| ๑•ิ.•ั๑copilashroz๑•ิ.•ั๑ a întrebat:

:* De cand m-am despartit de iubitul meu, ma simt ff ciudat, am avut propuneri de la altii baieti, dar i-am refuzat, printre ei aflandu-se si verisorul fostului meu, dar si cel mai bun prieten al meu. Acest cel mai bun prieten al meu s-a combinat cu o alta fata, si ma bucur mult pentru el, deoarece eu tin la el ca la un fratehee hee si niciodata aceasta dragoste nu va fi una pe care o poate simti o fata pentru un baiat.cu toate astea ma simt un pic geloasa straight face, dar sunt sigura ca sentimentele mele nu s-au schimbat, pentru ca cand vb cu fostul simt fluturasi, si mai ales cand il vad. Vreau sa ma impac cu fostul, dar nu inteleg dc ma simt geloasa ca amicul meu are iubita?thinking Oare pentru ca cred ca va petrece mai mult timp cu ea si ca va uita de prietenia noastra.crying Se poate sa uite de prietenia noastra pentru ea?sad

17 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Se prea poate, dar tu iubesti cu totul si cu totul pe altcineva. Te sfatuiesc sa faci in asa fel incat prietenia sa ramana prietenie, iar iubirea, iubire. O combinatie intre aceste doua stari nu este intotdeauna eficienta. Cred ca la tine mai mult este vorba despre teama de abandon. Nu doresti sa te simti singura, iar fluturasii pe care-i simti, tot din aceasta cauza provin. Tu esti in acest moment un efect. Solutia este fostul tau iubit, sau urmatorii, dar nu prietenul tau cel mai bun. Singurul lui rol in aceste clipe este acela de a fi pentru tine un umar pe care sa plangi in liniste. In rest, va trebui sa intelegi ca are si el fluturasii lui, si va trebui sa te bucuri pentru aceasta. Si chiar sa-l sustii. Iti doresc sa fii iubita si de asemenea iti doresc o primavara frumoasa!

| liz23 a răspuns:

Simti gelozie pentru ca stiind ca tine la tine mai mult ca la o prietena intr-un fel sau altul ti-a acordat mult mai multa atentie, e un gest un pic egoist daca stai sa te gandesti. Daca tu nu il vrei ca si iubit e normal ca majoritatea timpului sau acorda acum altcuiva. Daca fostul iti da fluturasi impacate cu el dar ai grija sa nu alergi dupa fluturi care niciodata nu vor fi ai tai, doar se opresc din cand in cand la tine si cam atat.

| Dizzydizz a răspuns:

Nu
iar daca uita, nu te merita ca prietena

| madalicious a răspuns:

Chiar daca nu vrei sa pierzi din timpul pe care il petreceai cu acel cel mai bun prieten, inevitabil vei pierde pentru ca iubita lui va deveni geloasa deci nu prea va mai petrece timp cu tine. Si cu fostul te-ai putea impaca incet incet trebuie doar sa vorbesti mult cu el si sa redeveniti apropiati si intr-un final va veti impaca. Nu-ti face griji.

daniela
| daniela a răspuns:

Timpul le va rezolva pe toate ai sa vezi

| GogosikaInfuriata a răspuns:

In primul rand nu e acelasi tip de iubirewinking daca si-a gasit alta inseamna ca a considerat-o demna de el, cat despre fostul tau sincer gandeste-te de ce n-a mai mers relatia, si daca merita sacrificiul de a te impaca cu el, riscand sa ajungeti din nou sa siferiti, si ma refer mai ales la tinewinking Iar despre amicul tau stai linistita, daca e un amic adevarata, nu te va lasa baltawinking

| AnAiLuI a răspuns:

Posibil big grin
dar cred ca esti putin derutatabig grin
eu cred sa-ti pui bine in ordine sentimentele sh sa analizezi ce simti pentru fostul` si ce simti pentru varasowinking
deci big grin eu cred ca de la prietenia asta sa ajuns la ceva mai mult pe care tu acest lucru il ignori desi stii bine ce se int cu tinewinking
eu cred ca ar trebuie sa vb cu varu lu fostul sa-i zici fara ocolishuri sunt sigura ca si el te priveste cum il privesti tu poate si-a facut gajica sa te faca geloasa odata ce ti-a propus sa st cu el sh l-ai refuzat big grin cred ca simte ceva pentru tinewinking
bafta:X

| ////////////// a răspuns:

Asculta draguto aceeasi poveste mi s-a intamplat si mie dar nu proceda asa cum el pleaca la altele le saruta mingie si apoi vine la tine, nu asa nu merge fii puternica infrunta amintirile nu le lasa sa te doboare eu m-am intilnit un an si apoi jumate de an m-a sunat zi de zi, vorbeam dar ura care-mi poseda sufletul ca sa intilnit cu cele mai bune prietene ale mele si acum sa se intoarca iar nu am si eu mindrie, nu te intilni niciodata cu un prieten de-al lui, cunoscut nu duce la nimic bun si nu te mai intoarce in trecut uital.curaj

| ๑•ิ.•ั๑copilashroz๑•ิ.•ั๑ explică:

Nu nu imi place de amicul meu ca de un baiat sunt sigura, si nu si-a facut o iubita ca sa ma faca geloasa pe mine, pentru ca pe mine m-a uitat chestia a fost acum vreo 4-5 luni cand a vrut cu minewinking sper sa fie fericit cu noua iubitahee hee dar sa nu neglijeze prietenia noastrawinking

| ๑•ิ.•ั๑copilashroz๑•ิ.•ั๑ explică:

Ptr a nu se face confuzii verisorul fostului e o persoana, iar cel mai bun prieten al meu alta persoana happy

| love4u a răspuns:

Lasa-l pe amicul tau la treburile lui happy, daca vrei sa te impaci cu fostul, poti sa imi spui din ce motiv v-ati despartit?! Daca e un motiv personal, pe care preferi sa nu il spui te inteleg big grin, bafta

| ranni a răspuns:

Probalil ca a gasit la ea ce nu a gasit la tine si acel ceva il face sa uite de tot ce a fost intre voi doar numele tau va ramane in amintirea lui:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, fara suparare probabil ca a si uitat ce a fost intre voi; de-aia este in alta parte. Dar asta nu este problema - fiindca NICI TU nu mai ai nimic pentru el; este o indragostire falsa, de orgoliu. ITI RECOMAND sa iesi cu prietene, sa mergi la filme, in oras, sa ai grija de tine si mai ales...incearca sa gasesti pe altcineva (nu face din asta un capat de tara, totusi-daca este sa fie, ok), dar nu varul, prietenul, fratele etc. fostului! FA-L UITAT. COMPLET!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o sa uite.stai linistita. poate nici nu o sa dureze mult relatia lor. dar amicul tau va fi mereu.
Si u tot confidenta lui vei ramane si eu am trecut printr-o poveste identica...acum amicul meu sa desp de fata aia.cand era cu ea mi se parea ca nu orea mai are timp de mine...sau dp ce mi-a zis ca vrea sa fim mai mult decat prieteni si eu am refuzat aveam senztia ca ma evita
Acum totul a revenit la normal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca te-ai obisnuit sa iti acorde tie timpul, si dat fiind ca esti neimplinita in relatia personala, ti-ai canalizat frustrarea in acest timp. Acum poate nu il mai ai si de aici...

| alcapone a răspuns:

Posibil ca da... sad