| atraiptatipovestiviata a întrebat:

sunt cu iubitul meu de 4 ani. eu am 21 ani, el 27. totul a fost foarte foarte bine pana acum cateva luni. simt ca s-a schimbat. am vazut si conversatii pe facebook prin care le cerea altor "fete" sa faca sex cu el, cu toate ca noi facem sex zilnic. Cateodata cred ca are si o alta relatie cu una din "fetele" de pe facebook, insa nu am nicio alta dovada. am discutat cu el despre asta si se jura ca ma iubeste, ca nu vrea alta fata, sau sa se desparta de mine. noi avem impreuna apartament, masina, poate sa fie din cauza asta in dubiu? nu stie ce sa faca, daca ma lasa vreau sa trec tot pe numele meu sau ce naiba o fi in capul lui? el are planuri cu mine, vine singur imi zice ca vrea sa renovam in casa, sau sa mergem dupa revelion la Parus, etc, dar nu mai e ca inainte. ma critica des, se supara din orice, insa cand discut cu el nu are nimic de reprosat, zice ca sunt paranoica. Ce sa fac sa imi pot da seama ce vrea cu adevarat sau daca are rost sa continui relatia? il iubesc enorm, il respect pentru ca m-a ajutat de multe ori cand nimeni nu a fost langa mine.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

O iubita tanara si frumoasa,viitoare sotie probabil,o casa si-o masina,au legat multi barbati,mult mai perfizi decat iubitul tau!
Asa ca esti libera sa crezi orice si consider ca instinctul tau feminin nu e gresit,probabil pe undeva iubitul tau isi cam face de cap.
Inteleg ca ai incercat sa discuti cu el si rezultatele au fost nule,comportamentul lui a continuat sa fie suspect si nelinistea ta sa creasca.
Altfel, nu erai aici, sa ne ceri sfatul, probabil a reusit sa te faca sa-ti pierzi increderea in judecata si simturile tale("esti paranoica")...
Sfatul meu este ca in loc sa te preocupi tu de slabiciunile lui, mai bine l-ai impinge sa se ocupe el de ale tale.
Fa-ti cont pe fb si pune 5 fotografii reusite,vorbeste cu cativa necunoscuti(pe care sa nu-i incurajezi,bineinteles),iesi cu prietenele tale si povesteste-i ce bine v-ati distrat, etc.
Daca reusesti sa-l faci un miligram curios sau gelos, atentia lui va redeveni in intregime, a ta.
Trebuie sa-l recastigi, pe scurt.
O relatie de 4 ani,n-o arunci la gunoi,lupti pentru ea.
Daca-l iubesti, vei gasi si modul corect sa-l readuci complet langa tine, orice om are punctele lui sensibile!
Daca vezi ca ramane indiferent la orice, atunci, e cazul sa inaintezi in viata.
Ai grija si multa incredere in tine!

14 răspunsuri:
| CoquineNoire a răspuns:

Pana la urma ce ai cautat tu de i-ai invadat intimitatea, mesajele personale?
oricum, daca a fost si e alaturi de tine cand altcineva nu o face, atunci e clar ca te iubeste.
zici ca te critica, se supara din orice, asta izvoraste din faptul ca are anumite probleme personale, tu incearca sa comunici cu el, incearca sa-l faci sa se deschida.
intotdeauna va lipsi ceva...in cazul lui, vad ca e alaturi de tine, te include in planurile sale, insa desi primeste ce are nevoie zilnic (asta presupun eu, daca nu, e problema ta cum abordezi situatia in intimitate), insa, nu esti de-ajuns pentru el, sau cu alte cuvinte, e infidel.
acum ramane la alegerea ta daca poti trai cu asta.
repet, intotdeauna lipseste ceva si fiecare poarta o vina.

| atraiptatipovestiviata explică (pentru CoquineNoire):

Noi locuim de 4 ani impreuna. Niciodata nu am ascuns ceva unul de altul, ne stim parolele, lasam conturile deschisr. Eu am dat peste conversatii din intamplare. A raspuns o fetita si era facebookul lui, a zis ca e nebun, asa am luat la "puricat" toate conversatiile, si am vazut doar discutii fara finalitate, fara schimb de nr de tel, adrese, altele il fac nebun, altele zic nu ca au nevasta, altele zic da dar ca sa mai vorbeasca.
Un prieten comun mi-a spus ca l-a vazut cu una dintre ele in masina si la suc. Nu stiu ce sa cred.
El se jura ca nu il atrag fetele astea, ca a facut misto si ca ma iubeste doar pe mine.
Nu stiu ce sa mai fac. De ce l-au apucat chestiile astea chiar acum dupa 4 ani? Ce sa fac? Cum sa imi dau seama ce vrea de fapt?

| AllinaDaniella a răspuns:

Buna. La 27 de ani sa ceri unor fete sa faca sex cu tine, desi tu ai o relatie stabila de 4 ani de zile mi se pare cam deplasat, sincer.
O astfel de relatie nu are viitor, din punctul meu de vedere.
Spui ceva de niste bunuri in comun, bunurile respective cui apartin, in acte vorbind? Daca sunt pe numele tau, probabil ii este putin teama sa nu-l lasi "in chiloti", cum se zice-n popor.
Eu zic ca cel mai bine e sa discutati civilizat, va rupeti 30min-1h dintr-o zi si fiecare sa-i spuna celuilalt ce-l deranjeaza. Si ii poti spune faptul ca te deranjeaza flirtul sau cu x sau y. Fara ocolisuri.
Degeaba a fost langa tine in momente grele daca acum da cu piciorul la tot.

