| robyby2003 a întrebat:

Am 17 ani si sunt si sunt din Arad, sunt impreuna cu o fata care este cu 4 luni mai mica decat mine. Suntem impreuna de aproximativ 4 luni si totul a fost ok. Ideea este ca ea este foarte timida si lipsita de stima de sine dar eu am vazut la ea o personalitate diferita si care imi place. Acum, eu sunt o persoana mai afectiva si imi place sa fac persoana care e cu mine sa stie ca o iubesc. Timp de 4 luni am vorbit in fiecare zi si sincer chiar imi placea sa vorbesc cu ea si la un moment dat chiar am inceput sa vorbim de sex si alte chestii ( mai subliminal ). Vreau sa spun ca este o fata extraordinara si nu am mai intalnit asa ceva niciodata dar imi este frica sa nu o pierd pentru ca starea de spirit i se schimba des si câteodată nici ea nu stie ce simte. Eu sunt alaturi de ea mereu la orice ora dar uneori pare sa fie atat de indiferenta cu unele chestii si nu ma simt eu bine. De exemplu cand vreau sa organizez ceva si o intreb pe unde vrea sa mergem imi spune mereu ca nu stie si sa ma gândesc eu. Ceea ce am si facut dar simt ca nu se implica destul. Ar mai fi chestia ca nu ne-am sarutat inca si am incercat de nenumarate ori si imi spune doar ca ii e frica si nu inteleg de ce si ma gandesc ca poate e din cauza lipsei de stima. Nu i-am reproșat nimic niciodata pentru ca nu-mi plac lucrurile de genul dar tot simt ca eu fac ceva gresit. Ea spune ca asta e problema, o iubesc prea mult si nu ar trebui. Am o idee in cap cum ca ea nu ma mai iubeste de loc sau e foarte rușinoasă desi o cunosc foarte bine.
Nu mai am nicio idee ce sa fac si sunt complet epuizat de chestia asta. Nu vreau nici acum sa-i spun ceva de genul "tu de ce nu te implici" sau ceva pentru ca nu-mi sta in fire si chiar nu vreau sa fac vreo prostie dar vreau sa o fac pe ia sa capete incredere in ea si poate cu asta o sa vina si alte chestii. Am programat ca in vacanta sa ne vedem pe la ea si pe la mine si sa ne distram. Vreau sa stiu ce sfaturi imi dați si cum pot sa procedez astfel încât sa ies in avantaj si sa nu fac vreo prostie

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Eteda a răspuns:

Parerea mea este ca ea nu stie ce simte cu adevarat pentru tine, nu te supara ca iti zic asta, dar ma stiu dupa mine, cand esti cu cineva pe care chiar il doresti, nu exista sa nu te implici, te implici fara da vrei, visezi numai la persoana aia, si 17 ani nu e o varsta sa zici ca le stii pe toate, poate intr-adevar este o fata timida, dar cu sarutatul nu inteleg? Care ar fi problema? Eu zic ca trebuie sa fii mai rezervat, adica incerca oarecum sa te detasezi pentru ca eu nu vad asta pe o cale buna, si nu as vrea sa suferi. Esti micut, esti indragostit, dar nu mai arata asa mult, pentru ca poti duce asta spre sufocare, adica o sufoci cu atatea planuri si atatea dorinte, lasa le sa vina pe rand... daca ea intr-adevar isi doreste asta cu tine o sa vina ideile si de la ea, dar incearca sa nu mai fi tu primul, pentru ca se simte ca si cum tragi de ea sa va vedeti, sa vb... etc. Sper ca ai inteles ideea! Numai bine

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există sfaturi speciale care să te ajute. Dacă nu te lasă încă să o săruți, poți să o ții de mână afectuos, să o mângâi pe păr.

| FreddieM a răspuns:

Dupa cele relatate de tine daca este o fata timida e perfect ok, o tupeista fara limite nu-i buna, vrea mereu noi experiente si e dificil de multumit. Problema aparenta e ca implicarea ei emotionala e mai mica decat a ta, in concluzie si interesul de a explora noi scenarii din viata unui tanar indragostit. Poti fi pentru ea un personaj comun care nu o inspira, care nu-i da acea doza de adrenalina care sa-i stimuleze sentimentele spre directia de tine dorita.
Acum pentru ca astepti recomandari, as zice in primul rand sa nu o coplesesti cu iubirea ta, practic o vei sufoca si se satura rapid de tine. Imagineaza-ti apa care produce prin cadere controlata, energia electrica a unui oras
si care aduce mari beneficii acesteia. Ei bine ce s-ar intampla daca toata aceasta apa ar cadea asupra comunitatii dintr-o data. Praful de alege de acea comunitate.
Nu o cauta mereu tu la orice ora, fii mai detasat, implica-te si in alte activitati personale, vezi si tu ce reactie are, las-o pe ea sa te caute uneori. Daca o cauti doar tu, va astepta mereu sa fie cautata si ea nu va misca un deget ca sa te contacteze dar daca vei continua se va plictisi de monotonia instaurata si pa relatie.
Incearca sa fii mai rezervat despre persoana ta, nu-i raporta absolut totul lasa-i ei curiozitatea de a descoperi ceva nou la tine.
Nu fa promisiuni eterne, nu vreau sa te dezamagesc dar e utopie curata.
Ai rabdare cu ea, nu forta nimic lasa totul sa decurga natural, asa iti vei da seama daca este suficient de implicata emotional si daca e pregatita sa fie ceea ce se numeste partenera ideala pentru tine.
Iti urez mult succes si o zi minunata.

Răspuns utilizator avertizat
| xeum a răspuns:

Nu merita efortul cu astfel de persoane, vei realiza intr-o zi ca e timp pierdut, timp pe care-l puteai pierde cu o alta fata mai normala. Dragostea asta nu trebuie sa te istoveasca, din pacate pe tine a facut-o si trebuie sa-i spui si ei care e problema, orice relatie serioasa necesita dialog.
Chiar daca o iubesti, problemele astea trebuie sa si le rezolve cu un psihiatru/psiholog, eu zic ca nu merita sa te consumi tu psihic pentru o fata cu care esti de 4 luni.
Eu in locul tau puneam problema asa : merita sa slefuiesc un diamant sau sa-l gasesc gata slefuit, raspunsul ti-l vei da cand te vei convinge.
Persoane minunate vei gasi peste tot, te-a cam prostit gagica de zici asta, spune-i direct in fata si gata, fii barbat.

| PaulcereAjutor a răspuns:

Tu nu trebuie sa o intrebi, unde vrei sa mergem, trebuie sa ii propui tu unde. sa vada ca esti sigur pe tine.

| Denisa1321 a răspuns:

Incearca sa vorbesti deschis cu ea... spune-i tot dar in acelasi timp fa-o pe ia sa se confezeze la tine de ce este asa de ce se comporta asa.