| anonim11xx a întrebat:

ce parere aveti despre afirmatia ca : masturbarea duce la ejaculare precoce?

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu este adevarat. Masturbarea este normala la adolescenti, face parte din maturizarea lor sexuala normala. In general, adolescentii invata sa se abtina, sa se controleze in timpul masturbarii. Insa, folosirea pornografiei inainte de 18 ani, abzul de masturbare (episoade multiple, scurte, in care baiatul nu incearca sa isi cunoasca corpul, ci urmareste doar sa termine repede) pot duce la tulburari de potenta (ejacularea precoce este cea mai frecventa, dar pot aparea si alte tulburari de potenta: scaderea libidoului, incapacitatea pastrarii erectiei suficient timp pentru un act sexual, incapacitatea de a ejacula in cursul actului sexual).

| corbulalbrosu a răspuns:

Este o afirmatie complet gresita deoarece nu se bazeaza pe cercetari medicale sau stiintifice. Citeste urmatorul material : http://bravonet.ro/blog/de-ce-este-benefica-masturbarea/2013/12/10/.

| mihai69 a răspuns:

Nu neapărat. Poți să ai „fericirea" aia și dacă nu te masturbezi. Sau să te masturbezi și să poți să te controlezi.

| doctorandus a răspuns:

Masturbarea nu produce ejaculare precoce. Sursa: Strassberg, Donald S.; Mackaronis, Julia E.; Perelman, Michael A. (2015). "Sexual dysfunctions". In Blaney, Paul H.; Krueger, Robert F.; Millon, Theodore. Oxford textbook of psychopathology (Third ed.). NY: Oxford University Press. pp. 441–442. ISBN 9780199811779. OCLC 879552995.

http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| Seba2013 a răspuns:

Ar fi culmea sa nu duca la ejaculare precoce.
Gata, acesta este propozitie este dovada.
Cam asa fac cei care iti recomanda masturbarea.
Eu iti explic, mai profund, nu doar cu afirmatii infantile, ca doar nu esti copil, poti intelege lucruri logice.
Masturbarea si sexul nu este acelasi lucru, functioneaza la alta intensitate, etc.
Cand te masturbezi, corpul se obisnuieste cu intensitatea, parametrii, fantezia, si ramane asa, adica asa se sintonizeaza.
O sa iti ramana in reflex acesta sintonie, pentru ca te-ai obisnuit.

Cand vrei sa faci --sex real--, o sa fie diferit, functioneaza la alti parametrii.
Corpul tau fiind sintonizat cu masturbarea, are altfel de reflexe, pe care ti le-ai sintonizat cu multa practica.

| Seba2013 a răspuns:

Pt. doctorandus:
Lasule, iti place sa arunci pastile pe la spate?
Scoate-ma de la ignor, daca vrei sa conversam.
anonim11xx a cerut o parere, nu studiile tale, obsedatule!
O intrat stiinta in tine frate.
Daca vrei sa iti arat studii stiintifice, scoate-ma de la ignor.
Daca mi-ai dat ignor, ce tot ai cu mine, obsedatule, tu nici macar nu ai o identitate(dar posteti in multe), de acestia ma feresc, asa mi-au spus unele conostinte.
O persoana fara identitate este cel mai ilozirc om posibil, pentru ca niciodata nu vei puta ajunge sa il cunosti.

| Holy2010 a răspuns:

Masturbarea te ajuta sa-ti cunosti mai bine corpul si felul in care reactionezi la stimuli. Te poate ajuta sa te controlezi si sa prelungesti actul sexual. In plus masturbarea constanta produce un grad de desensibilizare asa ca putin probabil sa fie ejaculare precoce.