| anonim_4396 a întrebat:

De o saptamana vorbesc cu un baiat pe care l-am cunoscut in clasa a 9-a.Pe atunci nu prea vorbeam din cauza ca eu eram mai timida si nici nu prea il suportam din cauza ca era mai arogant din fire. Dupa terminarea clasei a 9-a eu m-am transferat la alt liceu si de atunci am inceput sa vorbim chestii banale la inceput, nu nu stiu ce.Mai apoi,cand a inceput scoala din nou nu am mai vorbit tot anul.El nu mai dadea semne de viata,mai intra pe facebook din cand in cand si imi mai dadea like, comment si cam atat.Si asa am continuat pana la terminarea clasei a 11-a.Acum o saptamana, m-am intors dintr-un scurt concediu, am postat pe facebook poze cu mine si cu prietenii in locul unde ne-am petrecut escapada de 1 saptamana si brusc intra din nou in vorba cu mine.M-a intrebat ce mai fac si daca pot sa ii dau numarul meu de telefon sa mai vorbim.Si asa,am inceput sa vorbim mult mai mult, sa ne cunoastem mai bine tot ne dam mesaje non stop mai vorbeam la telefon si cate 4 ore, lucru care acum 2 ani nici nu se punea problema laughing Problema este ca el s-a indragostit de mine tot imi spune complimente si ca ii place de mine inca din clasa a 9-a doar ca pe vremea aia nu stia cum sa se bage in seama cu mine.Si mie imi place de el este amuzant,sensibil,binedispune omu' oricand,este fotbalist,are fizic ok doar ca nu pare sa radieze de inteligenta,el mi-a zis ca s-a lasat de scoala,ca a fost dat afara, motivul nu mi l-a spus.Stie cum sa cucereasca o fata, sunt o gramada de fete care ii dau tarcoale, majoritatea pentru ca arata bine.Tot imi spune ca ma iubeste si ca nu mai poate sa ascunda asta si ca nu il intereseaza alta fata,ca eu sunt mai diferita fata de alte fete si cate relatii o avut pana acuma nici o fata nu a tratat cu serios relatia.Mie imi este teama sa ma implic intr-o relatie cu el pentru ca el este mai experimentat la fete,nu stiu daca vrea o relatie serioasa cu mine sau doar o aventura sa fiu doar inca o fata pe lista lui de cuceriri si sa para cu totul o alta persoana fata de mine numai ca sa ma impresioneze. Dupa faza cu exmatricularea, m-a lasat masca si nu pot sa am o parere buna despre el,mai ales ca nu vrea sa imi zica motivul,ma gandesc la ce ii mai rau. Deci nu stiu ce sa cred despre el, nu il cunosc indeajuns de bine incat sa stiu cum ii el ca persoana.Eu am avut o singura relatie de doar 2 luni care nu pot sa zic ca a fost serioasa deci nu am asa multa experienta la baieti laughing Momentan mai vorbim,i-am spus ca doar amici putem fi, deocamdata nu mai insista.(Ps: eu am 18 ani si el 19) Nu stiu ce sa fac..Pe de o parte inima imi spune sa fiu cu el dar mintea nu.Si nici nu as vrea sa intrerupem o prietenie, doar din cauza asta. Imi cer scuze pentru eventualele greseli gramaticale si de exprimare si va rog sa raspunda doar cei care imi pot da un sfat folositor fara bataie de joc.

8 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Chestia este cum te intelegi cu el. oricum sunteti prieteni, si nu iubiti, asa ca mentine aceasta relatie deocamdata asa, apoi vezi tu.

| AdyAdeluş a răspuns:

Pai daca tie iti place de el... faza cu scoala, e ceva..important dar totusi. Poate ca a fost dat afara din motive rusinoase poate si nu vrea sa aflii.

| neutrino a răspuns:

E timpul sa-ti asculti inima, lasa mintea pe mai tarziu!

| ElenaSA a răspuns:

Vrei sa ai o relatie cu un baiat care nu este sincer si care a renuntat la scoala, care are o experienta in relatiile cu fetele. Il simpatizezi, iti plac unele lucruri la el, dar poate fi o relatie de durata? Poti avea incredere in el? Incearca sa-ti raspunzi la aceste intrebari si, din cate zici ca-l cunosti, vezi daca merita.

Răspuns utilizator avertizat
| mont a răspuns:

Eu zic sa nu intrii in relatie cu el, decat eventual daca e si bogat. Nu e mai bine sa fi/ramai fata cuminte, fara prieten?

| Theaxniz a răspuns:

Buna! Daca tu chiar ti la el nu ai de ce sa nu incerci, pe de alta parte ca iti ascunde motivul exmatricularii e grav, fiindca daca veti avea o relatie te va mintii in continuu.Eu zic sa iti lasi sufletul sa aleaga.Dar cat timp iti ascunde unele chestii nu are ce cauta in viata ta.Bafta:*!

| MEduard a răspuns:

Bună.
Păi nu este de viitor în primul rând. Dacă te iubea cum a spus, încerca să te facă fericită din clasa a 9-a. Dacă te iubea, el te băga în seamă nu aştepta să îl bagi tu. Dacă te iubea, nu te părăsea ( prin părăsire mă refer la faptul că nu a vorbit un an şi ceva cu tine şi acum brusc te iubeşte? ). Te iubeşte şi nu e sincer, nu comunică deloc. De astfel de iubire sincer să fiu nu am mai auzit. Tot ce spun este să alegi cu mintea. Nu poți avea un băiat care nu iți inspiră încredere. Este nul doar pentru faptul că s-a lăsat de şcoală. Orice sfat mai vrei, dă-mi add pe mess: groove.brian.