| pysy_9341 a întrebat:

Am o problema destul de gravacrying(
Am avut primele contacte sexuale cu prietenul meu /pentru mine fiind primele din viata/, chiar daca am avut dureri ingrozitoare, mai intense la inceput - nu mi-a curs singe. Chiar daca zice ca nu, prietenul meu crede ca am mai avut pe cineva pina la el, dar asta nu e asacrying
De ce mi se intimpla asta?
Ce cantitate de singe curge de obicei?
Putea sa curga fara ca noi sa observam? Mentionez inca o data ca am avut dureri mari chiar si dupa crying(
Nu mai stiu ce sa facsad E posibil sa fiu bolnava?

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu esti bolnava si nu ai nici o problema. 20% din fete nu pierd deloc sange la dezvirginare si tu faci parte dintre acelea. Partenerul tau n-ar trebui sa aiba nici o indoiala. Daca are indoieli, inseamna ca l-ai ales prost.

| Filly_6570 a răspuns:

Nu e obligatoriu ca in momentul in care himenul se rupe in urma primului contact sexual sa existe sangerari, nu esti singura caruia i s-a intamplat lucrul asta. Vorbeste cu prietenul tau si explica-i ca trebuie sa isi extinda orizonturile intelegerii si sa aiba incredere in tine atunci cand ii spui ca el este primul cu care ai avut un contact sexual. Durerile sunt normale desi intensitatea si durata lor variaza de la persoana la persoana dar e influentata si de alte elemente cum ar fi dimensiunile penisului partenerului in raport cu vaginul tau, sau faptul ca lubrifierea nu a fost una corespunzatoare. Nu cred ca se pune problema sa fii bolnava dar daca durerile persista si se repeta si dupa urmatorele 3-4 contacte ar trebui sa consulti un medic.
Mult succes

| denisa_2911 a răspuns:

Spune-i prietenului tau sa se informeze inainte sa scoata asemenea prostii pe gura.Nu la toate fetele le curg sange cand se dezvirgineaza.Nu trebuie sa fii suparata din cauza aceasta. Du-te si i-al de manuta si du-l la un doctor sau la cineva care se pricepe sa ii explice si lui ca sa inteleaga numai asa cred ca o sa-l faci sa inteleaga. Dar daca are indoieli si nu crede in cuvantul tau e posibil ca acel baiat sa nu fie pentru tine. Daca faci cum zic e posibil sa-i vina si lui desteptaciuneahappy... te-am pupat si nu te stresa prea multe daca te iubeste va intelege