| adrian18vasilache a întrebat:

Numele meu este adrian, am 18 ani. Am o prietena de aproximativ 11 luni de zile, ea are 16 ani impliniti in luna noiembrie. Problema este ca de la un timp nu mai vrea sa faca dragoste cu mine. Eu nu sunt genul badaran, am asteptato 6 luni dupa care am factut cu ea prima data dragoste, nu am fortat-o, totul a venit de la sine. Acum aproximativ 3 luni de zile mi-a spus ca nu mai vrea sa faca dragoste pentru un timp( aproximativ 3 saptamani o luna a zis) si nu am zis nimic fiindca tin foarte mult la ea si sunt in stare sa fac totul pentru ea, dar de al 3 4 saptamani s-a facut 2 luni si dupa 3 luni... Sincer nu stiu ce sa fac, am incercat sa vorbesc cu ea si imi spune ca nu stiu de ce nu vrea sa mai faca asta... Stiu ca tine la mine si ea stie ca o iubesc, sunt genul de baiat romantic si am stiut sa imi arat sentimentele pentru ea de nenumarate randuri.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Problema fetei este de natura psihologica, cred.
Are numai 16 ani si,tot ce e posibil,regreta pasul facut,chiar daca nu o face constient.
Probabil este un copil crescut cu grija si educat si acum se simte nedemna de increderea si grija parintilor ei,simte ca le-a inselat asteptarile si refuza repetarea practicii care a adus-o aici.
La fel,ea merge la scoala,isi vede colegele,copii veseli si curati,ale caror unice griji sunt nota la testul de matematica sau o ocheada a baiatului din clasa vecina.Ea se simte deja rupta de ele,e mult mai matura,simte ca pentru ea a venit sfarsitul copilariei,stie ca niciodata nu va mai putea rade la fel de nepasatoare cu colegele ei,e constiinta unicitatii ei negative,intre ele.
E influentata,deci,negativ,din ambele parti,atat familie cat si scoala.
Ai ramas tu,singurul cu care poate sa discute secretul ei vinovat,incapabil insa,sa intelegi delicatetea si sensibilitatile unei tinere femei, mult prea devreme intrata in lume.
Impactul psihologic este foarte mare in cazul oricarei fete care trece la stadiul de femeie, are nevoie de multa intelegere si caldura din partea partenerului si, toate astea in cazul unei fete care e matura si responsabila, nu a unui copil de nici 16 ani cat avea ea la momentul in care si-a pierdut virginitatea.
Tot ce ti-am scris, exista in ea si, pentru ca e mica, nu le poate defini, de aceea raspunsul ei stereotip este ca nu stie.Intr-adevar nu stie,ea simte doar vina de a se fi grabit sa se maturizeze si o imensa parere de rau.
Ca ai dus-o la ginecolog e,poate,singurul bine pe care i l-ai facut.
Acum,va trebui s-o duci si la un psiholog, esti total responsabil pentru starea ei.
Si, daca tot sustii ca o iubesti, ajut-o sa stea iar pe picioarele ei, desi om intreg cu greu va mai fi.

55 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Este prea mica pentru sex, nu trebuia sa accepti nici in ruptul capului sa ai relatii sexuala cu o fata de doar 16 ani. Trebuie sa stii )daca cumva nu te+ai informat pana acum= ca varsta minima permisa medical pentru femeie de inceperea a vietii sexuale este 17 ani si jumatate. Prin prostia si inconstienta voastra, ea tocmai este condamnata la un risc foarte mare de cancer de col. Probabil deja a avut probleme ginecologice si medicul i+a spus exact la ce riscuri se expune. Asa ca daca ai macar un pic de demnitate, nu+i mai propune sex macar vreo doi ani. Si ai grija sa mearga la cei mai buni ginecologi

| adrian18vasilache explică (pentru Brigaela):

Doamne fereste, cand va aud mi se face greata. Unchiul meu e ginecolog si e unu dintre cei mai bine din oras, si i-am expus problema lui si a zis ca e vorba doar de psihic nu altceva, dupa ce am citit ce miai scris tu l-am sunat si nu este nici o problema.

| Brigaela a răspuns (pentru adrian18vasilache):

Ma indoiesc. dar ma gandesc sa anunt politia, daca unchiul tau, adult si medic, nu ia masuri tinand vorba ca este o minora de doar 16 ani

| adrian18vasilache explică (pentru Brigaela):

Sincer nu ma intereseaza ca te indoiesti tu, chiar nu imi pasa raspunsul tau atat timp cat unchiul meu mi-a zis ca nu e nici un fel de problema...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Ce parere ai despre cei mai degraba cele, care isi incep viata sexuala de la 13-14 ani? Ti se pare normal? Care e cauza? Cum poate fi inlaturat acesta plaga? De ce unii medici (stiu ca lucrezi in domeniul medical) recomanda masturbarea si relatiile sexuale de la o varsta frageda?

