| Carla9012 a întrebat:

Sunt într-o situație foarte nasoală si vă rog să nu o luați în râs.Sunt împreună cu un băiat de foarte mult timp, ne întelegeam perfect era totul frumos până intr-o zi când mi-a zis că nu mai mă iubește ca înainte.Am rămas împreună dar se comporta foarte urât cu mine și imi tot cerea bani si eu am furat de la mama din casa (nu trebuie să o fac dar îl iubesc foarte mult si eram în stare de orice pentru el), iar într-o zi ne-am certat foarte tare si mi-a cerut iar bani și nu am vrut sa ii dau. Mai pe seara m-a chemat să ne întâlnim la locul nostru ca să discutăm. Eu am venit iar el a început să mă dezbrace ca să facem sex (menționez că el a fost primul cu care am făcut si am 15 ani).M-a dezbrăcat și s-a dezbrăcat si el și dintr-o dată apare un prieten de ai lui și incepe să ne filmeze și să ne facă poze cum eram dezbrăcați. Eram speriată și nu știam ce sa fac. M-a amenințat că daca nu îi dau bani (prietenul lui) îl va pune pe internet și îl arată părinților mei. Eu m-am gândit că el l-a chemat intenționat însă zice că nu știe nimic și neagă cu toate că am văzut că se comporta ciudat și se uita tot in telefon. M-am dus acasă și am făcut rost de niște bani și i-am dat să îi dea prietenului său. După ce i-am dat nu mai știu nimic dacă l-a sters sau daca nu (prietenul lui). În seara aia când am ajuns acasă mi-a spus că mă iubește și îsi cere scuze iar a doua zi ne-am întâlnit si i-am dat bani să îi dea prietenului său De două zile i-am scris mesaj însă nu prea intră pe mes, adică a și intrat si l-am întrebat dacă l-a sters dar nu a răspuns.
Vă rog să îmi dați un sfat sunt foarte speriata nu știu ce să fac.

20 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scuza-ma ca o sa fiu dur: pentru 15 ani esti foarte naiva, ca sa ma exprim eufemistic.
Spune parintilor si daca ai dovezi puteti sa le faceti ambilor plangeri penale, cel putin pentru santaj.

| Carla9012 explică (pentru Ioandelasal):

Dar el zice că nu l-a chemat intentionat.

| Carla9012 explică (pentru Ioandelasal):

Si mai ales că daca afla mama ma omoara

| Carla9012 explică (pentru Ioandelasal):

Și daca află lumea mă fac eu de râs.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Carla9012):

Iti raspund aici la toate cele trei postari.
N-are importanta ce zice el, important este ce-a facut respectivul: fotografiile si santajul, la care a fost complice si "prietenul" tau.
Daca o sa faca publice fotografiile parintii tot o sa afle si o sa afle mult mai multa lume.
Si te-ai gandit ce o sa faci in continuare, cat timp si cati bani o sa le mai dai.
De altfel, daca face fotografiile publice, poti sa ii faci plangere penala si pentru pentru pornografie infantila, asa cum ti-a spus si corbulalbrosu.

| Carla9012 explică (pentru Ioandelasal):

Dar trebuie neaparat sa merg cu mama ...sau as putea cu un adult?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Carla9012):

Poti merge doar cu un adult care iti este reprezentant legal, de ex. tutore sau curator.

| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand sa incetezi sa-i mai dai bani. In al 2-lea rand sa discuti cu el pe telefon pentru a exista si detine inregistrarea a tot ceea ce s-a petrecut atunci privind explicatia aparitie acelui prieten si a filmarilor facute de acel nemernic si de asemenea sa detii si dovada santajului financiar exercitat asupra ta.
Daca vei detine o astfel de convorbire inregistrata in telefonul tau, in acel caz il poti santaja la randul tau cu denuntarea lor la Politie in cazul in care nu iti restituie banii si dovada ca a fost stearsa filmarea respectiva. Detinerea si distribuirea de materiale cu continut indecent, imoral sau pornografic fara acceptul celui persoanei in cauza se pedepseste conform legilor.
Art 374 Pornografia infantilă | Codul Penal
Infracțiuni contra ordinii și liniștii publice - Pornografia infantilă
(1) Producerea, deținerea în vederea expunerii sau distribuirii, achiziționarea, stocarea, expunerea, promovarea, distribuirea, precum și punerea la dispoziție, în orice mod, de materiale pornografice cu minori se pedepsesc cu închisoarea de la un an la 5 ani.
(2) Dacă faptele prevăzute în alin. (1) au fost săvârșite printr-un sistem informatic sau alt mijloc de stocare a datelor informatice, pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani.
(3) Accesarea, fără drept, de materiale pornografice cu minori, prin intermediul sistemelor informatice sau altor mijloace de comunicații electronice, se pedepsește cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
(4) Prin materiale pornografice cu minori se înțelege orice material care prezintă un minor având un comportament sexual explicit sau care, deși nu prezintă o persoană reală, simulează, în mod credibil, un minor având un astfel de comportament.
(5) Tentativa se pedepsește.
https://lege5.ro/......odul-penal

| mihai69 a răspuns:

Copilă! pricepe odată pentru totdeauna: asta e una dintre metodele de racolare a celor care fac trafic de cane vie! Vrei să ajungi ca fetele alea din filme, de să nu se mai ști de numele tău peste vreun an de zile? Și tu să zaci mai mereu drogată, bătută și f_tută bine 24/24 și 7/7?!?
Ce palme vrei să mai iei ca să mergi să depui plângere la poliție?!?

