| anonim_4396 a întrebat:

Salut.As dori sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.Sunt impreuna cu o fata de aproape un an, ne intelegem foarte bine si chiar am ajuns sa o iubesc enorm.Problema e ca ea este inca virgina si nu prea ar vrea sa isi inceapa viata sexuala(mentionez ca ea are 17 ani).Nu prea stiu ce sa ma mai fac ca sa o conving...Am incercat de cateva ori, dar nu am reusit asa ca nu am insistat deoarece nu am vrut sa o presez. Faza e ca am si eu "nevoile" mele si nust cat o sa mai rezist asa "pe uscat"laughing.Voi ce ati face daca ati fi in locul meu?

14 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Rezisti exact cat iti doresti. Un barbat nu este dominat de nevoi, decat daca mintea lui este foarte foarte slaba (ma refer la cei cu handicap mental), altfel isi controleaza perfect nevoile. Eu cred ca tu pur si simplu nu vrei sa ti le controlezi, fiindca ai impresia ca ea nu merita. Sincer, are doar 17 ani, este sub varsta minima la care isi poate incepe viata sexuala, iar voi aveti doar un an de relatie, adica cam putin sa te gandesti serios la sex. Daca o meriti, o sa o astepti cat este nevoie (macar inca un an inainte de a mai deschide discutia). Daca te gandesti sa o presezi, sai cedezi imaginarelor nevoi, inseamna ca nu esti destul de bun pentru ea si e mai bine s-o lasi in pace, sa-si gaseasca un baiat care s-o merite.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poftim? Ai nevoile tale? Treci la gard!
Nu mai reziști? Dușuri reci!
Respect-o pentre ceea ce este, dragostea fizică vine pe parcurs, nu cerută ori constrânsă sau șantajată.
Pa, pa.

| lolly a răspuns:

Buna, nu mai spune ca o iubesti de dragul de a o spune sau de dragul necesitatii.Ok, tu nu stii ce inseamna a iubii! Sa te invat regula de aur: Iubesti=astepti.Nu fi slab, cum poti spune ca ai nevoile tale? A face sex nu este o nevoie(O nevoie este hrana, pastrarea igienii etc). Poti trai si fara sex te asigur 100%winking Andrei felicitari ca nu te gandesti la sex ca 99, 9% dintre baieti.

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Ai spus ca o iubesti, inseamna ca o vei astepta. daca ea va accepta acum sa o faca si nu e pregatita nu va fi mare lucru, sex si atat. daca tu astepti vei avea parte de o partida de dragoste care merita.

| znstr a răspuns:

Inca o dovada ca barbatii iubesc doar fizic, nu cu inima. Tu spui ca ai ajuns sa o iubesti enorm, dar nu o poti astepta? Sincer eu una sunt satula sa tot vad/aud peste tot, la baieti, ca iubiti o fata, o asteptati, dar aveti "nevoile" voastre. Te-ai gandit ca, vorba lu nutela98, vrea sa o faca dar o retine ceva? Eu am avut discutiile astea cu prietenul meu si am lamurit, chiar daca suntem de 1 an si ceva impreuna, inca nu am facut-o si am si spus de ce : nu ma simt eu pregatita, nu ca nu il iubesc sau nu vreau sa o fac sau ca nu am incredere in el. Tu lasa viata ei sexuala si vedeti-va de relatia voastra, ca o relatie nu se bazeaza 100% pe sex. O sa aveti timp, ca daca o iubesti asa de mult cum spui, o sa ramaneti impreuna ceva timp de aici inainte si cand o sa se simta pregatita, momentul ala o sa vina de la sine. happy Nu o grabii, ca asa ii dai de inteles ca nu vrei sa o astepti si ca nu tii indeajuns la ea cat sa ai rabdare cu ea. Discutati deschis despre lucrurile astea intime, ca doar astea o sa te lamureasca si pe tine, si pe ea o s-o linisteasca ca tu stii care e motivul pentru care inca nu e pregatita. Bafta!

