| PopperAdy7 a întrebat:

Am auzit ca poti face ceva de 1 Decembrie pentru a visa sau vedea in oglinda cu cine te vei casatori, sau cu cine vei fi toata viata.
Cum este asta?

Funda tongue

Răspuns Câştigător
| beatrice9849 a răspuns:

8 metode din batrani pentru a-ti vedea ursitul

Coltunasii de ghicitoare
Aici ai putin de lucru, insa nu e deloc complicat. Nimic mai simplu, o reteta clasica de coltunasi umpluti, de data aceasta, cu biletele, pe care scrii numele mai multor flacai pe care-i cunosti fie doar si din vedere. Se pun coltunasii la fiert. Cand la suprafata apei clocotite iese primul coltunas, il scoti, citeti numele de pe hartie si acela va fi alesul tau.

Apa masurata
Ai nevoie de o cescuta si o strachina. Masoara noua cescute de apa, pline ochi, si apoi toarna-le in strachina. Dupa aceea, pune apa masurata sub o icoana, pana dimineata. A doua zi, in zori, masoara din nou, cu aceeasi cescuta, apa din vas. Daca una dintre ele nu se umple cum trebuie, e semn ca nu vei avea noroc la maritis si ursitul se va lasa asteptat. In caz ca ramane apa pe fundul strachinii, chiar si de-ar fi cativa stropi, inseamna ca il vei gasi foarte curand pe cel harazit tie.

Boabele de grau
Pe vatra sau pe o plita, aseaza boabele de grau, fiecare purtand numele unor posibili petitori si un singur bob cu numele tau. Cand vor incepe boabele sa sara, fii foarte atenta. Bobul care va sari in acelasi timp cu cel care-ti poarta numele va fi cel ce-ti va deslusi iubitul.

Colacul din painea dospita
Trebuie sa framanti un colac si sa pui in mijlocul lui un catel de usturoi. Aseaza colacul intr-un loc cald si lasa-l acolo timp de o saptamana. Daca usturoiul incolteste, inseamna ca vei avea noroc de barbat bun, iar in caz ca ramane neincoltit, vei avea o dezamagire sentimentala.

Turta de visat
Cu degetele de la mana dreapta, trebuie sa iei faina, cat cuprinzi intre ele, apoi sare, tot la fel. Cu putina apa, framanta o turtita, apoi coace-o. Din cauza cantitatii foarte mari de sare, aceasta va fi foarte sarata. Seara, mananca jumatate din ea, iar cealalta jumatate pune-o sub perna. Oricat de sete ti-ar fi, nu trebuie sa bei niciun pic de apa. Sansavitul blidelor
Pentru aceasta practica veche ai nevoie de cinci farfurii identice ca model si niste semne, respectiv, un pieptene, un inel, paine, un taciune si un obiect de aur. Sub fiecare dintre farfurii, aseaza cate unul dintre simboluri. Roteste-le si, apoi alege una singura. Simbolul gasit sub ea iti va da indicii despre cel care iti va fi sot. Daca o sa gasesti paine, vei avea un sot bogat, daca vei nimeri aurul, ursitul va fi fudul, dar va avea si bani, daca o sa dai peste taciune, va fi mai brunet, daca vei descoperi pieptenele, inseamna ca va fi coltos si aprig si, in caz ca vei alege farfuria cu inelul, inseamna casatorie grabnica.

Picuri de ceara
Aprinzi lumanarea si lasi sa cada intr-un vas doi picuri de ceara. Apoi, iei busuiocul so amesteci. De ce busuioc? Acesta este simbol al dragostei pure si in traditia crestina este considerat o planta sacra. Daca cele doua picaturi de ceara se vor lipi, inseamna ca iti vei gasi dragostea.

Busuioc sub perna
Sigur ai aflat deja de acest vechi obicei. De Boboteaza, ia de la preot o crenguta de busuic sfintita si aghiazma. Inainte de culcare spala-te pe fata cu apa sfintita si pune crenguta de busuioc sub perna. Cel pe care il vei visa iti va fi ursit.
>de ultima metoda stiam si eu dar pana la Boboteaza imi este ceva.

7 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

laughing
Ce-ai fumat ca vreau si euuuu!

| Încrucişătorul a răspuns:

Si psihiatrul e bun pentru oglinda...

| Alynn_Alynush_1997 a răspuns (pentru Încrucişătorul):

De ce iti doresti sa aflii care va fi alesul tau? Chiar crezi in toate prostiile alea de superstitii? Oameni buni cat de prosti sunteti? asa as putea si eu sa inventez o superstitie si sa raspandesc zvonul unor prieteni sau nu mai stiu eu cui si gata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este adevarat

| PopperAdy7 explică (pentru anonim_4396):

De fapt chiar este

| anonim_4396 a răspuns (pentru PopperAdy7):

Nu ma-nebunii?

| derpiiiiiiiina a răspuns:

Crezi in asa ceva? Seems legit.