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu este normal. Cauza este lipsa de educatie, vei vedea ca toate provin din familii dezorganizate sau familii asa-zis moderne care si-au neglijat copilul si acesta a fost educat de televizor si mahala. Nu am intalnit nici un medic care sa recomande asa ceva, dar mint unele fete, spunand ca medicul le-ar fi prescris.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Ce se poate face in acest sens?
Cred ca si unii medici au nevoie de medic. Nu am incredere in orice medic ci numai in cei profesionisti care stiu mai mult decat prevede legea.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista numerosi adolescenti cu o viata normala. Ceilalti se vor imparti si ei in doua categorii: unii care isi vor reveni, vor regreta si vor avea o viata normala si altii care se vor pierde iremediabil. Asta este, asa a fost de totdeauna si asa va fi in continuare. Nu e nevoie sa facem nimic dramatic, doar sa ajutam la educatia lor si sa-i incurajam sa duca o viata normala

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Crezi ca apropierea de Dumnezeu ar putea pune capat acestei probleme, in mare parte? Adica respectarea moralei crestine.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca o problema de educatie se poate rezolva altfel decat prin educatie. Respectarea moralei crestine implica un anumit nivel de educatie si cred ca accentul trebuie pus pe scoala. Credinta tine de intimitatea fiecaruia, nu e cazul sa o impunem sau sa o cultivam excesiv, mai bine e libera si neingradita.

| Lov3m3islittle a răspuns (pentru Brigaela):

Chestiile astea au aparut asa pe nepusa masa straight face acum sincer inainte femeie se maritau de la 15-16 ani si faceau copii si nu aveau nimic sad...Dar na azi totul e posibil

| Brigaela a răspuns (pentru Lov3m3islittle):

Da, dar nu traiau mai mult de 40-45 de ani (sau doar foarte putine traiau mai mult). In plus, infectia HPV era mai rara.

| Lov3m3islittle a răspuns (pentru Brigaela):

Hai sa-ti dau un exemplu daca ai pus problema de ani big grin bunica mea are 74 de ani si s`a maritat de la varsta de 16-17 ani si a avut copii destul de devremewinking difera foarte mulot de psihicul persoanei si organismwinking

| Brigaela a răspuns (pentru Lov3m3islittle):

Da, dar asta este un singur exemplu. Intreab-o cate persoana din generatia ei au murit inainte de 50 de ani, sa vzi ca mult mai multe decat din generatia care are acum 50 de ani

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

Sexul e interzis prin lege sub varsta de 15 ani, peste 15 ani e interzisa doar relatia sexuala intre rude sau intre minori si profesori(sau oricine poate manifesta presiune asupra minorului). Deci in concluzie, ce sa-i faca politia? S-o felicite ca a mers la medic eventual...

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

Eu am intalnit un ginecolog care a recomandat unei fete de 16 ani sa-si inceapa viata sexuala daca nu vrea sa faca si mai multe chisturi. si era unul din doctorii buni. inclusiv eu am scapat de chisturi imediat ce mi-am inceput viata sexuala

| Brigaela a răspuns (pentru Oana92):

Coruperea de minore continua sa fie contraventie, la fel instigarea la aceasta.
Ai fost tu in cabinet cand i-a recomandat medicul asa ceva? Mie mi se pare absurd.
In plus, ori e o coincidenta ca ai scapat de chisturi o data cu inceperea vietii sexuale, ori e o eroare de diagnostic. daca tot discutam de cate un singur exemplu, eu am facut chisturi ovariene la 3 ani de la inceperea vietii sexuale.

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

Ce corupere de minori? Fata are 16 ani, iar baiatul nu reprezinta o autoritate, deci din punct de vedere legal nu pateste nimic. Iar medicul ce vina are? ca a consulatat-o sau ca nu i-a tinut morala? devenea din nou virgina daca medicul ii spunea ca a gresit?

