e normal sa nu comunicati despre aceste lucruri.Nu ai nimic din ce nu au mai vazut, deci eu cred ca te vor intelege.Si nu nici nu poti scapa de asta acasa, tragand zilnic cum spui tu.