| TheSpecialOne a întrebat:

Am auzit zvonuri care ar fi reale despre masturbarea la baieti. Mai concret am aflat ca aceasta duce la probleme cu erectia si ejaculare precoce dar si in rare cazuri la impotenta. Daca acestea sunt adevarate atunci de ce sexul nu duce la aceleasi "defectiuni" deoarece si acolo se intampla cam tot acelasu lucru doar ca cu o femeie.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Masturbarea este o metoda simpla de a te satisface si asta duce in timp la un fel de lene reflexa. Scade libidoul - asta este o forma de impotenta. Apoi unii barbati, cand se masturbeaza, in loc sa o ia usor, sa-si verifice limitele, sa-si cunoasca corpul si reactiile, sa se controleze, termine repede in 10 minute si gata. Asta duce la ejaculare precoce (si la sex vor rezista tot cateva minute, insuficient pentru un contact sexual satisfacator). Asta este alta forma de impotenta. In timp, se obisnuiesc cu ritmul si senzatia produsa de mana si nimic altceva nu-i mai poate duce la orgasm - imposibilitatea ejacularii, alta forma de impotenta. Sau chiar isi pierd erectia daca nu au ritmul invatat al mainii - alta forma de impotenta.
Mentionez ca toate astea se refera la abuzul de masturbare. Masturbarea este o etapa normala in viata oricarui adolescent (baiat sau fata). Ea incepe pe la 15 ani la baieti si pe la 14 ani si jumatate la fata si dureaza pana la inceperea vietii sexuale. In mod normal, se desfasoara maxim 2-3 episoade pe zi, fara a exista depnedenta, existand perioade de 1-2-3 saptamani fara masturbare (nu impuse, dar care intervin de la sine, adesea datorita altor ocupatii).

| mgtow a răspuns:

Asta ma intrebam si eu, se zice de masturbare asa pentru a speria lumea sa nu mai faca acea chestie doar sunt fel si fel care o fac zilnic cu femeia sau cu mana ori papusa gonflabila si nu ajung la impotenta deloc si nici sanatatea nu iti afecteaza, cine ajunge impotent e din cauza metabolismului slab care il are si gene transmise de la strabunici stii tu.

| unknow a răspuns:

Nu e acelash lucruwinking,. masturbarea e ``sex fals``,. daca intelegi, amagire, una e cand ai contact cu un organism si alta cand te fortzezi sa-ti elimini hormoni din corp doar pentru. a te simti ``satisfacut``. cand faci sex sau dragoste, ``ea`` se scoa*a singura(ma intelegi, e jenant ce`ti spun) nu e ca si cand ai forta`o uh!
deci, da, zvonurile sunt adevarate! nu iti recomand sa faci asta, mai ales daca nu esti matur(din pct. de vedere fizic).

bafta multa si ai grija ce faciwinking:*:*:*

| TheSpecialOne explică:

Sunt mult mai matur decat varsta mea o arata(fizica) dar tot nu inteleg de ce sperie ei lumea? Ei nu vor sa faca bani din te miri ce abonamente pe site-uri deocheate si CD cu filme la fel?

| Kalyn a răspuns:

Pai depinde omule... daca faci numa treaba aia la nesfarsit de 100 de ori pe zi fireste ca o sa ai probleme, cu o femeie nu esti in stare sa o faci mai mult de 4-5 ori pe noapte deia nu apar probleme+ ca ele nu te strag de p*

| Ovidiu_3146 a răspuns:

Deoarece sexul cu femeia nu il faci zilnic si de 3-4 ori pe zi, insa ce ai auzit tu sau ai citit pe net este adevarat dar in cazul exagerat al basturbarii 2-3 ori/zi. aproape zilnic. Daca te masturbezi o data la saptamana nu veipati nimic. Bafta

| basexcu a răspuns:

Da...orbesti si iti creste par pe palma.