Nu, nu am fost eu in cabinet, dar povestea o stiu de la mama fetei, care a fost in cabinet. Iar eu nu cred in coincidente si diagnosticul nu avea cum sa fie gresit. Asta nu inseamna ca e o regula si ca toate chisturile trec dupa inceperea vietii sexuale. Dar crede-ma sunt multe fete a caror probleme hormonale sau legate de sfera genitala(chisturi) se rezolva dupa ce isi incep viata sexuala. Sa nu interpretezi asta ca pe o jignire, dar teorie e una, iar realitatea e cu totul alta, iar cartile de anatomie ar trebui updatate putin, adolescentii din ziua de azi se dezvolta din toate punctele de vedere mult mai repede decat cei din generatia ta.

| Brigaela a răspuns (pentru Oana92):

Din pacate, fizic nu se dezvolta. Si asta o demonstreaza faptul ca Romania are cel mai mare numar de femei bolnave de cancer de col din Europa (mai multe decat tari de 80 de milioane de locuitori), in conditiile in care totusi infectia HPV este mai rara decat in alte tari. Asta se explica prin faptul ca la noi mare parte din femeile infectate HPV fac cancer de col din cateva motive: inceperea precoce a vietii sexuale, nefolosirea corecta a prezervativului, mersul pe sarite la ginecolog, in timp ce femeile lor au avut aceste probleme in urma cu vreo 20 de ani si prin educatie (cam ceea ce incerc sa fac eu aici) au depasit-o.
Daca ai avea curiozitatea sa faci o colposcopie un fetite de 16 ani maturizata mai repede asa cum zici, ai vedea ca jonctiunea endo-exocol, cea la care isi are originea cancerul de col este in pozitie vulnerabila ca si la fetele din generatia mea.
Ce vina are ginecologul? Simplu: e obligat sa anunte politia ori de cate ori consulta o minora activa sexual.

| a3e6u9 a răspuns (pentru Brigaela):

Hooo, de când e treaba ta ce fac alții? De ce să suni poliția? Fiindcă habar nu ai legislația? Ia vezi:

"Art. 198. - Actul sexual cu un minor

Actul sexual, de orice natura, cu o persoana de sex diferit sau de acelasi sex care nu a împlinit vârsta de 15 ani se pedepseste cu închisoare de la 3 la 10 ani si interzicerea unor drepturi."

Apoi (nesurprinzător) greșești și la partea cu anatomia, dar trecem peste, având în vedere frigiditatea de care dai dovadă. Părerea mea e să te abții când nu cunoști, dar ce știu eu?

Succesuri! tongue

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

Repet, fata avea peste 15 ani, deci avea legal dreptul de a intretine relatii sexuale, pentru ca sa anunte politia? Ar fi mai de apreciat ca s-a dus la ginecolog!

| Brigaela a răspuns (pentru a3e6u9):

Nu merita sa ma cobor in a-ti da un raspuns. Vreau doar sa spun public ca nu ma amestec in tarate

| Brigaela a răspuns (pentru Oana92):

Era absolut normal sa se duca la ginecolog, nici nu se putea altfel.
Continua sa existe obligatia anuntarii politiei despre minore, chiar daca dupa 15 ani nu mai reprezinta infractiune, ci doar contraventie. Dar trebuie stabilit cu certitudine ca nu a fost fortata in vreun fel si ca parintii stiu si isi asuma raspunderea necesara

| a3e6u9 a răspuns (pentru Brigaela):

Păi tocmai te-ai coborât din turnul tău de fildeș și mi-ai dat un răspuns. Te cam contrazici singură, nu crezi? rolling eyes

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

Fara suparare, dar tu chiar traiesti intr-o lume pur teoretica!

Adolescentii din ziua de se dezvolta mai repede, fac sex mai repede, asta e lumea lor si e inutil sa incercam sa o schimbam, oricum nu vom reusi. Inainte sa ii judecam ar trebui sa ne gandim de ce fac tot ce fac, iar mai apoi ar trebui sa ii invatam ce sa faca si cum sa se fereasca de evenimente nefericite. Fata asta are 16 ani, a facut sex, asta e, nu o mai facem noi virgina cu predicile noastre invechite! Mai bine ii spune cum sa aiba grija de ea pe viitor! Iar acel medic se comporta normal, daca ar anunta politia de fiecare data cand o minora ajunge la el in cabinet dupa ce a facut sex politia si-ar muta sediul in fata cabinetului sau. Daca ar fi fost violata si-ar fi dat seama si doctorul, ca de aia e doctor!

