| Gogoasa24 a întrebat:

Salut, deci am zis ca penisul meu se poate decalota doar la jumatate in erectie si parca e sugrumat, am fost la medicul cordit si mi-a dat o trimitere la spital la chirurgie, ce am eu se rezolva doar cu operatie? Am 18 ani. Si daca e cu operatie, cum e o operatie de fimoza la 18 ani? E dureroasa? Cat dureaza?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu te speria, ca nu-i o operatie propiriu-zisa, este doar o mica interventie chirurgicala, sub anestezie locala, care se face in 5-10 minute, dupa care pleci acasa, pe picioarele tale.
Nu doare deloc, deoarece este facuta sub anestezie locala.

| Gogoasa24 explică (pentru Violleta2022):

Ma refer dupa ce se termina si trece anestezia.

| corbulalbrosu a răspuns:

Te prezinti la sectia UROLOGIE a spitalului sau la un cabinet particular, unde vei fi consultat de catre un medicul UROLOG care de obicei are specializare in chirurgie si acesta va constata nivelul/gradul FIMOZEI care afecteaza starea de sanatate a penisului cu care te confrunti. Medicul urolog este singura persoana care pe baza consultatiei efectuate isi da seama cat este de severa fimoza si in functie de starea reala a bolii, va stabili in ce mod poate fi tratata afectiunea. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Mergi la medicul chirurg si vezi ce iti spune el.

| IgnatVictor a răspuns:

Operatia de fimoza se realizeaza prin anestezie totala sau locala. Adica ori te adoarme complet, ori iti anesteziaza doar o parte a corpului, care trebuie supusa interventiei chirurgicale.
Din cate imi amintesc, dureaza 30 de minute.
Si eu am fost operat de fimoza la 15 ani, trebuie sa recunosc, dar am ales prin anestezie totala. Oricum, recuperearea este rapid cat de cat.
Dupa operatie, abia poti sa urinezi, iar daca nu reusesti trebuie sa iti bage niste sonde pentru a te ajuta sa elimini urina. Iar cam in prima luna, nu ar trebui sa vizionezi deloc pornografie, sa faci sex sau sa te masturbezi. In prima saptamana vei purta niste pansamente, ca sa iti infasoare glandul, pentru ca acesta nu este obisnuit sa fie in contact cu materialul lenjeriei intime, este adevarat ca in timp te obisnuiesti cam cu orice suprfata. Eu m-am obisuit dupa fix noua zile. Apoi va trebui sa traiesti restul zilelor, care ti-au ramas din viata, circumcis...