| MuresanSebi1975 a întrebat:

Salut TpU! Am 15 ani si ma masturbez cam des (des=3, 4 ori pe zi) Si as vrea sa ma ajutati sa ma convnig ca este pacat....sa pot scapa de aces viciu...Nu prin povesti, ci prin citate biblice..Ms! Funda

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
40 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns (pentru WorldAlone):

Daca nu s-ar fi masturbat lumea pe vremea aia, nici el nu ar fi putut demonstra ca masturbarea e sanatoasa, cel putin nu atat de usor.

http://scholar.google.ro/scholar?hl=ro&q=kinsey+masturbation&btnG=&lr=

https://www.google.ro/......ps?/search

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru WorldAlone):

Cred ca n-ai mai fost de mult copil, daca pui problema astfel. Oamenii in general si copiii in particular se masturbau si cand medicii credeau ca masturbarea e sursa majoritatii bolilor, de la nebunie la cancer. Campaniile medicale contra masturbarii au fost sporadice si adesea i-au tintit pe oameni lipsiti de aparare (de ex. cei de la inchisoare sau de la azilul de nebuni). Si acum sunt multi care beau in nestire sau fumeaza desi medicii duc campanii de presa contra fumatului si abuzului de alcool.

Pe vremea aia medicii credeau ca fiecare om are o cantitate limitata de fluid vital sau in orice caz ea s-ar reimprospata foarte greu si credeau ca prin orgasm se pierdea fluid vital, ceea ce dupa ei ducea la tot felul de boli. Teoria fluidului vital a fost aruncata la lada de gunoi a istoriei medicinii.

Citeste ce am scris mai sus: daca aproape toata lumea se masturbeaza si nu da in dambla inseamna ca masturbarea nu produce boli. Modus tollens se numeste acest rationament.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru WorldAlone):

Vorbesti prostii. Daca-n medicina mergea cu astfel de rationamente de doi bani, pentru a fi medic ar fi fost suficient liceul, nu mai era nevoie de facultate.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru WorldAlone):

Consensul nu e unanimitate, iar unii medici, nu foarte multi, se tacanesc, intra intr-o secta si fac sluj la picioarele unui guru de trei ori mai nebun ca ei.

Răspuns utilizator avertizat
| doctorandus a răspuns (pentru WorldAlone):

Da, asta e homeopat, trateaza cu zaharel stropit cu apa chioara.

Răspuns utilizator avertizat