``Nu se putea altfel``? Sa o luam pe-a dreapta, nici macar femeile mature, casatorite si cu copii nu merg la ginecolog din 6 in 6 luni cum ar trebui pentru ca nu isi permit. Faptul ca aceasta fata a mers este de laudat, foarte putine fete o fac de fapt. Adevarul e ca la cel putin 100 de euro consultatia nici nu ma mir ca nu merg...

Iar la faza cu parintii ...mai bine nici nu incep discutia. Nici pe vremea lu bunica-mea nu se cerea voie parintilor si nici nu erau anuntati de eveniment. Este penibil sa mergi sa le spui asta parintilor, plus ca pe marea majoritate nu ii intereseaza. Exista lucruri care trebuie sa ramana intre parteneri. Tu ai cerut voie parintilor inainte sa faci sex? Sau te-ai dus imediat sa le spui? Sa fim seriosi...

| Brigaela a răspuns (pentru Oana92):

Nu am sa cred niciodata ca educatia este inutila, care nu are rost sa informam oamenii, ca e mai bine sa inchidem ochii.
De asemenea nu cred ca e bine sa predicam ignorarea legii.
Eu am facut sex cand eram majora si ma intretineam singura. Si da, am discutat asta cu mama la scurt timp, fiindca locuiam inca impreuna si era normal sa o informez.
Faptul ca exista femei needucate care nu se duc la ginecolog nu e deloc o scuza, e doar lipsa lor de educatie. Si daca urmam sfaturile tale, nici nu avem cum sa le educam.
Nu traiesc intr-o lume teoretica, traiesc intr-o lume un pic mai educata decat cea de pe TPU si incerc sa diseminez educatia. Chiar daca voua vi se pare o prostie si o lupta cu morile de vant. In realitate, una din primele paciente pe care am vazut-o practic murind de cancer decol uterin pe la 32 de ani, mi-a zis doar asa: daca cineva mi-ar fi spus in adolescenta, daca as fi stiut... Si i-am promis ca voi spune cat mai multor adolescente ca macar sa stie.

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

Faptul ca femeile nu merg la ginecolog nu e lipsa de educatie, ci de bani. Eu nu imi permit sa dau 100 de euro pe un consult, asta e!
Si eu traiesc intr-o lume mai educata decat cea de aici, dar una reala, cu probleme, nu fantastica si teoretica.

| Brigaela a răspuns (pentru Oana92):

Cu trimitere de la medicul de familie, in policlinica, pe mine ma costa 20 de lei cu tot cu test Papanicolaou. Argumentul tau e inventat.

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

In orasul in care eu traiesc nu exista asa ceva. Un consult costa in jur de 100 de euro oficial la cabinetul medicului sau neoficial in maternitate. Am incercat si eu cu o cutie de ciocolata...doctorita aia mi-a distrus viata, asa ca eu prefer medici competenti sau deloc! Nu inventez nimic, asta e realitatea!

| Brigaela a răspuns (pentru Oana92):

Daca traiesti in Romania, exista, dar e mai usor sa spui nu pot decat sa cauti. Nu am dat si luat niciodata ciocolati sau bani, asa ca nu pot sa-ti spun cum e situatia asta

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

Chiar am cautat, dar doctorii buni nu au contracte cu casa si nu deconteaza nimic. Nu e o scuza, e o realitate!

| Brigaela a răspuns (pentru Oana92):

In ce oras?

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

Prea putin conteaza, in unul dintre cele mai mari orase din tara! Daca vrei un medic bun platesti, daca nu ai bani mergi la cine se nimereste!

| Brigaela a răspuns (pentru Oana92):

Vroiam sa verific in sistem daca informatia este reala sau doar putina imaginatie si multa rautate. Ei bine, inteleg ca e a doua varianta (cum ma asteptam). Nu, daca vrei un medic bun trebuie sa te interesezi si sa il cauti putin. Si sa nu mai ai atitudinea asta superioara: eu stiu mai bine decat oricine, sunt cea mai inteligenta si informata si nu ma intereseaza nimic in afara de ce cred eu.
Asadar, fetele de care zici tu nu se duc la ginecolog nu fiindca nu au bani, ci fiindca sunt prea autosuficiente ca sa caute o informatie. Tare pacat!