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.116111.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Acum poti primi consiliere gratuita si direct de pe telefonul mobil, descarcand aplicatia noastra http://www.116111.ro/descarca-aplicatia

Asteptam sa te ajutam!

| GouDidodino a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, te duci cu ea de mana la poliție și îi aranjati un flagrant. Sa vezi pe urma distractie pe capul lui

| lilith16 a răspuns:

Esti minoră si daca ei sunt mai sus de 16 o sa o beleasca rau, spune-le parintilor si data viitoare lasa indragosteala si naivitatea, daca stii ca esti asa la 15 ani

| Carla9012 explică (pentru lilith16):

Da sunt mai sus de 16 ani.dar ce ar putea sa le faca el o sa zica la politia ca m-am dus să ma intalnesc cu el de bună voie

| Carla9012 explică (pentru lilith16):

Dar daca ii spun matusei mele si mă duc și depun plangere are ceva?

| lilith16 a răspuns (pentru Carla9012):

Adult sa fie, nu stiu sigur daca trebuie neaparat parintii

| Carla9012 explică (pentru lilith16):

Ca asta e problema.

| Anee1667 a răspuns:

Bunā.
Îmi pare rău dar va trebui într-o oarecare măsură să te judec.La cei 15 ani ai tăi sexul ar trebui să fie de altfel un subiect tabu.Cum poţi accepta ca la 15 ani iubitul tau care te şantajează şi te foloseşte, să te debrace (la locul vostru ), să te laşi filmată, e penibil ceea ce se întâmplă în ziua de azi, suntem aici pentru a da sfaturi şi a ajuta, dar în asemenea situaţii noi nu putem ajuta cu absolut nimic, nici măcar cu sfaturi deoarece asta ar trebui să fie de datoria părinţilor tăi.Pentru el din câte ai observat n-ai însemnat absolut nimic decât o fată de care îşi bate joc şi face sex atunci când îşi doreşte. Felicitări! Dacă va face publice filmările vei ajunge o " panaramă " în ochii tuturor.
Ce ar fi să vorbeşti cu mama ta, să îi povesteşti totul cap-coadă, să mergeţi la poliţie şi să închei orice legătură cu acest tip.
Părinţii tăi n-or să te omoare, într-adevăr vor fi supăraţi şi dezamăgiţi, te vor certa, îţi vor ţine morală, dar vor fi nevoiţi să-ţi fie alături în aceste momente şi desigur veţi rezola situaţia împreună.
Orice plângere ai depune va fi fără folos dacă tu vei continua să vorbeşti cu el şi să-i crezi minciunile.Zic să îi trimiţi un mesaj de genul după ce te destăinui mamei tale " Bună.Le-am povestit părinţilor mei cele întâmplate că am furat bani, că am fost surprină întreţinând relaţii sexuale cu tine şi de altfel că am fost şantajată. Pentru că sunt sigură că şi tu ai făcut parte din aceste lucruri şi că am fost doar o bătaie de joc în ochii tăi, am decis împreună cu ei că ar fi cazul să depun plângere îmotriva ta şi a prietenului tău.Eu mi-am asumat partea de vină şi consider că am fost pedepsită îndeajuns pentru faptele mele, de altfel este şi rândul vostru să o faceţi.Veţi răspunde în faţa poliţiştilor sau poate chiar a instanţei pentru toate aceste lucruri. Dacă filmările şi pozele nu au fost şterse, ceea ce se va întâmpla va trebui să vă motiveze să nu mai faceţi asta nimănui niciodată. Şantaj, deţinerea unui filmuleţ şi poze cu conţinut pornografic fără voia mea, ameninţări şi întreţinerea relaţiilor sexuale cu o minoră, se anunţă un dosar greu."
Deşi te-am judecat aspru, sper să scapi din acestă situaţie şi să nu mai repeţi vreodată greşeala.

| Carla9012 explică (pentru Anee1667):

Dar dacă îi spun mătusii mele pot sa merg să depun plangerea cu ea fara sa stie părinți mei?

| BossKlauX2015 a răspuns:

Of of, aud mii de povesti de genul, iar eu imi iau reject de la toate fetele in cotinuare. Sunt o gramada de baieti romantici ca si mine care sufere de singiratoate, iar voi in continuare alegeti toti prosti cate isi bat joc de voi

| Carla9012 explică (pentru BossKlauX2015):

Stiu ca am fost o proasta dar vreau sa ma scot din situatia asta