| Hund a întrebat:

Am o intrebare... mie imi place de un baiat, cred. In sensul ca simt ceva deosebit cand ma uit la el, iar zilele trecute am dat intamplator mana cu el si a fost deosebit. Eu sunt mai mult preocupata de scoala si destul de timida, iar el e exact pe dos. Stiu ca daca ar vrea, ar putea fi iubitul oricarei fete din scoala mea. L-am surprins de cateva ori uitandu-se la mine si o data chiar mi-a zis ca ii place compania mea. Uneori se plimba cu mine, dar nimic mai mult. El nu prea saluta oamenii, prefera sa treaca neobservat, nici pe mine nu ma saluta, dar are grija sa-l vad. Nu stiu ce sa cred... plus ca sunt zile in care e mai linistit si pare mai matur, zile cand am senzatia ca poate ne potrivim, dar si altele in care se comporta mai copilaresc si nu prea imi convine, dar stiu ca e doar din cauza varstei. Azi, spre exemplu, mi-a atins mana, dar a facut sa para un accident. Si cand statea la talclale cu alti baieti, am trecut pe langa el si a zis : "Eu cred ca ma duc in clasa cu Alexandra" (adica eu). Apoi am vorbit cateva secunde, iar dupa ne-am despartit. Nu stiu, ma place sau nu? Cum ar trebui sa reactionez?

3 răspunsuri:
| irina20 a răspuns:

Cred ca si el te place. Ceea ce ar trebui sa faci e sa-i dai de inteles, ca il placi priviri, jocuri, glumite etc. Daca tot nu face urmatorul pas, fa-l tu si dupa ore invita-l tu la un suc.

| anonimg a răspuns:

Care este prioritatea: scoala, (educatia, un rost in viata) sau dragostea? Amandoua in acelasi timp nu se poate. Va trebui sa alegi una in defavoarea celeilalte.
Iar daca vei raspunde ca se poate cu amandoua odata, atunci si eu iti spun ca educatia scolara poate sa mearga impreuna si cu educatia morala. De scoala te ocupi zilnic; dar ai lasat in urma educatia morala. Tu trebuia sa fi stiut pana acum ordinea prioritatilor in viata.
Chiar si in ce priveste educatia scolara, sa stii ca sunt multi profesori -si multi alti "mari" oameni ai societatii- care mi s-ar strange inima cand ma gandesc la familiile lor. Ei sunt buni la carte -nimic de zis; dar multi traiesc o viata fara principii, dezorganizata. Multi traiesc in familii dezbinate, si sunt ca oricare dintre oameni. Ce-a mai inalta si mai nobila scoala nu este acea unde doar se acumuleaza cunostinte; ci este aceea unde se invata cum sa traiesti in lume. Si scoala aceasta incepe de cand te nasti, iar examenul final se va da la capatul vietii.
Cauta sa traiesti o viata curata. Foloseste abstinenta acolo unde trebuie folosita. Cauta sa iti faci principii si sa nu renunti la ele.
Daca exista o prietenie intre 2 persoane de sex opus, atunci aceasta trebuie facuta doar daca intentia este casatoria. Orice altceva va atrage dupa sine inimi frante. Invata lectia aceasta de la tinerii din jurul tau, ca sa nu o inveti pe pielea ta.
Cautati un baiat care sa aiba si el principii ca si tine. Si sa faci aceasta numai atunci cand esti pregatita pentru casatorie. Altfel, in urma timpului pe care l-a pierdut cu tine(macar ca va pierde doar timpul) va cere o rasplata. In privinta aceasta doar putini baieti au dat grs si nu au obtinut ce au vrut. Cand omul isi doreste ceva cu ardoare, isi va pune la lucru orice muschi al mintii si va cauta sa cucereasca ceea ce-si doreste chiar si prin lucruri murdare, neomenesti, dandu-si pe fata adevaratul scop, adevaratul caracter.

Daca vrei sa stii cum trebuie sa te comporti, atunci te sfatuiesc sa urmaresti ambele parti "Cu cine, cand si cum sa ma casatoresc" de aici:
http://www.youtube.com/watch?v=yd1YZCtAPN0
Si nu mai lasa niciodata garda jos lasandu-te atinsa sau ascultand cuvintele lui mieroase.

| Hund explică (pentru anonimg):

Nu intentionez nimic extraordinar cu el, in sensul in care spui tu. Spui ca imi va cere ceva in schimb, stiu la ce te referi, dar nu e cazul.