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

De fapt de parerea ta chiar nu ma intereseaza, e problema ta ce crezi, ma doare in cot de ea si nici acolo. Informatia e chiar foarte reala si nu iti spun numele orasului tocmai pentru ca observ ca iti place sa iti bagi nasul unde nu iti fierbe oala. Nu doresc sa fie comentariul meu punctul de pornire a unul scandal real cum vrei tu sa devina. Lasa informatia din ``sistem`` pentru ca nu tot ce scrie pe hartie se intampla in realitate...
Eu nu ti-am cerut ajutorul si nu am nevoie de el, iti raspundeam doar cu argumente. Lasa putin lumea ta perfecta si iesi pe strada si intreaba femeile de ce nu merg la ginecolog, dar nu pe cele care coboara din x5 ci pe cele care coboara din tramvai, o sa iti raspunda cu exact aceiasi ``putina imaginatie si multa rautate`` ca mine.

Pana una alta tu esti cea care se crede superioara, dar isi uita lungul nasului si isi imprastie ideile invechite in toate postarile. Ti-am spus si iti repet, traiesti intr-o lume ideala, nu in cea reala, ce spui tu e utopie!

| Oana92 a răspuns (pentru a3e6u9):

Big Like!

| Brigaela a răspuns (pentru Oana92):

In general, la ginecologi e o situatie speciala: toti cei buni au contract cu casa de asigurari, fiindca sunt si obstetricieni si asista nasteri in spitalele de stat. de aceea am stiut de la inceput ca minti, dar ma gandeam ca iti las posibilitatea de a recunoaste singura. N-ai putut si acum sustii ca de de fapt nici nu te interesa discutia. Ma rog, e rusinea ta, nu a mea (stiu ca nu iti dai seama de asta).
In rest, ramanem fiecare in lumea ei, e mai bine asa.

| Oana92 a răspuns (pentru Brigaela):

Eu nu am zis ca nu lucreaza si in spital, am spus ca in spital platesti neoficial, iar in cabinet(care nu are contract cu casa) platesti oficial, trebuia sa fi putin mai atenta. De fapt medicii buni au cabinete private, lucreaza oficial in spitalele de stat si au contracte de colaborare cu maternitatile private din oras. E drept ca in spital e gratuit, dar asta e doar oficial, neoficial platesti la fel de mult! Daca tu nu accepti ``mita`` nu inseamna ca nimeni nu o face, doar traim in Romania! Diferenta dintre cabinet si spital e la aparatura si la igiena.

Cum ziceam nu ma intereseaza daca tu ma crezi, eu stiu mai bine ce se intampla in orasul meu, tu sti...lumea ta.

Nu am ce sa recunosc pentru ca asta este adevarul.
De ce sa-mi fie rusine, pentru ca adevarul meu nu se potriveste cu lumea ta ideala? Nu am niciun motiv pentru care sa-mi fie rusine, nu am facut nimic in viata pentru care sa trebuiasca sa-mi plec capul.Am stat fata in fata si cu femeia de servici si cu prefectul orasul si nu am plecat fata in fata niciunuia pentru ca nu aveam de ce. Nu avea niciun rost sa mint, mai ales aici unde sunt doar un cont, un nume si atat, nu am chip-si daca il am poate fi fals, nu am o identitate. Eu sunt prima care milliteaza pentru controala regulate la medic si prima care s-ar duce daca acestea ar fi acceptabile ca pret. Desi traiesc cu parintii ei nu imi dau niciun ban, iar eu imi asigur tot ce imi trebuie(cu exceptia mancarii) din bursa si salar(adica 300 de lei pe luna!). Cat timp am avut o alta doctorita si mergeam la spital pentru control mergeam o data la 3 luni pentru ca totul costa o cutie de ciocolata. Sti cat de mult m-a costat de fapt economia asta? M-a costat sanatatea si eu una nu mai sunt dispusa sa merg la doctori care lucreaza doar in spital. Si repet doctorii cu cabinete, doctorii buni, nu macelarii nu au contracte cu casa(lucrezi in sistem, ar trebui sa stii cum sunt ``restituiti `` acesti bani!). Daca te uiti peste raspunsurile mele o sa vezi ca tuturor le-am recomandat sa mearga la medic, fie el ginecolog sau psihiatru, nu am dat remedii incercate de mine chiar daca stiam ca au efect. Stiu cat e de important sa mergi la medic, dar stiu si cat e de scump.
Nu am spus numele orasului nu pentru ca as avea ceva de ascuns ci pentru ca nu doresc sa pornesc un scandal pe aceasta tema si fara suparare, dar tu ai fi in stare sa il pornesti!

