| s3xy0girl20 a întrebat:

Salut, sunt in clasa a 7 a si ma cunosc cu prietena mea cea mai buna Bianca din clasa a 2 a.Am petrecut multe momente frumoase impreuna cand ieseam in oras, cand ne distram in ore impreuna, cand mergeam in excursii de 2 zile.Ne ziceam totul niemeni nu era ca noi stateam doar impreuna in banca mergeama peste tot doar impreuna eram mai apropiate ca niste surori stiam totul una despre alta dar acum in clasa a 7 a venit o fata noua in clasa, Alexandra, si mi se parea foarte de treaba si era distratciva stau cu ea mai ales ca sta in cartier cu mine iar Bianca statea mai departe de mine.Incepsuem sa ies mai des cu Alexnadra si sa stau mai mult cu ea iar Bianca incepuse sa fie suparata si mi-a zis dar eu credeam ca e doar geloasa.Am fost certate o spatamana apoi i-am cerut impacarea si a aceptat.Nu mai era totul ca inainte inca era Alexnadra la mijloc se baga inte noi si zicea lui Bianca pe la spate ca acu vreau sa fiu cea mai buna prietena cu ea si de astea iar eu recunsoc ca am gresit stateam mai mult cu Alexnadra si nu prea o mai bagam in seama pe Bianca chiar exageram uneori.Bianca s-a suparat foarte tare pe mine si de 2 luni suntem certate. Ultima oara cand ne-am certat dupa o spatamna am intrebat-o daca vrea sa ne mai impacam si a zis nu pentru ca Alexandra s-a bagat prea mult si cu toate astea mai stau cu ea.Bianca a fost cea mai buna prietena care o poate avea cineva era o prietena adevarata nu m-a tradat niciodata a fost loiala si nu m-a barfit niciodata. Iar eu ma simt asa vinovata pentru ce i-am facut.Acum ma stat in astea 2 luni cat am fost certate am stat mai mult cu Alexandra si cu o alta colega Mihaela. Iar eu cu Mihaela ne-am dat seama ca Alexandra ne zicea la amandoua ca suntem cea mai buna prietena a ei si cand era cu mine o barfea pe Mihaela si cand era cu Mihaela ma barfea pe mine.Chiar si acum dupa 2 luni imi pare foarte rau ca am aleso pe Alexnadra si nu pe Bainca.As da orice sa ma imapc cu Bianca nu cred ca voi mai avea o prieena ca ea niciodata.De cand m-am certat cu ea aproape in fiecare noapte visez ca ma imapc cu ea imi era ca o sora era prietene de 5 ani si eu am tradat-o.Si cel mai tare ma doare ca dupa ce m-am certat cu Bianca am incercat sa trec peste asta si am crezut ca voi gssi in Alexandra o prietena adevarata. Daca tot s-a bagat si ainsistat atat de mult sa ne desparta atunci dc m-a tradat? Si nici aucm nu recunoaste.Imi e foarte dor de Biancanu o voi putea uita si ma simt atat de vinovata ca am tradat-o nu stiu daca ma credeti dar sufar mult pentru ce i-am facut nu merita una ca asta.Imi doresc foarte mult sa ma impac cu ea oricat as incerca nu pot sa trec peste asta...imi e greu.acum dupa 2 luni jumate am crezut c apoate s-a mai gandit si am inrebat-o din nou pe mess daca ar vrea sa ne impacam si i-am zis to ce v-am zis si aici da a zis ca am gresit de prea multe ori si nu mai disucta si a iesit de pe mess si sunt oarte suparata nu stiu ce sa fac ajutati-ma va rog mult nu pot sa ma gandesc la altceva nu cred ca voi mai avea o prieten adevarata cum a fost eacrying. Un sfat ceva?

