| Radulalla a întrebat:

am si eu o intrebare

Am 17 ani si obisnuiam sa practic des masturbarea, de mai multe ori pe zii.Recent,de cateva luni o practic doar de 3-4 ori pe saptamana, de obicei cu 1-2 zile inainte sa fac sex sau pur si simplu pentru placere

Vreau sa ma las de acest viciu, dar am observat ca daca nu ma masturbez timp de mai bine de 3-4 zile+ am tendinta sa termin mai repede decat daca ma masturbez cu 1 zii inainte

Sunt putin complexat de performanta mea la capitolul durata, de obicei ma tine intre 5-10 min la primul act si mai mult la al doilea incolo, dar cateodata am momente cand ma tine sub 5min si trebuie sa prelungesc eu fortat, facand pauze de 10 secunde

Ok, gata cu textul *inutil* sa trecem la intrebare

Dupa 3 luni de zile de la inceperea vietii sexuale, si la varsta de 17 ani, masturbarea inca ajuta la intretinerea unei vieti sexuale bune(d.p.d.v al duratei, la sculat n-am probleme, mi se scoala xcand)

Sau

Daca incep sa nu ma mai masturbez DELOC(sau sa zicem 1-2 ori pe luna) ma poate ajuta sa am partide de sex mai lungi?

pentru unii intrebarea ar putea parea stupida,dar sa va dau un exemplu:

inainte ma masturbam des, nu puteam termina o partida de sex, pur si simplu nu-mi vinea sa-mi dau drumu si eram la inceputul vietii sexuale, dar dupa ce mi-am propus sa nu ma masturbez, m-am abtinut 1 saptamana si cand am facut sex, mi-am dat drumu cred ca din primul minut, din prima pozitie, si de atunci practic masturbarea timp de 3-4 ori pe saptamana si am partide de 3-7 min sau 5-10min dar vreau sa scap de acest viciu, si de accea va rog, fara misto-uri spuneti-mi daca este benefica masturbarea d.p.d.v al duratei sau nu (erectie am 24/7, placere la fel) doar durata este sub ceea ce cred eu ca sunt in stare
Scuze ca repostez intrebarea, dar n-am primit un raspuns care sa-mi clarifice problema si doresc sa fie iar pe*prima pagina*

Răspuns Câştigător
| Narfundo a răspuns:

In primul rand o sa vreau sa discut ceva cu tine, sa imi lasi mesaj pe privat.
Acum sa clarificam situatia ta.Cu cat te masturbezi mai mult cu atat iti fortezi psihicu sa creada ca nu ai nevoie de nimeni si nu ai sa ajungi niciodata la performante.Ca sa dureze partida de sex mai mult de 25 de minute ai nevoie de incredere, nervi, pofta, dorinta, hormoni, etc.Cum poti avea tu astea daca te masturbezi de 4 ori pe saptamana? Sa sti ca au existat cazuri in care barbatii au facut stop cardiac nu s-au putut opri din masturbat si-au invatat organismu in asa fel incat practic penisul ejacula singur fara sa il mai frece.Am vazut un documentar de 2 ore in care vorbea cum masturbarea a fost adusa expre in viata noastra si a copiilor nostri.Este felu in care ei s-au gandit sa ne distruga, sa ne opreasca sa ne inmultim, sa ne transforme in niste plictisiti de viata, homosexuali etc.Intelgi ce iti zic? Am renuntat, am aproape un an de cand nu ma masturbez si iti recunosc cu mana pe inima si incerc sa iti fac un bine, ca ma simt mai barbat de 10 ori.Cei ce zic ca masturbarea e buna ori sunt fara gandire, ori sunt femei si nu cred ca este cazu sa asculti o femeie intr-o asa discutie.

2 răspunsuri:
| robertbora a răspuns:

Pai in primul rand incepi sa te masturbezi mai rar, si incet incet o sa te dezobisnuiesti! iar referitor la durata actului sexual, e o chestie psihica! trebuie sa inveti sa te abti, gandeste aiurea cand o faci... obisnuieste-te sa nu-ti dai drumul asa repede, impune-ti tu asta, ca e rusinos sa te tina asa putin....antrenament si experienta, eu bafta iti doresc!

| Radulalla explică:

Multumesc de raspunsuri, am o problema cu trimiterea mesajelor private, mental da-mi tu mesaj privat si da-mi id de mess sau w/e ca ziceai ca vrei sa vb pe privat