| SuntDoiAnonimi a întrebat:

Fratilor, am o dilemă.Am banchetul peste o săptămână, mai exact pe 31 mai.La banchet organizăm un vals, pentru care ne pregătim toate clasele de aproximativ 2 saptamani.Sunt cam 50 de fete si 30 de baieti, deci ca toti sa fie multumiti unii baieti dansează cu 2 fete, printre care si eu.Problema e urmatoareatonguerima fata este cea pe care o plac de cam 3 ani, e foarte timidă(ca si mine de altfel) si inca nu mi-am manifestat sentimentele fata de ea, deoarece mi-e frica de un refuz.Cea de a două fata este una dintre cele mai bune prietene ale mele.Ma inteleg foarte bine cu ea, râdem, ne distrăm împreună si imi place sa imi petrec timpul cu ea.La banchet, după vals, probabil ca vom dansa si altceva si nu stiu pe care sa o invit la dans.Cum v-am mai spus, pe prima o plac de foarte mult timp însă in timpul valsului imi cam evita privirea. Daca as invita-o pe ea la dans, mi-e frica sa nu rup prietenia cu cea de a doua.Insa daca dansez cu ea, cand prima are sentimente pentru mine voi distruge acest lucru.Nu vreau sa imi spuneti ce sa fac pentru ca, la urma urmei, e cam greu de decis. Vreau un sfat sau o posibilă solutie!
Mersi pentru ajutor!

5 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Sfat, soluție cam implica ca tu sa faci ceva.
Dar cum nu vrei să-ți spunem ce sa facem, nu vad ce ți-am putea spune.

| SuntDoiAnonimi explică (pentru Catrice):

Voiam sa spun ca e o situatie mai "delicată" si nu cred ca multi ati mai trecut prin asta si e cam greu sa imi spuneti ce sa fac.Asta am vrut sa spun. Daca nu ai inteles, ignoră partea aia si spune ce voiai sa spui!

| Catrice a răspuns (pentru SuntDoiAnonimi):

Din ce înțeleg termini liceul (ori clasa a 8-a la vreo școală cu multi elevi).

În cazul primei variante se întâlnește situația: ii spui ca o placi, (1) ea te refuza, tu ramai dezamăgit, peste câteva luni treci peste; (2) îți spune ca te place, terminați școală, nu cred ca în continuare o sa faceți aceleași studii, o sa aveți o relație care nu o sa reziste (dacă e vorba de facultăți diferite din orașe diferite cu atât mai puțin)
În a 2-a situație, se repeta cele de sus, poate ca faceți liceul împreună, va vedeți, formați un cuplu, dar relațiile astea de prin liceu nu prea țin mult.

În afara de cele spuse, daca e timida evident ca îți evita privirea. Persoanele timide nu pot privi pe altcineva în ochi, chiar dacă nu dansează. Iar cealaltă, dacă îți e cu adevărat prietena și nu o iubita posesiva, nu are de ce sa se supere.

| Hammurabi a răspuns:

Un sfat sau o soluție fără să-ți spunem ce să faci?
Cum?

| Emma30555 a răspuns:

Danseaza cu amandoua pe parcursul serii dar acorda i mai multa atentie celei pe care o placi