| MARIANA_1499 a întrebat:

Salut!
Fac istoria de 3 ani de zile cu un profesor care mi-a fost drag dintotdeauna si uneori m-am simtit atrasa atat fizic cat si spiritual fata de el, insa de fiecare data am incercat sa-i revin deoarece eram constienta ca ma amagesc singura. Anul aceasta, cand mai am 1 saptamana si termin liceul, lucrurile evolueaza intr-un mod oarecum ciudat. Adica eu nu pot intelege ce vrea de fapt. Aproape de fiecare data cand intra pe mess ma intreaba ce fac si cauta subiect de discutie. oare sa fie din lipsa de ocupatie sau chiar e atras de mine? thinking Si avand in vedere statutul sau de profesor, ii este imposibil sa se afirme?
eu sunt atrasa de el. si de abia astept sa il vad online laughing sa vad ce imi mai spune, ce ma mai intreaba.
Oare daca i-as fi indiferenta, ar mai vorbi cu mine atat de des? Voi ce spuneti? Am uitat sa mentionez ca diferenta de varsta intre noi este de 9 - 10 ani iar el este necasatorit. big grin Astept parerile voastre. happy

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Daca e sa ne luam dupa diferenta de varsta,sunteti potriviti,nu ar fi nici o problema.
Daca ne uitam si la cat de des te abordeaza pe mess,ma tenteaza sa cred ca o face fiindca te place si nu din lipsa de ocupatie,ar fi cam greu sa incerce sa gaseasca subiecte de discutie cu o clasa intreaga (si,sigur,nu preda doar la o singura clasa) sau cu cateva zeci de elevi preferati,sa nu mai pomenesc ca mie mi se pare mult si sa-ti vorbeasca pe mess(dar aici,pot exagera eu,nu?).
Deci,pana aici,am stabilit, va potriviti si te place(sau te simpatizeaza mult). Problema incepe la tine, de fapt.Esti tanara si lipsita de experienta. Spui ca de 3 ani ti-e drag de profesorul tau si te-ai simtit atrasa de el. Daca te gandesti bine, atunci cand ai inceput sa-l simpatizezi, aveai in jur de 15 ani, erai chiar un copil.Si admiratia si entuziasmul tau pentru frumosul profesor de istorie,posibil sa fi fost o fata morgana a inimii tale,posibil sa fi confundat simpatia cu entuziasmul si, vazandu-l mereu, sa ramai la acest stadiu.Motiv pentru care,te sfatuiesc sa te gandesti bine ce anume vrei tu de la el. Poate fi doar o curiozitate nestavilita a ta,te poti simti teribil de magulita de atentia lui, dar de fapt, sa te inseli singura.Imagineaza-ti cam cum ar fi sa mergeti la cafea impreuna sau sa va plimbati impreuna ca orice pereche.Ai sentimente pentru el,sau e doar o admiratie copilareasca,intiparita in creierul tau? Raspunde-ti la aceste intrebari si vei stii ce ai de facut.
Si stii de ce? Atatia ani,relatia eleva-profesor nu avea nici o sansa,dar acum,pentru ca vei inceta sa-i fii eleva,omul isi poate face iluzii,sperante,iti poate cere sa iesiti,sau mai mult,sa fiti impreuna. Daca ceea ce-ti spun ti se pare deplasat si te umpli de jena si simti ca asa ceva nu vrei,atunci,retrage-te incetisor din relatie.
Dar daca toate atea abia le astepti,atunci,fa-te cea mai frumoasa la banchet si, da-i voie sa spere orice!
Gandeste-te bine ce vrei, cu totii suntem rezultatul alegerilor noastre.
Mult noroc in viata!

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nebunie omeneasca tu nu ai primit educatia necesara de la parinti si ala e un prost.

| MyNameIsNotImportant a răspuns:

E posibil sa te placa iar diferenta de varsta nu e exagerata. Tu cati ani ai mai exact? Eu as zice sa il intrebi pe mess dupa ce se termina scoala de ce iti scrie de fiecare data cand esti on? Ca nu mai stai fata in fata cu el si de se intampla ceva "penibil" oricum nu vei mai da ochii cu el. Pt ca e posibil sa ii fii draga doar ca eleva.

| giuly a răspuns:

Mda...şi eu am fost îndrăgostită de profesorul de lucru manual...se cam dădea la mine da am zis să nu-i dau satisfactzie

| mylifeisforyou a răspuns:

Wow faina povestea.big grin
si eu am un profesor pe care il simpatizez doar ca este de desen:p.
si eram chiar ff mica cand m-am cun cu el adica eram a5a thinking si totusi acum sunt a8a si m-am int deja de 2 ori cu el...bine el mai vrea eu nubig grin

| MARIANA_1499 explică:

Eu am 21. happy am pierdut 2 ani de scoala din cauza unei probleme de sanatate. dar daca ii sunt draga doar ca eleva, de ce este interesat de viata mea personala? imi pune intrebari de genul : " cand s-a sfarsit ultima relatie?", "cati ani avea el?", "ai iubit vreodata?", etc. laughing

| MARIANA_1499 explică:

Multumesc pentru raspuns GREECE12, dar sa stii ca eu de abia astept sa ma invite la o cafea. laughing sau sa imi faca vreun compliment. apropo de complimente : in timpul unei lucrari scrise in clasa, a venit la banca mea si imi privea mainile si la un moment dat mi-a zis :" dar ce maini ai, tu!" iar eu : " adica? ce maini?" si el : " micute, finute asa... " laughing dupa care a plecat.
eu sincer mi-as dori sa fie ceva intre noi. big grin nu aveam 15 ani cand l-am cunoscut, ci 18. :d

| MARIANA_1499 explică:

Si ce e mai rau e faptul ca eu il iubesc. laughing