| Alex303 a întrebat:

Aseara am facut sex cu prietena mea si din pacate s-a rupt prezervativul chiar in varf si mi-am dat seama cam tarziu, cand deja ejaculasem.De obicei o scot imediat cand vad ca ejaculez, ceea ce am facut si acum insa deja ejaculasem putin inauntru.Era in a 15-a zi dupa menstruatie si conform calendarului era in perioada de fertilitate.Imediat dupa ce s-a intamplat asta a mers la baie si s-a spalat in acea zona.Suntem amandoi foarte speriati, eu am 16 ani, ea are 17 si nu poate lua pilula de a doua zi. Exista risc mare de sarcina? Oricum o sa luam un test de sarcina si asteptam sa ii vina menstruatia, dar stam amandoi cu sufletul la gura si suntem foarte stresati...

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De obicei simti cand ejaculezi inauntru, nu vezi.Si de ce nu poate lua pastila de a doua zi?

| Alex303 explică (pentru darrio2007):

Daca nu ai 18 ani din cate stiu nu poti lua fara prescriptie medicala.

| bombonica22 a răspuns:

Sunt sanse foarte foarte ridicate sa ramana mai ales daca era in perioada fertila. Da-i pastila cu forta doar nu vreti plod de la varsta asta, se ia in decursul a 72 ore.De obicei ar trebui sa il mai verifici si se simte cand se rupe putin, simti aer, asta daca nu ai dat acolo pana ai murit si nu ai mai iesit.

| Alex303 explică (pentru bombonica22):

Normal ca nu vrem... Facem sex de abia o luna si eram amandoi virgini, deci este si lipsa de experienta.Are vreo relevanta daca eram amandoi virgini?

| Alex303 explică (pentru bombonica22):

De fapt am schimbat poziția de vreo 3 ori si de fiecare data il verificam si era ok. Chiar nu stiu cum s-a rupt. Si era si destul de uda. Prezervativul nu s-a rupt exact in vârf ci putin mai jos pe dreapta. Ma gândesc ca poate acel vârf a ameliorat acel flux. Si ea a spus ca nu a simțit ceva ca si cum as fi ejaculat înăuntru. Sper doar sa avem noroc si cu siguranța va fi o lecție.

| corbulalbrosu a răspuns:

Nu trebuie sa intrati in panica deoarece luni la prima ora va puteti prezenta la un cabinet ginecologic pentru a afla, cere parerea unui medic ginecolog in privinta folosirii pastilei de a 5-a zi, EllaOne. Pastila EllaOne are eficienta de peste 85% chiar si in cazul in care administrarea se face dupa trecerea a 96 de ore din momentul sexului cu probleme. In cazul in care ciclul menstrual este regulat si accidentul sexual s-a produs in preajma zilei de ovulatie probabilitatea formarii unei sarcini este foarte mare. In astfel de situatii folosirea contraceptiei de urgenta se impune cu toate riscurile unor dereglari hormonale ulterioare. Multa sanatate.

| Alex303 explică (pentru corbulalbrosu):

Ea este foarte speriata oricum de pastila si daca ar afla părinții ei chiar ar fi de rau. Din câte mi-a spus pe data de 14 i-a curs mai mult lichid din vagin. Asta nu ar putea însemna ca a eliminat ovulul? Si noi am facut pe data de 15 pe la 00:00 noaptea. Plus ca am ejaculat foarte putin in ea iar prezervativul era rupt putin mai jos de vârf si ma gândesc ca nu a avut acel 'boom' sa poată călători asa repede. Plus urinare si spălare intervaginala imediat cum ne-am dat seama

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Alex303):

Acel lichid care s-a scurs in data de 14 s-ar putea sa reprezinte mucusul cervical care se produce din abundenta in zilele dinaintea ovulatiei si este produs de organism exact cu scopul de a facilita ca spermatozoizii sa treaca din vagin in uter. Ovulul nu se elimina din organism asa cum iti imaginezi tu. Urinarea nu se face prin vagin, iar prin spalare de multe ori se obtine efectul contrar celui asteptat, adica sperma este impinsa si mai in interior/fundul vaginului. Intro cantitate infima de sperma exista zeci sau sute de mii de spermatozoizi din acest motiv este extrem de greu de intuit in ce masura s-ar putea forma o sarcina, insa probabilitatea indiferent cat ar fi aceasta nu poate fi exclusa. Un raspuns autorizat il puteti primi doar de la un medic ginecolog.

| Jessica007 a răspuns:

Sunt sanse ca ea sa fie insarcinata daca ai ejaculat in ea.Ca sa aflii nu aveti decat sa asteptati rezultatul testului de sarcina sa vezi care este treaba.Surecheck sau barza sunt cele mai bune teste cu urina de dimineata.Afli rezultatul sigur in proportie de 99% cu aceste teste, si data viitoare sa fiti mai atenti daca nu va doriti copii.Sa incerce sa se protejeze ea cu anticonceptionale de acum inainte.

| CiocolataCuOreo a răspuns:

Vai de capul vostru! Normal dacă s-a rupt și ai făcut în ea, și că erați și virgini v-a rămâne gravidă. Sau așteaptă să îi vină ciclu, și gata! Sau după 3 săptămâni să facă un test de sarcină.

| Alex303 explică (pentru CiocolataCuOreo):

Lipsa de experiența sad sper doar ca mor toti spermatozoizii aia pe drum ca au ceva de parcurs si incerc sa ma liniștesc cu ideea ca atâția o fac mereu neprotejat cu finalizare înăuntru si nu pățesc nimic. Chiar am o colega asa si e de 6 luni cu ala.

| CiocolataCuOreo a răspuns:

Roagă-te la Arsenie Boca laughing))))) ca să fie cu noroc big grin