| anonim_4396 a întrebat:

Salut.
Sint un baiat de 13 ani, normal ca sunt virgin big grin dar problema e alta, de ce ma masturbez prea des, de vreo 4-5 ori pe zi, uneori chiar o fac cu jucarele de pluj. Poate nu e periculos dar ma enerveaza acest fapt. Cum sa scap de acest obicei, sa-mi fac o prietena?

5 răspunsuri:
| Farcas a răspuns:

Te masurbezi cam prea des, mai incolo ai putea sa ai probleme fizice si psihice. Du`te mai bine la un psiholog fara rusine si discuta cu el.

| Ancutsa a răspuns:

Buna!

Scuza-ma ca iti zic dar prima data invata sa scrie corect, apoi sa-ti vezi de carte.
Atunci cand vrei sa faci chestia asta mai bine cauta-ti altceva de facut si poate o sa uiti sau gandeste-te ca te prinde cineva in timpul acela.
Nu mai fa chestiile astea, o sa ai timp cand vei creste mai mare cu prietena ta, nu te supara pe mine dar ti-am dat un sfat prietenesc!

| Maria_1984 a răspuns:

Ma, chestia cu masturbarea e involuntara si instinctiva!

De mica facema asta fara sa'mi dau seama(sunt fata am 15 ani)
Ma ascundeam sub pat la bunica sau prin casa
Eram mica, nu mi-am dat seama ce era. dar continuand, m-am insteresat si mi-am dat seama ca se cheama "masturbare"
Acum a mai disparut din chef si frecventa a scazut!
Deci stai linistit! e normal...de la 6 ani inca sunt intreagalaughing). n'am avut nici o deficienta sau boala crescand cu asta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cand simti dorinta du-te si fa treaba mica, nu te uita la reviste, chestii provocatoare la TV sau computer si fa ce depinde de tine sa te preocupi cu altceva. (carti, invatat)

| andrusc02 a răspuns:

Buna daca vrei sa scapi de masturbeala tut pur si simplul la o fata de care iti place si incearca sa ii atragi atentia si sa vorbesti cu easi dupa o perioada sa ii zici ca o iubesti si cu masturbeasa nu este o nautate ca si eu am avut o faza din asta tot la 13 ani bineinteles acum am 18 dar e simplu incearca sa evitzi filmele porno si alte porcari de genul ista (sunt baiat) asa ca... mult succes