| Roberrt21 a întrebat:

Salut, daca am facut sex si i-a sarit sperma pe... poate ramane insarcinata? Nu stiu daca e in perioada fertila are ciclul neregulat si i-a venit in 29 acum, 26 de zile a durat de data asta.

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca menstruatia a pornit in data de 29 Ianuarie, inseamna ca astazi 6 Februarie ciclul menstrual a ajuns in a 9-a zi a ciclului. De asemenea deoarece ciclul menstrual este de tip NEREGULAT, nu se poate aprecia in mod precis in ce perioada a ciclului poate fi prietena ta in acest moment. Insa daca consideram ca ne-am putea raporta la lungimea ciclul menstrual anterior, care a fost de 26 de zile si presupunem ca si acest ciclu s-ar putea sa aiba aceeasi lungime, in acel caz cea de a 9-a zi a ciclului s-ar putea sa reprezinta la fel ca si in ciclul menstrual anterior cea de a 2-a zi a perioadei fertile. Insa cele prezentate reprezinta doar un rationament mai mult sau mai putin plauzibil, fiindca se bazeaza pe o... presupunere. Si daca sperma doar i-a sarit pe..., fara a si patrunde in vagin, in acel caz doar Mama Omida s-ar putea sa se pronunte intr-o asemenea situatie incerta. big grin Sanatate!

| Roberrt21 explică (pentru corbulalbrosu):

Cum adica e in a 2 a zi a lerioadei fertile? Daca i-a venit in 29 si e de durata 26 sa zicem cum a fost si anterior ar trebui ca perioada fertila sa inceapa dim data de 16 nu? Probabil ai calculat gresit, eu cel putin asa stiu

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Roberrt21):

Ciclul menstrual care ar avea lungimea de 26 de zile s-ar situa intre 29.01 - 23.02 = 26) si in acest caz OVULATIA ar urma sa aiba loc in data de 23 Februarie -14 zile = 10 Februarie. Astfel perioada fertila a actualului ciclu menstrual ar urma sa se suprapuna peste intervalul zilelor cuprinse intre 5 si 11 februarie. Reiese ca astazi 6 Februarie este a 2-a zi a perioadei fertile incepute in data de 5 Februarie.
Nu am reusit sa inteleg prin ce calcule ti-a rezultat tie data de 16 Februarie ca prima zi fertila?

| Roberrt21 explică (pentru corbulalbrosu):

Am facut si pe net si mi-a dat ca in data de 7 incepe perioada fertila si ovulutia ar fi in data de 10

| ywar a răspuns:

Nu era mai simplu sa-i sara pe fata, pe gat, pe sani, pe maini. In fond contine proteine, e buna pentru ten.
Concluzia: nu va mai apucati de sex daca nu aveti minime cunostinte. Da-o fasole! O proasta ridica coada si voi daca o vedeti gata - cadeti in extaz - o puneti capra si terminati in 5 secunde, ca tot e la moda acum!

| Rd79 a răspuns:

Daca i-a sarit sperma IN... atunci e o posibilitate destul de rezonabila. Daca i-a sarit sperma PE buzele... atunci exista o posibilitate, dar foarte mica.

| OchiCaprui1997 a răspuns:

Nu ramane stai linistit eu fac si ii sare pe... Si nu ramane, numai sa nu intre in ea, ca atunci ramane fratioare. Funda?