| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt cu prietenul meu de 3 luni, imi place nespus de mult de el, totul e bine dar de la citeva zile imi propune sa facem sex, nu stiu ce sa-i raspund nu vreau sa-l ranesc da si ma tem de ce se poate intimpla adica sa nu ramin insarcinata (bine inteles ca daca o vom face - o vom face protejat)apropo eu am 16 el 18. Ajutati-ma please. Dau funda si vot!

Răspuns Câştigător
| delisa a răspuns:

ITI spun ce sa faci in toate situatiile : 1 sa nu ramai insarcinata
2 sa o faci 3 sa nu o faci!
1) Daca o sa te hotarasti sa o faceti vorbeste inainte cu el! Spune-i sa iti e frica sa nu se intample ceva si roagal sa se protejeze bine!
2 ) Gandeste-te bine ce vrei sa faci! Tu esti singura care stii ce e intre voi! Esti singura care stii daca te iubeste cu adevarat sau nu! Numai tu stii daca ar putea sa aiba pe alta sau nu! Sau daca ar vrea doar o aventura si atat! Daca a stat 3 luni cu tine nu cred ca vrea o aventura! Daca era asa iti spunea din prima luna sa zicem! Asigura'te ca totul e OK, si fa-o! Pentru ca primul cu care o faci o sa il uiti mai greu! Sau poate niciodata asa se zice! Si plus de asta daca ar fi sa vrea doar o aventura si sa te lase nu numai ca o sa suferi foarte mult! Dar poate mai tarziu o sa vrei sa ai un prieten care lui nu o sa ii comvina ca nu mai esti virgina sau ceva de genu!
3) Explicai ca nu esti pregatita! Ca sunt unele riscuri si iti e frica! Spune-i ce ai pe suflet numai sa nu ii spui ca iti e frica sa nu te lase dupa ce o faceti pentru ca o sa se supere! Daca intr-adevar te iubeste o sa te astepte! Eu cu prietenul meu am facut-o dupa un an adica 11 luni! Si mie si atunci imi era frica ca o sa ma lase! Dar nu a fost asa suntem impreuna si acum avem 4 ani jumatate! Poate la noi a fost alt ceva pentru ca si el era virgin si poate de asta a stat atat si a aasteptat! ma rog ai grija te pup!

12 răspunsuri:
| Paula007 a răspuns:

Simplul fapt ca ai indoieli denota cat de nepregatita esti pentru pasul asta.
ar trebui sa fie deosebita prima data, sa fii pregatita trup si suflet si protejata bineinteles.dar cu cineva care sa te iubeasca.nu doar sa te placa... daca ne-am apuca toti sa avem relatii pe principiul ca ne place o persoana.ar fi ceva de genul : " imi place de nenea care preda la nu stiu ce liceu lb romana, si de tipul ala de la cafenea, si de vecinul meu...ar trebui sa fac sex cu toti? oare ce m-ar face asta? " bine, exemplu nerealist, dar suficient de simplu incat sa l intelegi.

| Narcis2007 a răspuns:

Eu zic sa mai astepti inca un an si dupa poti face ce vrei...

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Bunna!
Pai te simti pregatita? ai incredere in el? Tine la tine?
Daca da,o poti face,dar daca nu te simti pregatita,si nu prea aincredere deplina in el, te-as sfatui sa nu o faci!
Numai bine:*, ai grija!

Răspuns utilizator avertizat
| Kennedy95 a răspuns:

19 20 de anistraight face :O ce naiba se marita virgina cine crezi ca sta atat dupa o fata laughing baaa mai bagati-va mantile-n cap ...va credeti regine sau ce straight face nu da nimeni 2 bani pe o fata ca asta straight face Eu zic ca ar trebui sa mai astepti o luna si apoi sa vedeti. Spune-i ca sa te mai gand ca ink nu esti total pregatita si intr-o luna de zile iti pui in ordine gandurile tongue

| Capsuinkaadulcicaa a răspuns:

Eu zic sa incerci sa-i explici ca eti prea tanara sau prea mica.Si daca te iubeste cu adv atunci v-a intelege.Mai asteapta si uh pana pe la 19-20 ani.

| roxydulkica a răspuns:

La el este o varsta normala, dar nu si la tine. Corpul tau inca se dezvolta. Iar tu daca pui o asemenea intrebare este clar ca nu esti pregatita. Ca sa iti arat ca am dreptate incearca sa raspunci la urmatoarele intrebari:
1. Ce este BTS, si cum ma protejez de el?
2. Cum se foloseste prezervativul?
3. Cat de multe stii despre sarcina?
4. Ce este hepatita c?

Si lista de intrebari poate continua.
Daca raspunzi la aceste intrebari corect fara sa te uiti pe net inseamna ca teoretic esti pregatita. Acum nu stiu daca fizic si pshic esti pregatita. Vezi, gandeste-te foarte bine la ce vrei sa faci ca prima oara cand o faci nu o uiti niciodata. Ai grija sa nu ramai traumatizata. Si sa stii ca daca baitul asta te tot sacaie la cap cu asa ceva inseamna ca vrea doar sa profite de inocenta si de virignatatea ta, iar apoi sa te paraseasca!
P.S. Sper sa iei decizia corecta! Succes!

| Ryuk751 a răspuns:

De ce sa nu o faceti dar sa fii sigura pentru tine ca dupa aceea sa nu te lase pentru alta ca si cum ai fost doar pentru o noapte. daca intr-adevar tine la tine si uh simti asta ar trebui sa o faceti.parerea mea.

| Andrei32133 a răspuns:

Puteti face numa trebuie prezervative lui sa fiti protejati si in caz ca se rupe luati 2-3 de rezerva si puteti face linistiti bucurativa de place :*

| Ilegolas a răspuns:

Nu e prea devreme cand veti face 18 u si el 20 atunci este potrivit ca deocamdata u esti minora

| xGirlWithBrownEyes18 a răspuns:

Buna, 1.nu stiu ce sa zic. daca esti pregatita.fa-o. daca nu. mai asteapta cativa ani. macar pana faci si tu 18 aniwinking.2. faci cum crezi. poate ar trebui sa vorbesti si cu parintii taihee hee

| Geogex a răspuns:

Ba kitty, din ce sat vii tu ma? rolling on the floor Cum sa astepte pana la 19-20 de ani? Mi se pare o prostie sa astepti atat. Nu spun nici sa de dezvirginezi la 14 ani, dar 16-17 mi se pare o varsta normala. Daca ai incredere in el, si crezi ca el merita si te iubeste atunci fa-o.

Succes, si sa folositi prezervativ.