| lup12345 a întrebat:

Este pacat sa ma masturbez in perioada postului? Am citit pe net si am vazut ca este pacat in perioada postului. Tin sa mentionez ca sunt baiat. Multumesc anticipat.

12 răspunsuri:
| stef87 a răspuns:

Intodeauna vei gasi pareri conservatoare are celor care gandesc conform Bibliei si a celor liberteni. Important e cum vezi tu lucrurile, ce intelegi si ce ti-ai impus (asta nu va inseamna ca vei avea doar tu dreptate, ci pur si simplu sa fii sincer cu tine).
Trebuie sa vezi ce intelegi prin post, pentru ca unii inteleg doar acel regim alimentar care cica ar face bine doar in anumite perioade, urmand ca apoi ar fi ok sa treci direct la consum de "da toati" si sa ajungi in spital; alti sustin ca ar fi doar partea spirituala, ca sa fim mai buni, altii combina.
Daca e vorba de plan spiritual, postul il poti face oricand simti nevoia si nu doar pentru a fi mai bun cu ceilalti (buni ar trebui sa fim mereu), ci pentru a medita, a incerca sa te regasesti, sa scapi de sentimente/idei/energii negative.
Daca e sa filosofam conform extremistilor relogiosi, tu ai pacatuit doar pentru ca te-ai gandit la asa ceva, ce sa mai vorbim de pacatul lui Onan sau pofta in timpul postului fata de trupul cuiva? Daca gandim mai liber, iti eliberezi o tensiune, insa trebuie sa ai grija de igiena si sa nu exagerezi; rolul tau in ziua de azi nu este masturbarea.

| mihai69 a răspuns:

D.p.d.v. religios, e păcat oricum. Așadar, nu contează mai mult sau mai puțin dacă o faci în post sau nu.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Da este pacat asa spune Biserica.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Clar ca este pacat. O sa se crape cerul si un fulger o sa te trazneasca pentru ca esti un mare pacatos. Singura ta sansa este sa iti atarni o icoana cu chipul patriarhului de instrument in timp ce o faci.

| HazelEyes77 a răspuns:

Biserica si dogmele religioase considera ca da. Dar sa fim seriosi cati tin cont de asta...

| Eduard196 a răspuns:

Citeste de curiozitate doar: Masturbarea-un act sinucigas. Ca sa afli ce este masturbarea si cum te distruge ea

| doctorandus a răspuns (pentru Eduard196):

"Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc." Brigaela.

| Eduard196 a răspuns (pentru doctorandus):

De ce trebuie sa imi raspunzi la orice raspuns de-al meu legat de masturbare?
Daca vrei sa dai un raspuns persoanei care pune intrebarea fa-o fara sa imi mai comentezi la raspunsuri pentru ca oricum nu iau in calcul ce argumente imi aduci pe subiectul asta. Stiu foarte bine cum este sa nu te masturbezi pentru ca eu prefer abstinenta daca nu am relatie. In fine

| doctorandus a răspuns (pentru Eduard196):

Opera de capatai a lui Vlaescu este produsul unei dereglari mentale. Din moment ce tu o recomanzi, am raspuns recomandarii tale, ca sa stie lup12345 la ce subiect ma refer.

A... Brigaela are dreptul legal sa puna diagnostice.

| Eduard196 a răspuns (pentru doctorandus):

Nu ma intereseaza.

| DonGiani a răspuns:

Da