| atraiptatipovestiviata explică (pentru AllinaDaniella):

Bunurile au fost ale mele. Am decis eu singura sa fac la notar 50%-50% cu el. Am avut discutii cu el de nenumarate ori. L-am intrebat de acele conversatii, mi-a raspuns ca face misto de cur*e si ca nu vrea nimic mai mult. I-am zis ca daca nu ma mai iubeste sa ma lase sa imi vad de viata mea, ca nu imi mai trebuie oricum partea din bunuri inapoi, banii se fac, dragostea nu, insa a zis ca nu s-ar desparti niciodata de mine ca vrea o familie si sa trec tot inapoi pe mine.

| neutrino a răspuns:

" O lupta-i viata; deci te lupta
Cu dragoste de ea, cu dor" ( Georde Cosbuc- Lupta vietii ).

| atraiptatipovestiviata explică (pentru neutrino):

Sunt o luptatoare, insa mi s-au cam terminat bateriile. Plus ca urasc atat de tare sa traiesc in incertitudinea asta.

| h3r a răspuns:

Bunurile sunt ale tale, de la părinți...sau îi aparțin lui?

Că e doar pe facebook sau nu, nu contează. Faptul că el vorbește cu toate cum își dorește și își prezintă fanteziile, e clar că nu te respectă și că și-a pierdut interesul.
Locuiți în acel apartament...sau încă e în renovare? Dacă poți da mai multe detalii ar fi ok.

Nu-mi place comportamentul lui, ai grijă.

| Danysan a răspuns:

Hotu neprins ..Incearca sa nu te iei dupa niste aiureli-Plus ca te iubeste si daca o facea-o si nu il prinzi cu ce te afecteaza? Gandeste-te ca nu e chiar asa de tampit, poate sa mai distreaza si el acolo -tu nu vezi ca tot cu tine are planuri -alea sunt distractie, daca sunt!

| benga94 a răspuns:

SI eu prin mess sua facebook vorbeam cu fete si le ziceam fel de fel dar nu inseamna ca si faceam era un mod de a trece timpul ca si cum faceam misto de ele, daca mistoul se lipeste e de bine mergem mai departe nu se refuza femeia, dar chiar daca l-ai prinde ca s-a dus la alta si te iubeste pe tine nu ai de ce sa te superi conteaza ca te iubeste pe tine de cealalta doar si-a facut pofta si atat asta i-am explicat si eu iubitei mele si nu intelegelaughing) voi femeile sunteti mai grele de cap cred ca e de la parul lung!

| atraiptatipovestiviata explică (pentru benga94):

Benga inteleg partial ce vrei sa spui, insa cum pot eu sa fiu sigura ca e doar atat si nimic mai mult? Si nici cu atat nu as fi de acord, pentru ca dintr-o mica aventura poti sa prinzi drag si sa se duca naibii tot, plus ca daca si eu as face la fel nu cred ca i-ar conveni sa imi bage unu si sa imi scoata, chiar daca zic ca am facut doar asa la vrajeala.

| lex79 a răspuns:

In spatele fiecarei femei frumoase e un barbat care e satul sa o f***... nu inseamna ca te iubeste mai putin, ci doar vrea o schimbare de panorama. s-a plictisit omu, nu e de condamnat. tu nu te-ai satura sa msananci zilnic numai carne dde porc la fiecare masa? o fi ea dulce si buna, dar la un momendat vrei si un rasol de pui(nu e mai bun ca friptura, dar e ALTCEVA).

| atraiptatipovestiviata explică (pentru lex79):

Inteleg ce vrei sa spui, dar noi facem dragoste si de 2 ori pe zi. In relatia noastra nu exista rutina, pentru ca eu ma plictisesc foarte repede si intotdeauna caut ceva nou si nebunesc sa fac atat in viata de zi cu zi cat si viata intima.
Chiar el imi face mereu complimente ca arat bine, si cand mergem cu prietenii in oras pot sa zic ca se mandreste cu mine. Il mai apuca cateodata imi zice ca sunt grasa, dar mai mult in gluma. Initierea contactelor sexuale vine din partea amandurora.
Dar... totusi nu inteleg de ce se enerveaza de la un timp din orice si ma critica mai des.

| elvisel a răspuns:

Imi pare rau pentru tine, sper sa va rezolvati problemele

| figure a răspuns:

Nu cred ca are vreo relatie paralela. Insa este limpede ca vrea alte fete. Probabil nu in sens romantic, ci strict sexual. Si... daca vorbeste cu alte fete despre ideea de a face sex, cu siguranta ai fost sau poti fi inselata - sexual vorbind.

Insa nu asta e cel mai rau aspect al problemei. Faptul ca este atat de neglijent arata o lipsa de respect fata de tine, de voi doi si chiar de el insusi.

Mie nu imi pare ca ar fi pregatit, cu adevarat, de o relatie serioasa. Si nu stiu daca tu personal poti schimba asta, pur si simplu vorbind cu el. Astfel de lucruri se schimba intr-un mod mai dramatic. Daca vor exista doar certuri urmate de impacare... comportamentul lui, cel mai probabil, va continua sau se va accentua.

PS : De iubit cred ca te iubeste si din punct de vedere romantic probabil ca nu are si nu vrea pe altcineva, insa in raport cu ce am precizat mai sus... asta ar putea sa conteze prea putin.