| AndreyG a răspuns (pentru znstr):

Sincer ma doare pe mine inima deoarece ai generalizat acolo. "Barbatii iubesc doar fizic, nu cu inima". Nu toti suntem asa. Eu unul am iubit. am 16 ani si am iubit cu adevarat. Tineam(si inca tin) la ea enorm de mult. M-am lasat coplesit de sentimente si fara sa vreau am inceput sa fac gesturi un pic exagerate pentru ea. multe multe poezii, creatii facute de mine(printre care o scrisoare cu o inima mare desenata si stele, in care ii spun ca o iubesc + 1 portret facut de mine care mi-a iesit uimitor) dar. mi-a spus ca nu e reciproc. Si surprinzator, nu m-a deranjat. Am vrut sa o iubesc si sa o stiu eu in siguranta si binedispusa desi nu eram cu ea. Nu m-am gandit la sex sau la nu stiu eu ce. voiam doar sa fie fericita dar ea nu a inteles asta. Dar. mi-a gresit odata. m-a tratat cu raceala si nici nu pot sa-ti spun cum m-am simtit. Nu am simtit furie. asta nu. Dar toate sentimentele acelea minunate pe care le simteam pentru ea. au devenit grele si dureroase. Deci te rog sa nu spui ca barbatii nu iubesc cu inima. pe mine ma doare cu adevarat cand aud aceasta. Oh si. daca intalniti, voi fetele, baieti ca mine care vor doar sa va faca pe plac si nu cer nimic in schimb. Va rog mult de tot sa incercati sa fiti blande, sa nu ii raniti. suntem mai sensibili, noi, cei ce vor doar acceptare si iubire spirituala. Garantez asta. Nu vreau sa mai simta nimeni cata durere am simtit eu. Puteti sa-i numiti pe cei ca mine cum vreti. fraieri. neexperimentati. eu nu ma voi schimba doar din cauza unui esec. dar partea trista e ca si in momentul acesta cand imi aduc aminte de durerea ce mi-a provocat-o. tot o iubesc si dealtfel ii doresc tot binele. Si oricat mi-as dori sa nu ma mai gandesc la ea, eu sunt un visator. si mintea imi zboara aiurea uneori. Iar inima, mi-e frica ca nu o va uita niciodata.

| lolly a răspuns (pentru AndreyG):

Buna Andrei.Nu trebuie sa te simti "esuat". Fata nu ti-a apreciat munca, gesturile si atentia pe care eu ofereai.Probabil nu te-a placut, nu este sfarsit de lume.Considera-te special pentru ca nu esti ca ceilalti.Sunt fete care isi doresc o iubire adevarata, nu doar P**e.Bravowinking

| znstr a răspuns (pentru AndreyG):

Andrey sincer imi pare rau daca te-a deranjat comentariul meu.Da poate am exagerat/generalizat un pic, dar peste cati baieti am dat eu si ii cunosc bine, majoritatea vor doar sex, nu o relatie de durata bazata pe intelegere, iubire si respect reciproc. Si prietenul meu e identic tie, e sensibil, si stiu ca iubeste cu inima, nu cu partea de jos si asta ma bucura. De asemenea m-a bucurat ca am vazut ca ai facut atatea pentru o fata, si inca ai fi fost in stare sa faci, asta daca si ea ti-ar fi acordat o sansa. Nu mereu ai noroc sa dai peste o fata care chiar sa nu se uite dupa fizic, dupa buzunar sau dupa ce ai in pantaloni, si sa urmareasca doar ce ai in cap si in inima. Sper sa gasesti o fata pe gustul tau, care sa te inteleaga si sa te aprecieze pentru toate lucrurile astea frumoase care poti sa le faci pentru ea si sa nu te mai gandesti la comentariul meu legat de sex, nu de iubire. Si nu, nu esti fraier sau neexperimentat doar pentru ca ai 16 ani si vrei sa iubesti.
Sper sa treci peste asta si sa privesti inainte dupa o alta fata care o sa fie norocoasa sa te aiba. Pupici!