| mona a răspuns:

Chiar daca tine la tine si te iubeste eu cred ca nu e pregatita psihic sau are o anumita frica de parinti[o fi avut discutii legate de sex]

| starextremRO a răspuns:

Fratioareee...daca tineai atat de mult la ea cum spui tu...o lasa-i pe ea si iti va spune ea. asa ca las-o sa mai treaca ceva timp si spune-i daca mai tineee la tine.

| Azµre a răspuns:

Nu îi place cum ești la pat, fie are ea o infecție genitală care îi dă bătaie de cap și anume durere la penetrare și așa mai departe, trage-o de limbă vb cu ea despre asta deschis.

| adrian18vasilache explică (pentru Azµre):

Nu cred ca as avea vreo problema la pat, nu vreau sa ma dau cocos sau chestii de genul asta, pur si simplu, cat despre infectie nu are.

| Azµre a răspuns (pentru adrian18vasilache):

De unde știi tu?
Ai controlato ai dus-o la un medic?

| adrian18vasilache explică (pentru Azµre):

Da azurel asa cum am zis unchiul meu este medic ginecolog si al dorinta ei a fost la un control...de acolo stiu!

| Azµre a răspuns (pentru adrian18vasilache):

Eu n-am citit commentul dat de tine brigaelei nici nu apărea când am postat eu.

| raluk27 a răspuns:

Poate a avut niste discutii prin familie, si acum se simte vinovata.

| adrian18vasilache explică (pentru raluk27):

Nu, parintii ei nu stiu despre asta.

| raluk27 a răspuns (pentru adrian18vasilache):

Ma refeream la discutii gen: "fata mamii, sa fii cuminte, sa nu te duci cu baietii, sa nu faci nimic pana nu te mariti etc". Discutii generale, care indirect, o vizau

| adrian18vasilache explică (pentru raluk27):

Aaaa, asta nu am de unde sa stiu, tin sa zic ca eu ii cunosc parintii si ea imi cunoaste parintii, de multe ori stam impreuna la ea sau la mine decat sa iesim in oras, si cred ca parintii ei au o oarecare incredere in mine, pentru ca atunci cand merge cu mine la petreceri sau altceva nu ii dau o ora sa vina acasa sau chestii de genul asta...

| TheAce a răspuns:

Trebuie sa o confrunti si sa vorbiti deschis despre subiectul asta. Probabil amandoi aveti o anumita jena in a vorbi perfect deschis despre sex dar altfel relatia se va duce de rapa (nu exista relatie adevarata fara sex). Asteapta momentul oportun si incearca sa porti o discutie cat mai deschisa si mai concreta cu ea.

| adrian18vasilache explică (pentru TheAce):

The ace sincer eu nu am nici o problema in a discuta chestii legate de sex cu ea. doar ca de fiecare data cand am vrut sa o intreb ce se intampla sa ii spun ca imi poate zice orice si o ajut cum pot raspunsul a fost acelasi. "nu stiu, pur si simplu nu stiu" crede-ma chiar am incercat si m-am interesat in nenumarate locuri, si in final am zis sa incerc si pe TPU, poate poate primesc alte raspunsuri

| TheAce a răspuns (pentru adrian18vasilache):

Realizezi ca ea de fapt stie nu? Pur si simplu nu e inca in zona ei de comfort. Cand va ajunge acolo va discuta deschis cu tinehappy

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Probabil ca ii e frica ca nu cumva, din intamplare sa ramana insarcinata, poate ca s-a gandit mai bine la ce anume s-a intamplat si acum se simte rusinata.Si apropo adrian tu ai vrea sa faci dragoste din 2 in 2 zile saptamani? Gandeste-te ca are 16 ani, probabil eu fi venit ei ceva in minte de care se teme si nu mai vrea sa repete experienta iar daca tu zici ca parintii ei nu stiu de asta...o fii si asta un motiv ca daca afla o vor certa.

| adrian18vasilache explică (pentru PrintesaGumitaa):

Nu vreau sa fac dragoste din 2 in 2 zile laughing dar o data la 2 3 saptamani eu zic ca ar fi ok...si din punctul parintilor, probabil o vor certa putin.

| ÐỄỄẴ97 a răspuns:

Pai nu stiu ce sa zic da zic ca totusi are numai 16 ani.