| Miiny a întrebat:

Am facut-o cu prietenul meu, iar a doua zi mi-a venit ciclul. Si stiu ca daca o faci cat mai aproape de ciclu, cu atat cresc sansele sa ramai insarcinata. Deci intrebarea mea este:daca mi-a venit se mai poate sa raman insarcinata?

10 răspunsuri:
| akiki a răspuns:

Nu, este imposibil

suntserios
| suntserios a răspuns:

E cam pe dos, perioada fertila e undeva la mijloc intre doua menstruatii

| corbulalbrosu a răspuns:

Ceea ce stii tu este foarte gresit. Cu cat este mai apropiat momentul intretinerii sexului de data inceperii MENSTRUATIEI cu atat va deveni mai IMPOSIBILA formarea unei sarcini. Pentru stiinta ta in ultima saptamana a ciclului menstrual deci cu circa 7-8 zile inainte de inceperea MENSTRUATIEI (si nu a ciclului cum la fel de gresit folosesti notiunea), FORMAREA UNEI SARCINI ESTE IMPOSIBILA. Din acet motiv, intotdeauna pornirea MENSTRUATIEI reprezinta INCEPEREA unui CICLU MENSTRUAL NOU si de asemenea MENSTRUATIA reprezinta GARANTIA ca in proportie de 99, 99% in ciclul menstrual anterior nu s-a produs fecundarea ovulului deci nu s-a format o sarcina si aceasta nu s-a implantat in ENDOMETRU. Deci ca raspuns final NU POTI RAMANE INSARCINATA nici daca partenerul ejaculeaza intentionat in vagin. Multa sanatate.

| suntserios a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu inteleg punctul tau de vedere strict tehnic si medical dar nu le mai da sfaturi de genul asta copiilor de aici. Nu cunosti tu organismul tuturor fetelor sa fii 100% sigur ca nu vor ramane insarcinate daca sunt aproape de menstruatie sau nu.

Ai sa ajunge sa fii nas la multi copii conceputi in urma sfaturilor

"NU POTI RAMANE INSARCINATA nici daca partenerul ejaculeaza intentionat in vagin"

| corbulalbrosu a răspuns (pentru suntserios):

EXACT. NU SE POATE RAMANE INSARCINATA in conditiile prezentate de mine. Este dovedit atat stiintific cat si medical, (dar pentru a intelege acest lucru trebuie sa ai studiile necesare), faptul ca OVULUL este VIABIL, MAXIM 24 de ore si in cazul in care nu a fost fecundat INTRA INTRUN PROCES DE DEGENERARE, si in urmatoarele 2 maxim 3 zile se DEZINTEGREAZA, iar resturile de ovul sunt resorbite de organism, astfel ca in ultimele 10 zile ale ciclului menstrual NU EXISTA nici macar urma acelui ovul in organismul femeii. In acest caz oare ce vor fecunda spermatozoizii ajunsi in uter in ultimele 10 zile? Astept sa-mi raspunzi doar in cazul in care ai argumente sa ma contrazici, in caz contrat iti doresc o zi placuta in continuare.

| suntserios a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Eu am inteles argumentele tale medicale nu le contest si nu te contrazic. Nu asta era ideea din comentariul meu.

Insa garantezi tu pentru toate femeile / fetele de aici carora le dai sfaturi ca organismul lor functioneaza ceas si se comporta strict conform standardelor?

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu este posibil sa ramai gravida.

| ywar a răspuns:

Vad ca esti extrem de informata. Glumeam! Inca o ignoranta din prea multele adolescente care vor cu tot pretul sa si-o puna. De ce nu ai filmat puneai inregistrarea aici apoi ne dadeam si noi cu pararea daca aveti sau nu sansa de "insarcinare". Imi vine sa borasc de cata prostie e in capul vostru.

| Idkidk a răspuns:

Fă un test de sarcină peste o săptămână ca să fii sigură!

| anonim0620 a răspuns:

Poate fi menstruatie peste sarcina. fa un test de sarcina dupa 5-7 zile.