| AndreyG a răspuns (pentru znstr):

Imi pare rau ca ai vazut acea latura a unor baieti. stiu ca este oribila si crede-ma ca si eu ii dispretuiesc pe aceia. Mai ales din punctul de vedere al unei fete mature si inteligente ca tine, imi dau seama ce trebuie sa simti cand incearca sa te abordeze unul din asta. Dar ma bucur foarte mult ca ai gasit pe cineva care sa te iubeasca. Iti multumesc pentru sustinere si pentru ca mai imi dai sperante. Chiar mi-a curs o lacrima de fericire cand am citit ce ai scris. Esti deosebita si imi doresc sa nu mai dai de obsedati sexuali care sa te deranjeze cu atitudinea lor si sa te bucuri de adevarata iubire cu iubitul tau care imi dau seama ca e si el deosebit.

| znstr a răspuns (pentru AndreyG):

Dispret e putin spus. Sincera sa fiu, oricat de matura si inteligenta m-ai facut tu in comentariu, i-as spurca de mama si de tata pe aia, sa se invete minte ca o fata/femeie nu e de plastelina, ci o fiinta reala care vrea atentie, nu doar sex. Deosebit esti si tu pentru faptul ca esti in stare sa iti lasi prietena sa stea cu picioarele-n sus si tu sa faci totul pentru ea, sa-i servesti totul pe tava gata facut. Nu multi baieti mai ales la varsta asta de 16-17 ani sunt capabili sa iubeasca cu adevarat ...cu inima, nu cu partea de jos.
Tot efectul e in speranta, sa nu iti pierzi speranta ca o sa gasesti o fata potrivita, deosebita si matura pentru tine. :*

| andreeeeeeeeeeeeeee a răspuns:

Daca o iubesti, vei astepta, si vei avea rabdare, iar ea cand va simti ca e momentul potrivit si ca te iubeste indestul de mult sa faca marele pas, o va face, crede-ma, tu nu ar trebui sa tragi de ea, si nici sa o presezi, las-o sa se gandeasca un timp, explica-i ca ai si tu nevoie, si ca o iubesti, dar va trebui sa face-ti o pauza, iar ea cu siguranta in mai putin de o luna se va intoarce si va dori asta, daca chiar te iubeste. crede-ma este ceva sigur! iar daca nu se intoarce inseamna ca nu te iubesti, si nu simte ca tu esti potrivitul. ai grija si bafta!

| coco64 a răspuns:

Eu am fost 4 ani de zile cu unu care il iubeam mai mult decat orice pe lume.Si 4 ani de zile ma presa la rand cu nevoile lui. Binenteles ca vazand ca e bou si ma preseaza mi-am pierdut increderea in el. Dupa 4 ani, m-am despartit de el tocmai ca ma presa. Dupa 1 an am cun un alt barbat.Nu m-a presat nicio secunda.Nu m-am simtit o clipa ca sta sub presiunea sexului.Si dupa o luna am facut dragoste cu el. So...

| Pissy_Andreutzza_1997 a răspuns:

Pai este greu pentru ea pentru ca iei ii este friga ca te vei desparti de ea dupa ce veti face dragoste crede-ma ca fiecarei fete ii este frica de asta... deci incearca sa ii arati ca o iubesti si vei vedea ca totul va veni de la sine... mult noroc sper sa te ajute :Xkiss

| nutela98 a răspuns:

Te-ai gandit k ea ar vrea dar ii e frica, sau ink nu e convinsa cu adevarat ca o iubesti incat sati ofere virginitatea ei...tu incearca sai oferi mai multa atentie in urmatoarea saptamana si daca nu merge, incearca sai sp daca ma iubesti o faci de nu nu o faci si de acolo poti deduce daca fata te iubesti si daca va fi vreodata a ta