| Marius0076 a întrebat:

Salut.
Nu prea ştiu cum să încep, am 16 ani, locuiesc în Timişoara şi sunt o fire destul de retrasă, nu-mi place să fiu în centrul atenţiei, fiind timid.De curând, am văzut o fată care-mi place.Nu cred că ştie că o plac iar eu nu ştiu prea multe despre ea.Totuşi, am o dilemă, de multe ori mă pierd când încerc să discut cu o fată (şi nu, nu sunt un tocilar, sau altceva, sunt un băiat normal, ies în oraş, chestii de genu, doar că sunt timid, prea timid) şi nu ştiu ce să fac.Nu sunt adeptul invitaţiilor în oraş pe messenger | facebook, vreau ca totul să fie face-to-face.Cum să zic, am câţiva băieţi în clasă răutăcioşi, care se dau foarte mari şi comentează din orice, iar mie cum nu-mi place să mă bag în seamă, îi evit, dar de multe ori îi aud comentând.
Întrebarea mea este, cum aş putea să-mi "reglez" timiditatea, ce să fac să-mi fac curaj s-o invit în oraş? Nici măcar nu ştiu cum ar trebui să sune întrebarea aia.

*Nu am avut până acum o prietenă, cu toate că vreo 3-4 fete au încercat până acum, dar nu mi-a plăcut deloc de ele, aşa că le-am refuzat.A, încă ceva, sunt ruşinos şi timid cu personale care-mi plac, cu fetele care nu-mi plac sunt OK, n-am nimic.

Reluând, explicaţi-mi cum aţi acţionat voi la prima întâlnire, câteva detalii n-ar strica.Veţi fi răsplătiţi.

Răspuns Câştigător
| Mozurov a răspuns:

In primul rand ai un mare plus pentru ca preferi conversatiile face-to-face in locul celor de pe facebook si messenger.
Timiditatea ta vine pentru ca tu te tot gandesti la propriile trairi("ce o crede despre mine","Daca spun ceva tampit?","Ok acum ce zic?", etc.). Secretul este sa nu te mai tot concentrezi pe tine, ci pe persoana din fata ta.Fii curios, pune-i intreabari despre viata ei.Si nu ma refer aici la intrebari banale pe care le aude mereu ci intrebari autentice despre cum este ea ca persoana(ce visuri are, ce experiente placuta a avut, etc.). Daca nu o sa o inviti in oras pe tipa asta, pentru ceva timp tot o sa iti rasune in cap:"de ce nu am invitat-o?". Care este cel mai rau lucru care ti se poate intampla daca te refuza? Asa ca du-te la ea si invit-o in oras ca nu ai nimic de pierdut.

3 răspunsuri:
| MrAnderson a răspuns:

Salut,

Esti cine esti si nu ar trebui sa regreti asta.
E necesar doar sa iti faci putin curaj, si sa vorbesti pentru inceput cu ea. Doar sa vorbiti, sa afli ce ii place etc. Si daca e totul bine, o poti invita la un suc.
Dar nu inseamna ca nu te poti astepta la un refuz. Uite, cum nu ti-au placut tie cele 3-4 fete, s-ar putea sa nu-i placa nici ei de tine.
Deci...fii pregatit pentru orice.

| soriinaa a răspuns:

Hello, si eu sunt din Timisoara happy si sunt fata, dar sper sa te ajut macar putin. In primul rand, sa stii ca timiditatea nu e neaparat un defect, depinde cum o privesti. Sunt multe fete carora le plac baietii mai timizi, romantici, care sunt foarte atenti cu fetele si isi fac o mie de ganduri si de planuri inainte sa ii puna o intrebare. Acum, tu, nu mai sta si te gandi si iti fa scenarii dinainte, pentru ca timid fiind, oricum probabil n-o sa-ti iasa chiar asa. Incearca pe cat poti sa fii relaxat, sa fii tu insuti. O sa vezi ca o sa iti gasesti cuvintele, fara sa le fi auzit la altcineva inainte. Chestiile astea vin de la sine, atunci cand e momentul chiar daca inainte de asta nu ne dam seama si ne facem o mie de griji. Stai calm, inceputul e mai greu, dupa o sa le-nvarti pe degete. Baftaa sa ai;**

| Marius0076 explică:

Şi totuşi, ce întrebări mai "speciale" aş putea să-i adresez, să nu fie banale?