Răspuns Câştigător
| SteauaNordului a răspuns:

Interesanta poveste dar cam lunga
Sa iti zic cum e viata, chiar daca risc sa ma injuri: Nu exista prietenie adevarata intre 2 femei. Intotdeauna va interveni invidia si distanta, una va pofti la ce are cealalta
Bianca daca iti era prietena adevarata, te intelegea ca tu trebuie sa socializezi si cu alti oamenii, ca asa este viata, un procent mare comunicare si relatii si cu altfel de oameni.
mai aveti mult pana veti intelege asta

8 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| onofreie a răspuns:

Renunta la Alexandra si impacate cu Bianca big grin

| Izz a răspuns:

Si eu am fost cam aproape la fel numai ca era mai ciudat.Eu nu as mai vorbi cu Alexandra sau as evita-o si as astepta inca ceva timp poate Bianca va vrea sa va impacati.happyE doar un sfat faci cum vrei.happySper sa va impacati.happy

| vegas08 a răspuns:

Este un proverb vechi care spune: Fa-ti prieteni noi dar nu-i uita pe cei vechi.winking
Acu' tot depinde de u. Cel mai important e sa faci diferenta intre o prietena nou si una pe care o cunosti si probabil ai mai multa incredere in Bianca ca in Alexandra. Daca doresti sa o recapeti pe Bianca ar trebui sa eu dovedesti. Cum? simplu ii faci o surpriza(nu neaparat semnificativa) si incerci sa vb sincer cu ea. asta ar trebui sa ajute.BAFTA!
Funda?winking

| Anubis_6648 a răspuns:

Ops...probleme intre fete...nu ma bag, scuze big grin

| didee a răspuns:

Inteleg perfect situatia ta, sincer. am si eu o prietena f buna, adica cea mai buna si ne-am certat de nenumarate ori. (odata chiar din iulie-septembrie!) si tot asa s-a intamplat cu mine- umblam cu alta fata, dar aia e alta mancare de peste(eu am gresit tot timpul cand ne certam; adica eu porneam cearta degeaba). dar acum ne putem sprijini una pe alta, ne incredintam in voie secrete, barfimbatting eyelashes, avem aceleasi gusturi, haine la fel. etc unde vreau sa ajung eu este ca inca mai este o cale de scparae. te poti impaca cu ea si nu numai explica-i ca ea iti este cu adev prietena, ci si pune-te pe fapte. adica, pentru tine e usor ca esti in aceeasi cls cu ea si poti sa ii demonstrezi ca tu o urasti pe alexandra, adica nu mai vorbesti cu ea, o faci de ras in fata clasei(sau a unui grup de prieteni), vezi tu. dar tot ce este necesar este ca bianca sa fie de fata... si sa vada ca tu chiar nu mai esti prietena cu alexandra.

sunt sigura ca vei reusi!

PS eu ti-am raspuns f tarziu si sunt tare curioasa daca intre timp (de cand ai pus intrebarea si am rasp eu) ai reusit sa te impaci cu ea? mesaj privat, pls sunt curioasa tongue

| Iasmiiiiiiiii a răspuns:

Pai a fost o greseala fatala:]:[
Incearca sa discuti cu Alexandra despre ce s. a intamplat si de ce a vrut sa va desparta:]
Poate asa Bianca isi va da seama despre ce era vorba din spusele Alexandrei:]
Dar din cate am citit se pare ca Alexandra te barfeste si nu prea cred ca va dori sa spuna adevarul:[
Imi pare rau pentru tine si Bianca:[ Stiu cum e:[
Adica...Nustiu.Incerca sa o faci pe Alexandra sa vorbeasca despre Bianca si ce o deranjeazape Alexandra fata de prietenia voastraPoate ca ear geloasa, poate ca a vrut sa fie o prietena mai buna decat Bianca creind discordie intre voi:[
Deci chiar stiu cum e:[
Am patit-o:[
Dar mai pe scurt fa. o pe Alexandra sa vorbeasca despre ce o deranja fata de voiwinking
Poate ajutawinking

| Andra948 a răspuns:

Stiu prin ce treci.cand eram in clasa a 6-a m.am certat cu o prietena foarte buna din cauza la o colega de. a ei...chiar daca nu eram in aceeasi clasa eram prietene foarte bune. Sfatul meu este sa incerci sa o suni si sa vorbesti cu ea. Daca nu iti iese asa spune-i unei alte prietene sa vorbeasca cu ea. Crede.ma. daca nu v.ati impacat inca si ea inca te mai crede o prietena buna o sa va impacati. sper ca te ajuta asta cu ceva. daca ti.am raspuns prea tarziu sczzbig grinbig grinbig grin